1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  aile içinde iletişim yoksa!

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Gençler aileleriyle anlaşılmadıklarını hissettiklerinde, anne–babalarının kendilerini sevmediklerini, güvenmediklerini veya değer vermediklerini düşünerek, gittikçe uzaklaşabilirler.
  Sonuçta evladına ulaşamayan anne–baba kendisini çaresiz hissederken genç de, anne–babası tarafından anlaşılamamanın verdiği stresle, gittikçe ya iç dünyasına çekilmekte ya da ailede aradığı huzuru bulamayarak arkadaş ortamlarında duygusal doyum ihtiyacı arar. Bunun sonucunda ortaya çıkan stres, her iki tarafta hem organik hem de psikolojik problemlere yol açabilir.

  Sizde bir adım atın
  Anne–babanızla aranızda çıkan sorunlardan rahatsız oluyorsanız sadece onların size ulaşmasını beklemeyin, siz de onlara ulaşabilirsiniz. Anne babanızın size yönelttiği eleştiriler ve eleştiri tarzı sizin kendinizi suçlu hissetmenize ve bunun karşısında savunmaya geçmenize yol açıyor olabilir. Önce kendinize güvenin ve suçluluk kompleksinden sıyrılmaya çalışın. Bir yerde bir anlaşmazlık varsa sorumluluk tek tarafın değil iki tarafındır. İletişim uyum demektir.

  Sizde onlara sevgi gösterin
  Anne–babanızın sizi sevmemesi veya aranızda anlaşmazlık çıkması size olan sevgilerini yeterince göstermelerine engel olabilir. Ya da bazı anne–babalar kendileri yeteri kadar sevgi görmemişse sevgilerini yeteri kadar gösteremezler. Eğer anne–babanızın davranışlarını daha soğukkanlılıkla düşünürseniz sizi ne kadar çok sevdiklerini anlayabilirsiniz.

  Nedenleri görmeye çalışın
  Anlaşmazlıkların nedenlerini görmeye çalışın. Genelde bu, bakış açısıyla ilgilidir. Siz ve anne–babanız farklı bakış açılarına sahip olabilirsiniz. Bu da çok normaldir. Yaşınız ve gelişme özelliklerinizin getirdiği doğal farklılıklar yanında siz ve anne–babanız çok farklı ortamlarda yetiştiniz. Sizin yetişme ortamınız, arkadaş ortamınız, hayattan beklentileriniz ve arkadaşlarınızın aile çevreleri çok farklı. Siz belki arkadaşlarınızın anne–babalarının gösterdiği anlayışı, onlara sağladığı imkanları anne–babanızdan bekliyorsunuz. Onlarsa kendi yetiştirilme tarzları iş ve hayat tecrübeleri ile oluşturdukları anne–babalık tutumuna göre size davranıyorlar.

  Güven duygunuzu kaybetmeyin
  Anne–babanızın sizi eleştirme şekli güven duygunuzu kaybettirmesin. Anne–babalar genelde kendilerine çocuk ve gençliklerinde nasıl davranılırsa öyle davranırlar. Bazen susup susup sabredip birden parlayabilirler. Günlerce size anlayışlı davranmak için kendi kendine söz veren babanız işten bir şeye canı sıkılmış bir şekilde eve döndüğünde aynı şekilde anlayış göstermeyebilir. Ya da kendisinin de memnun olmadığı olumsuz davranış kalıplarına göre davranabilir.

  Sağlıklı diyalog kurmak için...
  Eğer anne–babanızla güzel, sağlıklı bir diyalog kurmak istiyorsanız iletişim kazalarını siz de önleme çabasında olabilirsiniz. Eğer birden parladılarsa kaçıp uzaklaşma yerine ortamın biraz sakinleşmesini bekleyip sonradan kendinizi ifade edebilirsiniz. Her anne–baba sevgi görmekten ve güzel sözler duymaktan hoşlanır. Her zaman onlardan beklemeyin. Siz de onlara güzel sözler söyleyin. Onları anneniz–babanız oldukları için ne kadar sevdiğinizi ifade edin.
  Kendinizi ifade edin
  Bazı anne–babalar çocuklarıyla diyaloglarını geliştirmek ister ve “bir derdin var mı, bana anlatabilirsin” derler. Fakat dinlemeye başlayıp da uygun görmedikleri bir konudan bahsedince hemen nasihat etmeye başlayarak iletişimi keserler. Sizin de anneniz böyle yapıyorsa bilin ki bu farkında olmadan yaptıkları bir davranıştır. Bu davranışın sizinle iletişimlerini keseceğini bilseler büyük ihtimalle yapmazlar. Siz böyle bir davranışın anne–babanızla aranızda kopukluğa yol açmasına fırsat vermeyin. Onlar nasihatlerini bitirince yeniden kendinizi ifade etmenin yollarını bulmaya çalışabilirsiniz.

