gebe
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.444
  Beğenilen Mesajlar:
  57
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Aile içi geçimsizlikte Hz. Peygamber'in çözüm uygulamaları

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  aile huzursuzluğu için dua geçimsizlik için okunacak dua aile geçimsizliği okunacak dualar geçimsizliği evdeki huzursuzluk Aile içinde geçimsizlik, erkekten, kadından veya her ikisinden de kaynaklanabilir.

  Kur'an'a ve hadislere baktığımızda toplumun durumunun dikkate alınarak, aile içindeki geçimsizlik problemlerine yuvanın dağılmaması temelinde yaklaşıldığını görmekteyiz. İslam; kadını erkeğe, erkeği de kadına ezdirmez. Zaten genel anlayışa uygun olan da budur. Zira Kur'an zulmün her çeşidini ortadan kaldırmayı ve huzuru tesis etmeyi hedeflediğini onlarca ayetle açıkladıktan sonra, kadın ve erkeğin aynı haklara sahip olduklarını izaha kavuşturmuştur.

  Kimden kaynaklanırsa kaynaklansın geçimsizlik yerilmiştir
  Bu duruma göre aile içinde huzursuzluğu kim çıkarırsa çıkarsın hoş karşılanmayacaktır. Eğer huzursuzluk ve geçimsizliği erkek çıkarırsa, kadın bunun sebeplerini araştırdıktan sonra, kocasının haklı olduğunu kabul ederse elbette bunu ortadan kaldırmaya çalışır. Eğer kadın, kocasının haksız yere tatsızlık çıkardığını kabul ederse konu aile dışına taşar. Hem kadın hem de erkek ailelerinden birer hakem konuyu açıklığa kavuşturmak için bir araya gelebilir.

  Erkeğin huzursuzluk çıkarmasını önlemek için Kur'an'ın önerdiği "Erkek ve kadının aralarını, anlaşma ile düzeltmeleri" değişik şekillerde yorumlanabilir. Müfessirler çoğunlukla bunu, kadının kendi isteği ile bazı haklarından vazgeçmesi ile oluşacak bir barış olarak düşünmektedir. Kadın eğer haklarından vazgeçmezse, erkeğin, geçimsizlik yapma ve kadının haklarına tecavüz etme yetkisi olmadığı açıktır.

  "...Eğer size itaat ederlerse artık onların (kadınların) aleyhine bir yol aramayın. Çünkü ALLAH yücedir ve büyüktür" ayeti bunu açıkça göstermektedir. (Nisa 34) O halde huzur ortamının temini için, hiçbir tarafa, diğerinin haklarına tecavüz yetkisi verilmemiştir. Erkek, eşi yaşlandığı veya çirkinleştiği için ona zulmetme yetkisine sahip olamaz.

  Geçimsizliğin sebebi ne?
  Hz. Âişe, Nisa suresi 128. ayetin nüzul sebebi konusunda özetle şöyle der: "Sevde yaşlanınca Hz. Peygamberin kendisini boşayacağından korkarak geceleri onunla beraber olma hakkını bana verdi. Bunun üzerine bu ayet nazil oldu" Bu ayetin nüzul sebebi hakkında, ayetin kadınların aleyhine yorumlanması sonucunu doğuracak, başka rivayetler de bulunmaktadır. Fakat bu konuda Hz. Âişe'nin yukarda kaydettiğimiz rivayetinin daha doğru olduğu kanaatindeyiz.

  Eğer kadın ailede geçimsizlik yaparsa, erkek bunun sebeplerini araştırır ve kadını haklı görürse, buna göre hareket ederek durumu düzeltir. Hz. Peygamber, ailede huzursuzluk çıkmaması için eşlerin gerekli hassasiyeti göstermelerini ister. Hz. Peygamber'in hürriyete kavuşturduğu Zeyd'le evli, soylu bir aileye mensup olan Zeyneb bint Cahş, kocasını sözleri ve kibirli davranışlarıyla incitir. Zeyd durumu Hz. Peygamber'e açınca O: "...Eşini bırakma, ALLAH'tan kork..." der. Fakat bu evlilik yürümez ve Zeyd, Zeyneb'den ayrılır.

