1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Akapunktur Noktaları Nelerdir?

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  akapunktur noktaları,akapunktur ,akapunktur noktaları nelerdir,akapunktur kulak noktaları,akapunktur ile başağrısı ,akapunktur noktaları hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>
  LR 3 karaciğer 3 noktası;Karaciğer 3 noktası en önemli noktadır. Bu nokta uyarılarak anksiyolitik, analjezik etkiler başlatılabilir. LR 3 serotonini beyinde (raphe çekirdeklerinde) artıran bir noktadır. Psişik hastalıklarda, depresyonda, ağrılı hastalıklarda kullanılır.

  Lİ 4 kalın bağırsak noktası

  Kalın bağirsak 4 noktası ağrılı hastalıklarda önemli bir noktadır. Alman Fransız ekolüne göre Li 4 thalamus noktasıdır. Ağrı kronik hastalıklarda thalamusa ulaşmışsa bu nokta hassastır.

  Kulakta Akupunktur Noktaları

  KULAK GEOMETRİSİ

  Bel ağrılarında tedavide en etkili nokta

  Omurların başlangıç noktasıyla sorunlu omur aralığından geçen a doğrusuna 0 noktasından dik çizilen b doğrusunun kulak kenarı iç duvarını kesen nokta, bel ağrıları için tedavide en etkili noktadır.

  EKSENLER

  Kulak akupunktur unda 0 noktasından geçip ilgili noktaları birleştiren doğrulara eksen denir.

  Alerji ekseni

  İmmunolojik Eksen

  Hormonal Eksen

  Omega hattı

  Depresyon ekseni

  Vücut akupunktur noktaları ve nokta kombinasyonları
  LU05 Chi ze

  Akciğerin He noktasıdır.

  Lokasyonu: Dirseğin hafifçe bükülmesiyle oluşan çizgide, biseps tendonunun lateralindedir.

  Fonksiyonu: Akciğerden sıcaklığı temizler, ters giden chiyi aşağı dördürür.

  Endikasyonları: Kan tükürme, öksürük, nem ve sıcak, boğazda ağrı ve tıkanıklık, terleme, omuzda ağrı.

  Nokta kombinasyonları: Astım ve öksürükte LU7, BL13 Sıcak çarpması, güneş çarpması, kolera, kusma ve diyarede BL40 Çocukta ateş ve konvulsiyonda LU11, Lİ4 El bileğinde güçsüzlükte Lİ11, Lİ4

  LU7 Lie que

  Akciğerin Luo noktasıdır

  Lokasyonu:Radiusun styloid çıkıntısının proksimalindedir. Bilek çizgisinin 1,5 cun üstünde, küçük oluğun içindedir.

  Fonksiyonu:Akciğer chisini yayar ve regüle eder. Rüzgarı dağıtır, ve dış faktörleri eler. Bogazda ağrıyı giderir. İntestinal peristaltizmi harekete geçirir.

  Endikasyonları:Tek taraflı baş ağrısı, öksürük ve astım, göğüste sıvı birikmesi ve ağrı. Diş ağrısı, göz ve ağızda çarpıklık.

  Nokta kombinasyonları:Başta ve ense bölgesinde ağrı Sİ03 Trigeminal Nevralji ST06, T17, ST02 Üşüme, soğuk algınlığı ve ateş Lİ04, GV14 Boğazda ağrı ve terleme, göğüste tıkanma ve doluluk K06 Diyabet K07, ST36, SP09 Burunda akıntı, burun tıkanıklığı Lİ20.

  Metot: Eğik olarak yukarı doğru 1-1,5 cun.

  Sensasyon: Lokal distensiyon ve el bileğine doğru yayılma

  LU9 Tai yuan

  Akciğerin yuan noktasıdır
  Lokasyonu:Bilek çizgisi üzerinde, avuç yönünde, radial arterin radial tarafında.

  Fonksiyonu:Akciğeri temizler,chiyi regüle eder, öksürüğü durdurur, boğaz ağrısını düzeltir, kanalda tıkanıklığı açar.

  Endikasyonları:Öksürük, astım, boğazda ağrı ve dolgunluk, sinirlilik, huzursuzluk, aşırı balgam, üşüme ve ateş, kan tükürme, boğazda kuruluk, omuzda, sırtta, klaviküler çukurda ağrı, nabız alınamama.