  Anlayışlar farklı olabilir ortayı bulun
  Anlayış farklılıklarından kaynaklanan pek çok aile içi iletişim çatışmasında iki taraf da birbirine düşüncelerini sakin bir ortamda anlattığında orta yol bulunabilmekte, karşılıklı diyalog içinde görüş farklılıklarının azaltılması ve doğru olana ulaşılması da mümkün olabilmektedir.

  alıntı   
aile içinde iletişim yoksa! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. aile çocuk iletişimi

  aile çocuk iletişimi

  İnsanlar anababa olunca yeni bir rol üstlenip insan olduklarını anababaların da insani kusurları duyguları kişisel sınırlılıkları olduğunu unuturlar.Duyguları ne olursa olsun onları ifade etmek için kendilerini özgür hissetmezler.Çoğu kez anababalardan şu sözü duyarız.”Ben kendimi çocuğuma adadım, onun için yaşıyorum”.Çocuklarını sevmeden hiçbir koşula bağlı olmadan hoşgörülü davranmaları...
 2. aile içi oyunlar...

  aile içi oyunlar...

  aile içi oyunlar kuru fasulye yapma oyunları kuru fasulye yapma oyunu ev içi oyunları ev oyunlar Balonla Dans Müzik eşliğinde dans ederlerken havaya atılan balonu da düşürmemeye çalışılır. Balon yere düştüğünde donar kalırsınız. Aileden biri müziği keser. Dokunmadan güldürmeye çalışır. İlk gülen diğer oyunda müziği kesen kişi le birlikte diğerlerini güldürmeye çalışanlardan olur. Tek kişi...
 3. aile içierisndeki kurallar ve iletişim yolları

  aile içierisndeki kurallar ve iletişim yolları

  evde uyulması gereken kurallar çocukların evde uyması gereken kurallar çocukla ilgili nasıl belirlenir ailede uyulması evimizde AİLE İÇİ KURALLARIN BELİRLENMESİ Aile içi kurallar, aile bireylerinin birbirleri ile iletişimini, sorumluluklarını, ailenin tertip ve düzenini kısacası aile içi etkileşimi belirleyen önemli bir konudur. Kurallarla ilgili aile içi çatışmaların nedenlerini...
 4. aile içi etkili iletişimin önemi

  aile içi etkili iletişimin önemi

  aile içi iletişimin önemi uluslararası iletişimin önemi iletişimle ilgili tiyatro metinleri iletişimle ilgili tiyatro iletişim sorunları ile İnsanın temel gereksinimlerini karşılayarak varlığını sürdürmek için kurduğu sosyal ilişkilerin en önemlisi olan ailede, üyeler arasındaki ilişkinin kalitesinin artması ve daha sağlıklı iletişim kurulabilmek için etkili iletişim kurulurken dikkat edilecek...
 5. aile içi şiddet yardım

  aile içi şiddet yardım

  merhabalar. ben 14 yaşındayım ve 8 yaşımdan beri annemden ve babamdan şiddet görüyorum. her gün olmasa bile annem her sinirlendiğinde ''ben senin annenim sana istediğim her şeyi yaparım'' diyerek en küçük olaylarda bile kızım demeden ya bana tokat atar ya da beni döver. genellikle yara, morluk veya kalıcı bir ağrı olmuyor ama bir kaç kez olmuştu. bu seferki olay; 8buçuk yaşındaki kardeşim ve...

Sayfayı Paylaş