  Hz. Peygamber, hep kadınların yanında yer aldı
  Müslümanlar için en güzel örnek olan Hz. Peygamber'in, hayatı boyunca hiçbir kadına ve köleye bir fiske bile vurmadığını, Hz. Âişe söylemektedir. Hz. Peygamber kadınları dövmeyi yasaklar. Bunun üzerine kadınlar, kocalarına karşı haksız yere dikleşmeye ve huzursuzluk çıkarmaya başlayınca bu yasak kaldırılır. Fakat Hz. Peygamber hep kadınların yanında yer alır. Hz. Peygamber'in, hanımım döven hiç bir erkeği haklı gördüğü rivayetine şu ana kadar okuma imkânını bulduğumuz kaynaklarda rastlamadık. Aksine Hz. Peygamber, eşlerini döven kimselerin, Müslümanların hayırlıları olmadıklarını ifade eder.

  Eşinden ayrılmak ister misin?
  Kocasından dayak yiyen Ümmü Cemil bint Abdillah, durumu Hz. Peygamber'e bildirir. Hz. Peygamber, onun kocasını karşısına alır ve: "Eşinden ayrılmak ister misin?" diye sorar. Kocası, Ümmü Cemil'den ayrılır.

  Hz. Ebu Bekir'in rahatsızlığı!
  Hz. Ebu Bekir, hanımı Esma bint Umeys'in yanına geldiği zaman orada Haşimîler'den olan bir erkeği görür ve kızar. Bu durumu Hz. Peygamber'e söyleyen Hz. Ebu Bekir, onun bu konuda bir açıklama yapmasını sağlar. Hz. Peygamber, yalnız bulunan bir kadının evine yabancı bir erkeğin tek başına girmemesini ister. Eşinin hacca gittiğini ve kendisinin cihada yazıldığını söyleyen bir kişiye Hz. Peygamber, hanımıyla gitmesini söyler.

  Geçimsizliğe karşı tavsiyeleri
  Kadının geçimsizliğinin ne olduğu konusunda değişik açıklamalar bulunmaktadır. Kadının kocasından nefret etmesi, hoşlanmaması ve kocasının evinde oturmak istememesi gibi evlilikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunması kadının, geçimsizliği olarak değerlendirilmektedir.

  Kadının bu yanlış davranışlarını erkek, onu ikna ederek düzeltebilir. Bu konuşmalar fayda vermezse, erkek, eşini yatakta yalnız bırakabilir. Hatta erkeğin, aynı yatakta eşine kızdığı için sırtını dönmesinin bile, onu yatakta yalnız bırakma olabileceği ifade edilmektedir. Hz. Peygamberin eşlerinin, ondan yapamayacağı bazı isteklerde bulundukları ve bunun üzerine Hz. Peygamberin onlardan ayrılarak ayrı bir odada kaldığı rivayet edilmektedir.

  Dayak zor şartlara bağlanarak yasaklanmıştır!
  Arap toplumunda, erkeğin eşini dövme âdeti bulunmaktadır. Hz. Peygamber, bu kötü âdeti ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Hatta Hz. Peygamber'in bir ara eşini döven erkeklere kısas uygulamayı bile düşündüğü rivayet edilmektedir.

