1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  ailede kimin sözü geçiyor

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Dedenin ön plana çıktığı ataerkil, babanın söz sahibi olduğu babaerkil ve anne merkezli anaerkil aileden sonra şimdi de çocukların hakim olduğu çocukerkil aile tipi ortaya çıktı. En sağlıklı aile tipinin babaerkil olduğunu belirten psikologlar, çocukerkil ailelerin genellikle tek ya da iki çocuklularda ortaya çıktığını söylüyor.

  Psikolog Fatih Kalkınç, "Çocuk merkezli aileler sağduyudan uzaktır. Bu ailelerde yetişen çocuklar bağımlı oluyor. Evde otorite elinde olan çocukta, ciddi anlamda cinsel kimlik gelişimi olmuyor. Zevkine ve rahatına düşkün hale geliyor. Eğer anne ön planda olursa, erkek çocukta erkeksi duygular çok gelişmiyor." dedi.

  "Tektir", "biriciktir" mantığıyla yetişen çocukların bir süre sonra ailesine her istediğini yaptırdığını ifade eden psikolog Orhan Keskin ise paylaşmayı sevmeyen bu çocukların bencil olduğunu, blöf ve şantajla istediklerini önce ailelerine, daha sonra da topluma yaptırmak istediklerini belirtti.

  Çocukerkil ailelerde anne ve babanın kimliklerini net bir şekilde ortaya koyması gerektiğini ifade eden psikolog Kalkınç, çocuk merkezli aile olmaktansa anne baba merkezli aile olmanın tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Kalkınç, belirli ölçülerde disiplin kuralları olması gerektiğini, aksi takdirde disiplinsiz yetişen çocukların ilerleyen yaşlarda toplumun başına dert olduğunu söyledi. Evde otoritenin mutlaka babada olması gerektiğinin altını çizen Kalkınç, "Anne ve baba, bu kimliklerini ön plana çıkarmalı ve çocuklarına öyle davranmalı. Evde otorite belli olmalı ve kesinlikle çocukta olmamalı. Mümkünse babada bulunmalı." şeklinde konuştu.

  Geçmiş yıllarda çocukerkil ailelerin fazla görülmemesinde en büyük etken olarak ailenin kalabalık olmasını gösteren psikolog Keskin, dört beş çocuklu ailelerde ister istemez otoritenin babada olduğunu ifade etti. Katıldığı seminerlerde yüzde 40-50 oranında tek çocuk sahibi insanların ağırlıkta olduğuna dikkat çeken Keskin, tek çocuğun birçok yönden riskleri bulunduğunu kaydetti. Bunların başında çocuğun paylaşmayı öğrenmemesi ve yaşıtlarıyla beraber oyun oynamada sıkıntı çekmesi geliyor. Bunun sebebinin ailenin çocuğunu çok şımartması olduğunu belirten Keskin, "Çünkü özeldir, biriciktir. Böyle olunca çocuk ister istemez bencil yetişiyor. Bencil çocuk, ben merkezli olur. Bunları yaparken, evin tek çocuğu olduğunun farkındadır. Aile isteklerine sınır koymazsa, bunlar ileride tavizlere dönüşür. Şantajla isteklerinin karşılanmasını sağlar. Mesela, ‘Bu isteğimi yapmazsanız yemek yemem ya da okula gitmem der. Böyle olunca aileyi çocuk yönlendirir." dedi. Benzer durumların iki çocuklu ailelerde de gözlenebildiğini söyleyen Orhan Keskin, ailelerin çocuklarını aşırı derece serbest bıraktığını, bu durumda da çocuğun bencil yetiştiğini kaydetti. Her iki durumda da toplum adına kaygı verici insan tipleri yetiştiğini belirten Keskin, "Ne diyor aileler, ‘Çocuktur, gençtir. İstediği gibi oynasın, dilediği gibi davransın. Bu defa çocuk, küçük bir özgürlüğü kısıtlandığı zaman olaylar patlamaya başlıyor. Özellikle gençlik döneminde ailesine, ‘evi terk ediyorum diyebiliyor. Bu durumda aile ‘sen gidince biz biteriz gibi sözler sarf ederse çocuk bunu da koz olarak kullanmaya başlıyor." şeklinde konuştu. Bu tarz davranışlarda çocukların belirli yaşlara geldiğinde sistemden kolaylıkla çıkabildiğini ifade eden Keskin, "Aile hatasını anlıyor; ancak hatasını bir anda kesmeye kalkışınca da birçok arızalar çıkıyor. Bunun için üç yaşından itibaren önlem almak gerekiyor. Çocuk belirli şeyleri öğrenmeye başladığında, bunları kontrollü bir şekilde anlatarak, otoriteyi elden bırakmadan sevgi dolu bir yaklaşımla büyütmek gerekiyor." dedi.