  Nokta kombinasyonları:Nabız alınamama sendromu ST09, LU05, PE06 Patojenik rüzgar ve soğuklukla olan balgamlı öksürük LU07, LU05, BL 12 Göğüste doluluk, baskı ve ağrı PE06, K23 Göğüs ağrısını gidermede ST44 Boğmaca PE06, Sifeng (ekstra).

  Metot:Dikey olarak 0,3-0,5 cun arterden sakınarak. Moksa uygulanabilir.

  Sensasyon:Lokal ağrı hissi, hoş bir rahatlama hissi.

  GB34 Yang ling quan

  Tendonların ana noktasıdır. Safrakesesi He noktasıdır.

  Lokasyonu:Fibula başının altındaki boşlukta, bacağın lateralindedir.

  Fonksiyonu:Serbest chi akışını güçlendirir. Ateşi düşürür. Nemi giderir. Tendonları gevşetir. Kanallarda kan dolaşımını aktive eder.

  Endikasyonları:Bacak ve sırt ağrılırı. Hemipleji. Soğuk algınlığı. Alt organlarda ağrı, spazm. Boyun tutulması. Hipertansiyon. Habituel kabızlık.

  Nokta kombinasyonları:Siyatik: B25, GB30, B40 Nervous peroneus comm yarası: B38, ST36, ST41,
  GB39 Hemipleji ve paralizi: ST36, GB30, SP06, ST32 Kolesistit: B13, B18, B19, GB24, P06 Hipokondriak ağrı: T06, LR13, GB41 İnfantil konvulsiyon: Lİ11, Lİ04, LR13 Abdominal distensiyon: ST36, SP04 Malarya: SP09
  Metot:Güçlü batırma, 1-3cun
  Sensasyon:Batırma hissi ayağa, bazen omuza yayılır.
   
Akapunktur Noktaları Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Siyah noktalar için ne yapacağım

  Siyah noktalar için ne yapacağım

  Siyah noktalar için Malzemeler: Limon suyu, yoğurt. Hazırlanışı: Bir kase yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın. Ne işe yarıyor?: Limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi...
 2. Börek Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  Börek Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  börek pişirmek, püf noktaları, nelerdir, böreğin kabarması için, dikkat edilecek noktalar, ile ilgili bilgiler burada melekler Ev hanımlığı zor zanaat melekler,bu bir gerçek :) Pek çok işten anlamak ve layıkıyla yapmak ta her meleğin harcı değil doğrusu :) İşte bu yüzden bilmeyenlere hiç olmazsa biraz faydamız olsun diye ufak tefek tüyolar veriyoruz sizlere :) Şimdi anlatacaklarımız...
 3. Dondurma Yemenin Püf Noktaları nelerdir?

  Dondurma Yemenin Püf Noktaları nelerdir?

  Dondurma Yemenin Püf Noktaları nelerdir bilen var mı? aman dondurma yemenin püf noktalarıda olurmuş demeyin varmış bende yeni duydum da nelermiş işte onu bilmiyorum :)
 4. İnternetin Püf Noktaları nelerdir?

  İnternetin Püf Noktaları nelerdir?

  selam arkadaşlar ben internette bişey ararken fazla zaman geçirmemek ve arama yapmanın püf noktalarını öğrenmek istiyorum. acaba internetin püf noktaları nelerdir diye bilgi verebilir misiniz bana
 5. Akupunkturun etkili olduğu hastalıklar nelerdir?

  Akupunkturun etkili olduğu hastalıklar nelerdir?

  Vücudumuzda, tıpkı damarlarda akan kan gibi devridaim içinde bulunan elektriksel bir canlılık vardır. Çin Tıbbına göre“Qi” (yaşam enerjisi) adı verilen bu enerji akışı bozulduğunda, arttığında ya da azaldığında hastalıklar oluşur. Akupunktur, bozulmuş olan Qi enerji dengesinin yeniden düzenlenmesi amacını taşıyan bir tedavidir. Bilindiği gibi iğnelerle, ısı ya da lazer ışığıyla akupunktur...

Sayfayı Paylaş