  Hz. Peygamber: "Kadınlar hakkında ALLAH'tan korkunuz. Onları ALLAH'ın emaneti olarak aldınız. ALLAH'ın kelimesiyle onlar size helal oldu. Sizin onların üzerindeki hakkınız, hoşlanmadığınız birini evinize sokmamalarıdır. Eğer bunu yaparlarsa yaralamadan onları dövün. Onların sizin üzerindeki hakları ise, rızıkları ve giyimlerini örfe göre üstlenmenizdir..." diye buyurmaktadır. Bu rivayetin başka şekilleri de bulunmaktadır. Bunlara göre kadın, kocasının izin vermediği bir kimseyi eve alırsa, erkeğin onu yatakta yalnız bırakmasına ve yaralamadan dövmesine izin verildiği anlaşılmaktadır. Bu rivayetlerin dışında Hz. Peygamberin kadınları dövmeye izin vermediği ve eşlerini dövenlere çok kızdığı anlaşılmaktadır. Buna göre Hz. Peygamberin, yukarıda kaydettiğimiz ayette geçen kadının geçimsizlik çıkarmasını, kadının, kocasının izin vermediği bir erkeği evine alması olarak tefsir ettiği söylenebilir. Abdullah bin Ömer: "Hz. Peygamber devrinde hakkımızda ayet nazil olur korkusuyla hanımlarımıza elimizi ve dilimizi uzatmaktan sakınırdık. Hz. Peygamber vefat edince dilimizi ve ellerimizi onlara uzattık" diyerek Hz. Peygamber devrinde kadına haksızlık yapılmasının nasıl önlendiğini ifade etmektedir. Hz. Peygamber devrindeki bu anlayış, kadınların, kocalarına her konuda boyun eğmemelerini ve zulme karşı ayaklanmalarını ve haklarına sahip çıkmalarını sağlar.


   
 2. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.226
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  çok doğru ve okunması gereken bir konu Allah kimsenin yuvasını bozmasın
   
 3. Asena_Sule

  Asena_Sule Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1.648
  Beğenilen Mesajlar:
  989
  Ödül Puanları:
  163
  Şehir:
  kadrinin götürdüğü yerde
  malesef her evlilikte bu kaavgaalr yaşanıyor kimisi boşanmaya kadar gidiyor allah herkesin yuvasını daim etsinn
   
 4. Kader siz

  Kader siz Forum Okuru

  Esimi canimdan cok seviorum ama bosanma asamasindayiz beni esi olarak hic görmedi annesine cok düskün herseye kavga cikartip onlara beni kücük düsürüyo neyapacagmi bilmiyorum..
   
 5. cnnn

  cnnn Forum Okuru

  Cnm aynisi benim basimda senin esin duzeldimi peki şuanda
   
 6. Kararsız1990

  Kararsız1990 Forum Okuru

  Ben ve eşimde şuan ayrılma aşamasındayız beni istemiyor muş benden nefret ediyor muş ailesine hiç düşkün olmayan bi anda değişti düşkünlük yüzünden değil ama sırf bana gıcıklık çok kötü oldu değişti şiddet olmasada öyle denilir yeri gelir hiç bişey mışim gibi davranır ve bi mal mışim sanki bana karışma etme falan çok kötüyümus ve üstün 8 buçuk ay hamileyim....
   
 7. deli divane

  deli divane Forum Okuru

  Bitanem canini sikma herseyi onuruna birak duzelir sen bir sinavdan geciyon gun dogmadan neler dogar herkesin basinda var sen tek degilsin ben alti yillik evliyim esim beni aldatti ve o kadin hamile ben bunu duydum ve bosanmadin eger bosanirsam ekmegine yag surmus olurum her son bir baslangic
   
 8. üzgünümben

  üzgünümben Forum Okuru

  bizde boşanma aşamasındayız 3 yaşında kızım var. eşim başkasından hemde doğru düzgün tanımadığı birinden hoşlanıyormuş. dünyam başıma yıkıldı
   
 9. Kimsesiz

  Kimsesiz Forum Okuru

  Ben on yıllık evliyim iki yıl da öncesi var.evlilik kutsal bi müessese. Kimse boşanmak için evlenmez.eşim beni dovmuyor ama çok sovuyor asagiliyo bi tur psikolojik şiddet uyguluyor.alkol bağımlısı ve ne bulursa içiyor sorumsuz.7 yasında bi oğlum var.onu almakla ve göstermemekle tehdit ediyor.bütün hayatı arkadaşları ve alkol.kadın kız işi yok.çünkü bana bile vakit ayirmiyor.ama nerde içmek var uca uca gider.oğlum için katlaniyorum ben.ama o da babası gibi davranmaya başladı.o kadar sosyal güzel ve aktif üniversite mezunu insanım eşim ilkokul mezunu ve benim tanimca paranoyak şizofren.tedavi olmayı da kabul etmiyor.
   