  Psikologların sözlerine katılan Ahmet Akın isimli vatandaş, uzun yıllar çocukları olmadığını, olunca da adeta üzerine titrediklerini söylüyor. Biricik oğullarının üzerine fazla titremenin baba ve anne olarak otoritelerini sarstığını daha sonraki yıllarda fark ettiklerini belirten Akın, şimdilerde çocuklarının saygısızlığına çare olabilecek önlemler almak için çabaladıklarını, ancak birçok şeyin geçtiğini gördüklerini anlatıyor. Aile baskısı altında, çok çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak yetiştiğini aktaran Fatma Günay ise İyi niyetini çocuklarının bilerek ya da bilmeyerek suistimal ettiğini vurgulayarak çocuklarının aşırı yaramaz oldukları için insanların rahatsızlık duyduğunu söylüyor.

  Bu çocuklar neler yapıyor?

  Zaman zaman okula gitmeye biliyor.

  Notları diğer öğrencilere göre çok düşük oluyor.

  Madde kullanımı sıklıkla görülüyor.

  Arkadaşımda kalacağım diye eve uğramıyor.

  Farklı ortamlara çok rahat takılabiliyor.

  İstediği zaman eve geç saatlerde dönüyor.

  Anne ve babaya karşı saygısızlıkta bulunmaktan çekinmiyor.

  alıntı

   
ailede kimin sözü geçiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadının Sözü Alışverişte Geçiyor

  Kadının Sözü Alışverişte Geçiyor

  Kadının Sözü Alışverişte Geçiyor Araştırmalara göre, alışverişlerin yüzde 80 ine kadınlar karar veriyor. Televizyon reklamları da alışverişlerde etkili oluyor Aile için yapılan tüm alışverişlerde yüzde 80 oranında kadınların söz sahibi oldukları belirlendi. Kadınlar, evi güzelleştirmek amacıyla yapılan satın almaların yüzde 60-75 ini de bizzat kendisi yapıyor. Kadınların, erkeklere oranla...
 2. Evde kimin sözü geçiyor meleklerim

  Evde kimin sözü geçiyor meleklerim

  Hep en son sözü söyleyen siz misiniz ? Tabi hayatım olur şekerim :D Birlikteliğinizde kimin sözü geçiyor, kim daha baskın? Hemen kalem, kağıt alın ya da bilgisayarda bir sayfa açıp not alıp test edin! 1- Televizyon kumandası genelde kimde durur? A- Bende B- Onda 2- Alış veriş yapmak istiyorsunuz, sevgiliniz ise nefret ediyor… A- Sevmese de benim için katlanmak zorunda B-...
 3. Olric kimdir sözleri

  Olric kimdir sözleri

  Şu bildiğimiz tanıdığımız olric var ya aha bana onun sözleri cümleleri kısa yazıları lazım varsa paylaşın lütfen teşekkürler.
 4. Serdar Ortaç Aklından Neler Geçiyordu Sözleri yazın bana

  Serdar Ortaç Aklından Neler Geçiyordu Sözleri yazın bana

  Kızlar hepinize keyifli günler diliyor ve sizden Serdar Ortaç Aklından Neler Geçiyordu Sözleri yazmanızı rica ediyorum şimdiden şarkının sözleri için çok mersi :)
 5. Serdar Ortaç'ın Seslendirdiği Aklından Neler Geçiyordu Şarkısının Sözleri Buyrun

  Serdar Ortaç'ın Seslendirdiği Aklından Neler Geçiyordu Şarkısının Sözleri Buyrun

  Serdar Ortaç Aklından Neler Geçiyordu şarkı sözleri Serdar Ortaç Aklından Neler Geçiyordu şarkısı sözü Başarılı sanatçı Serdar Ortaç'ın Kalpsizsin şarkısının sözleri ardından bu yazımızda da Aklından Neler Geçiyordu şarkı sözlerini paylaşıyoruz. İşte Serdar Ortaç Aklından Neler Geçiyordu şarkı sözleri... :) Aklından neler geçiyordu da yüzün hep çileden soluverdi Buna hangi neden sebep...

Sayfayı Paylaş