1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Ailece yapılacaklar listesi

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  1.Her zaman siz yanıtlamayın... Çocuklar sorarlar, biz cevap veririz. Sordukları soruya verdiğiniz cevapla, onlara ansiklopedi açma, kitap karıştırma alışkanlığı kazandırmak istemez misiniz? Sorduğu sorunun cevabını, bir kitaptan ya da ansiklopediden birlikte bulup okuyabilirsiniz. Böylece, sorularının cevaplarını kendi başına nasıl b...ulabilceğini, hangi kaynaklara başvurması gerektiğini öğrenmiş olur.
  2.Dolapların dağnıklığı...
  Ailece dolap toplama günü yapın.. herkes kendi dolabını istediği gibi toplasın. İlk seferinde, çocuklara nasıl toplamaları gerektiği konusunda yardımcı olmak için yanlarında olmanız gerekmektedir. Giyilmeyen elbiseleri, birilerine vermek için düzgünce katlayıp ayırabilmelerine de yardım edin. Bu dolap toplama gününü, istediğiniz belirli bir süre aralığında tekrarlayabilirsiniz.
  3.Ailece hedefler planlayın!
  Hepimiz, hayat disiplinimizi, eğitimimizi ilk önce ailelerimizden alırız. Ailede birlikte gerçekleştirilen faaliyetler, aile fertlerinde kalıcı izler bırakır.. Çocuklarınıza gereken özgüveni ve kişisel disiplini geliştirmede size yardımcı olacak şu alıştırmayı hep birlikte yapın. Yürüyüş yapmak ya da bir başka faaliyeti gerçekleştirme hedefi ortaya koyun. Hedefinizi ailece gerçekleştirin.. Daha sonra bunu kutlamayı unutmayın..! Ailece hedef belirleme ve bunu gerçekleştirme uygulamasını istediğiniz zaman, farklı hedeflerle tekrarlayın.
  4.Yenilik yapın..!
  Çocuğunuzun yeni birşeyler öğrenmesini, yeni beceriler kazanmasını istemeniz çok güzeldir. Ancak, çocuk, ailesinde ne görürse, onu yapar. Sizin yeni birşeyler öğrenmeye hevesli, meraklı olduğunuzu gören çocuk da bir şeyler öğrenmek isteyecektir. Kısacası, çocuğumuzun, spor, nakış, yabancı dil, müzik âleti gibi yeni bir faaliyetle meşgul olmasını, yeteneklerini keşfetmesini istiyorsak, bunu ona söyleyerek değil, uygulayarak gösterebiliriz. Birlikte keşfederek...!
  5.Benim odam..!

  Anne ve babalar çoğunlukla, evin diğer bölümlerini dekore ettikleri gibi, çocuk odasını da kendileri düzenlemek ister ve odada birşeylerin yerinin değişmesinden hoşlanmazlar. Çocukların odalarını kendilerinin düzenlemeleri, yaptıklarıyla gurur duymalarını, kendi becerilerini kullanmalarını sağlar. Bu onlara sizin dekore ettiğiniz mükemmel bir odadan çok daha fazlasını verir. Tabii bu işte onlara yardım etmeniz gerekebilir.
  6.Evde Tek başına..!
  Evdeyken zamanımızı tek başımıza nasıl değerlendirebileceğimizi bilebiliriz ancak çocuklarımız bunu bilemeyebilirler. Onlara tek başlarına zamanlarını nasıl değerlendirebileceklerini anlatın ve onların neler yapmak istediklerini sorun. Hemen o gün herbirine kendi başlarına geçirmeleri için 15-30 dakikalık bir zaman belirleyin. Bu kişisel zamanlarının ilk gününde, fiki vermek ve onları gayretlendirmek için yakınlarında bulunun.
  7.Biz susunca....
  Hergün ev içindeki koşuşturmanın arasında sakin bir an yakalamak mümkün olmaz çoğu zaman..Çocuklarınızla birlikte bir oda seçin ve oturup, hep birlikte gözlerinizi kapayın.. Ev sesizken, dışarıdan gelen sesleri dinleyin.. ya da bunu dışarıda yapın. Daha sonra etrafınızdaki sesleri dinlemenin nasıl bir şey olduğunu ve neler duyduğunuzu birbirinizle paylaşın. Etrafı dinlemek, dünyanın hayat dolu olduğunu algılamamızı sağlar.. Bu uygulama, çocuklarınızın etrafta olup bitenleri algılamasını ve farkındalığını geliştirir.