 10. aşıkmutsuz

  aşıkmutsuz Forum Okuru

  Selamlar bayanlar.... okuyup yardimci olurmusunuz
  Biz esimle birbirimizi severek evlendik. Bir bucuk yillik evliyiz. sevgiliyken hic cekinmeden beni sahiplenir korurdu. laf soyletmezdi. nişanlandiktan sonra biraz degisti simdi tamamen degisti. dogru duzgun beni savundugunu gormedim. Benim karakterimide brgenmiyo artik. Mesela ben cok konusan biriyim her dusundugumu sesli soyleyen ve herkesi haddinden fazla dusunen. Ama o bu halimi sevmiyi farkindayim......ama ben boyleyim! Yada tartismalarimizda cok agir konusuyoruz birbirimize... bazen haftalarca konusmuyoruz ve bazen tartismalaran sonra kendisi yatagi terkediyo bactalarca ayri yattigimiz oluyo... artik oyle bi hale geldikki hic cekinmiyoruz birbirimize agir konusurken." birbirimizi nasil kirsak. Kim daha agir laf soktu" yarişina girdik. aramiz iyi olsa bile bi rekabet halindeyiz. lutfen yardimci olun. farkli davranmam gerektigini biliyorum ama nasil davranacagimi bilmiyorum. ben bi bayanim bu arada....selamlar...
   
 11. aşıkmutsuz

  aşıkmutsuz Forum Okuru

  biz esimle birbirimizi severek evlendik. sevgiliyken hic cekinmeden beni sahiplenir korurdu. laf soyletmezdi. nişanlandiktan sonra biraz degisti simdi tamamen degisti. bir bucuk yillik evliyiz. dogru duzgun beni savundugunu gormedim. tartismalarimizda cok agir konusuyoruz birbirimize... bazen haftalarca konusmuyoruz ve bazen kndiai yatagi terkediyo haftalarca. artik oyle vi hale geldikki hic cekinmiyoruz birbirimize agir konusurken. birbirimizi nasil kirsak yarişina girdik. aramiz iyi olsa bile bi rekabet halindeyiz. lutgen yardimci olun. farkli davranmam gerektigini biliyorum ama nasil davranacagimi bilmiyorum. ben bi bayanim bu arada....selamlar...
   
 12. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ;Evlilik sabır saygı sevgi üzerine inşa edilmiş bir kurumdur..Bir evde iki farklı şekilde düşünen beyinler,bunun sonucu olan anlaşmazlıklar,fikir çatışmaları olması olağan bir durum.Düşüncelere müdahale edemediğimize göre orta yolu bulmak adına karşılıklı konuşmak lazım.Eşinizle birlikte sorunlarınızı beklentilerinizi karşılıklı oturup konuşun.İletişim bozukluğu ilerde mutsuz ve sağlıksız bir evlilik yaşamanıza sebep olur..Altından kalamadığınız sorunlarınıza bir yaşam koçuna giderek çözüm bulabilirsiniz.Evliliğinizi ayakta tutmak için elinizden geleni yapın..Sevgiler..
   
 13. asikmutsuz

  asikmutsuz Forum Okuru

  Tesekkur ederim yorumunuz icin..
  eminimki oturup karsilikli konusmaya ve beklentilerimizi birbirimize soylemeye basladigimizda her ikimizde kabullenmeyecegiz veya karsi tarafin soylediginin tersi icin onu ikna etmeye calisacagiz. Ben bu yazdiginizin uzerine onu dinleyip soylediklerini kabullenip sussam bile eminimki o bu soylediklerimi yapacak..... offf...
   
Aile içi geçimsizlikte Hz. Peygamber'in çözüm uygulamaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aİle İÇİ Problemler Ve ÇÖzÜm Yollari

  Aİle İÇİ Problemler Ve ÇÖzÜm Yollari

  Hızla değişen dünyamızda insanın yaşayabilmesi ,bir bakıma en yakın çevresiyle olan ilişiklerine ve çevrenin kişilerin davranışları üzerindeki etkisini anlamasına bağlıdır.İnsanın en yakın çevresi evi ve ailesidir.Anayasamızın 41.maddesinde “Aile Türk Toplumunun Temelidir.”hükmü yer almaktadır. Kişi veya aile olarak tüm insanlar,devamlı olarak değişen ,bir dünyada yaşamak ve bu dünyaya uyum...
 2. Hz. Peygamber'in, Sabah Namazından Önceki iki Rekata Önem Vermesi

  Hz. Peygamber'in, Sabah Namazından Önceki iki Rekata Önem Vermesi

  Yazar Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayâtû's Sahâbe 12.Haz.2006 Hz. Peygamber sabah namazından önceki iki rekat sünnete verdiği önemi hiçbir nafileye vermezdi (1). Hz. Peygamber'in sabah namazından önceki iki rekat sünnete koştuğu gibi, hiç bir hayır işe koştuğunu görmedim(2). Hz. Peygamber öğleden önceki dört rekâtla sabahtan önceki iki rekâtı terketmezdi (3). Bilâl şöyle anlatıyor: Hz....
 3. geçimsizliğin çözümü

  geçimsizliğin çözümü

  Geçimsizliğin Çözümü Var Bizim Toplumumuzda, evlilik söz konusu olduğu zaman genelde herkes teşvik eder. Yeni bir yuvanın kurulması, gençlerin ailelerini, akrabalarını ve çevrelerini sevindirir. Evlenecek gençler, bu zaman diliminde kendi ailelerinde yaşanan sorunların hiçbirinin yaşanmayacağı bir evlilik hayali içerisindedirler. Bu dönemde, kız ve erkek, her ikisi de, ancak karşısındakinin...
 4. Hz. Peygamber'in Katıldığı Savaşlarda Sivillerin Korunması

  Hz. Peygamber'in Katıldığı Savaşlarda Sivillerin Korunması

  peygamberimizin katıldığı savaşlar hz peygamberin katıldığı savaşlar peygamberimizin savaşları savaşları ve tarihleri peygamber efendimizin İslâm'da esas olan sulhtur, yani barıştır. Savaş istisnaî bir durumdur. Çünkü İslâm kelimesi sulh ve selâmet manasına gelmektedir. Ama ne var ki, bir devletin tek taraflı olarak harp istememesi bir mana ifade etmez. Karşıdaki düşman size saldırmak için...
 5. Hz. Peygamber Efendimizin Aile İçi İlişkiler ile ilgili öğütleri tavsiyeleri

  Hz. Peygamber Efendimizin Aile İçi İlişkiler ile ilgili öğütleri tavsiyeleri

  Yaşamı boyunca tüm İslam alemine ve dünya insanlarına örnek olmuş Hazreti Muhammed ( S.A.V) efendimizin Aile içi ilişkiler ile ilgili öğütleri ve tavsiyelerini aşağıdan bulabilirsiniz. Peygamber efendimizin aile içi ilişkiler ile ilgili öğütleri “En olgun imana sahip mümin huyu en güzel ve ailesine karşı en nazik, lütufkar olanıdır (Nesai, Tirmizi ve Hakim’in de yaklaşık anlamda rivayetleri...

Sayfayı Paylaş