  8.Hobiler...
  Sizin yaptıklarınızı örnek alan bir çocuğunuzun olduğunu unutmayın.. Sabahtan akşama kadar evde oturup TV. İzlerseniz, çocuğunuz da aynı şeyi yapacaktır. Bir hobiniz yoksa, çocuğunuzun bir hobisinin olmasını beklemeyin.hobiler, kendi kendine birşey ortaya çıkarmak ve bunları paylaşmak içindir. Çocuğunuzun bir hobisi olması için teşvik edin. Onun ilgi duyduğu alanları belirlemekle işe başlayın. Birlikte seçtiğiniz hobiyi uygulamaya koyarken, ilk zamanlarda yardımcı olabilmek için, yanında bulunabilirsiniz.

  9.Çocuklara zaman tanıyın...
  Çocuklarımızın gelişmeleri için bol zamana ihtiyaçları vardır. bir anda pek çok adımı birden atmalarını beklemeyin.. Onlara zaman tanıyın.Ne yapmak istedikleri ve yetenekleri hakkında, kendilerini daha fazla keşfedebilmelerine yardımcı olacak sohbetler yapın. Önerilerde bulunup, yardımcı olabilir ve onları teşvik edebilirsiniz ancak, sabırsız olmayın ve zamanlarını değerlendirebilmeleri için fırsat tanıyın.

  10.Tarihteki başarılar...
  Büyük başarılara imza atmış kişiler, eserlerini öncelikle hayal etmekle işe başlamışlardır. Başarılı insanların hayatlarını okumaları, çocuklarınız için, iyi bir teşvik unsurudur. Çocuklarınıza, insanların hayallerini kullanmalarının önemini anlatın. Çocuklarınızın hayallerini, fikirlerini önemsediğinizi söyleyin. Bu fikirlerin saçma olduklarını düşünseler ,bunları siznle paylaşmasını isteyin.
  < Konu Resmi..>   
Ailece yapılacaklar listesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güne, Ailece Kahvaltı Ederek Başlayın…

  Güne, Ailece Kahvaltı Ederek Başlayın…

  Günümüz şartları, az zamanda çok şey yapmayı, evinize, çocuklarınıza, kendinize iyi bakmanızı, işinizi başarılı bir şekilde devam ettirmeyi gerektiriyor. Tüm bu hızlı tempo ve yapılması gerekenlerin yoğunluğu, evlilik hayatında araya çocukların da girmesiyle eşlerin görüşmelerini ve birbirlerine vakit ayırmalarını asgariye indirebiliyor. Gerçek şu ki, eşiniz hayat yolunda beraber yürüdüğünüz...
 2. Çocuklara vitamin vermeyin yemeğe ailece oturun yeter

  Çocuklara vitamin vermeyin yemeğe ailece oturun yeter

  vitamin şurupları bebeklerde vitamin şurubu bebek şurupları bebeklere verilmesi isimleri Çocuklarınızın iştahsızlığı ya da aşırı kilosu sizi rahatsız ediyorsa önce ailece önleminizi alın. Dr. Murat Palabıyık bu önlemleri şöyle özetledi: Aile sofrası kurun, fast food'larla çocuklarınızı geç tanıştırın, çocuklarınıza vitamin vermeyin!.. Acıbadem Bakırköy ve International Hospital Çocuk...
 3. Ailece kahvaltı yapmanın önemi

  Ailece kahvaltı yapmanın önemi

  Bağlılığınızın artması ve zindelik için kahvaltıyı ailecek yapın İş bölümüyle hazırlanan bir sofrada birlikte kahvaltı yapılması aile bağlarını güçlendiriyor. Uzmanlar bu birlikteliğin çocukların ruhsal gelişimini de olumlu etkilediğine dikkat çekiyor. Beslenme uzmanları, günün en önemli yemeği olmasına rağmen kahvaltının en çok aksatı...lan öğün olduğunu ifade ederek, bu öğünün insanın güne...
 4. Ailece Kilo Verin

  Ailece Kilo Verin

  Kilo vermekte uzun süreli bir başarı elde etmek için etrafınızdaki insanların desteği gerekir. Bu, tek başınıza yaptığınız bir şey değil, size yardım etmeye istekli ve bunu başarabilen aileniz arkadaşlarınız ve hatta bazen yabancıların yardımıyla başardığınız bir şey olmalıdır.Kilo vermek istediğinizde adapte olmaya çalıştığınız yeni yaşam tarzı değişikliğinden dolayı özellikle ailenizin...
 5. Arefe günü yapılacak dualar

  Arefe günü yapılacak dualar

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor:“ Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. Arefe günü cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan daha faziletlidir (Hac da iken). Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de, Lailahe illallahu vahdehü la şerike lehu. (Allah birdir, O’nda...n başka ilah yoktur....

Sayfayı Paylaş