1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Akciğer amfizemi nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Amfizem, kronik obstrüktif akciğer hastalığının ilerleyişi sırasında ortaya çıkan ve nefesinizi verirken hava akımının sınırlandığı bir durumdur. Amfizem sonucunda, hava kesecikleri esnekliklerini kaybederler ve içlerindeki hava gerektiği gibi dışarı atılamaz. Keseciklere sıkışan durgun hava, kesecikleri daha fazla gerer ve durum bir kısır döngüye dönüşebilir. Sigara kullanımı amfizemin başta gelen sebebidir.
  Amfizem kötüye gittikçe, üzüm salkımı gibi kümelenmiş olan küresel hava keseciklerini, iç duvarlarında delikleri olan düzensiz gediklere dönüştürür. Bu da, hava keseciklerinin sayısını azaltır ve akciğerlerinize ulaşan oksijenin kan dolaşımına katılmasına engel olur. Yanı sıra, küçük solunum yollarını açık tutan elastik lifler yavaş yavaş yok olurlar, dışarıya nefes verdiğinizde yırtılırlar ve hava, ciğerlerinize girmek yerine dışarıya kaçar.  < Konu Resmi..>


  Akciğer amfizemi tanısı oldukça kolaydır. Özellikle göğüs hastalıkları uzmanları tarafından, herhangi bir tetkik yapılmadan da tanısı konulabilir.

  Ancak doğru yöntem, solunum fonksiyon testlerinin mutlaka yapılmasıdır. Bu testler sayesinde hem hastalığın evresini, ağırlık derecesini tespit etmek mümkün olacaktır. Hem de uygulanan tedaviyle ya da hasta tedavisiz kalsa da, yıllar içinde hastalığın seyrini izlemek olanaklı hale gelecektir.

  Bu yüzden solunum fonksiyon testleri mutlaka yapılmalıdır. Bu testler zor ulaşılan testler değildir. Ayrıca büyük bir ekonomik yük de getirmez. Yanı sıra kesin tanı koydurur.

  Akciğer grafisinde amfizeme ait bazı belirtiler görülebilir ama sadece akciğer grafisine bakılarak hasta takip edilmez. Burada temel alınan, solunum testidir.

  Akciğer amfizeminin teşhisinde balgam testinin yeri yoktur. Çünkü bu bir mikrobik hastalık değildir ve oradan bir etken izole etmek söz konusu değildir. Sadece akut atak dönemlerinde enfeksiyon ortaya çıktığında, balgam tahliliyle enfeksiyon etkeni araştırılıp, ona göre antibiyotik verilebilir.Nedenleri

  Amfizemin nedenleri şunlardır:

  Sigara kullanma: Sigara dumanı amfizemin en yaygın sebebidir. Pasif içici de olsanız, tütün dumanında 4000 çeşit kimyasal bulunur. Bu kimyasallar küçük periferik hava yollarını, hava keseciklerini ve bunların elastik destekleyicilerini yok ederler.
  Protein eksikliği: Amfizem hastalarının yaklaşık yüzde 1 veya 2’sinde genetik olarak, akciğerlerdeki esnek yapıların korunmasına yardımcı AAt protein eksikliği vardır. Bu proteinler olmadan enzimler, ilerleyen akciğer hasarlarına, sonunda da amfizeme neden olurlar. AAt eksikliği ile birlikte bir de sigara kullanıcısı iseniz, amfizem 30’lu ve 40’lı yaşlarınızda başlayabilir. Hastalığın ilerleyişi ve şiddeti, sigara kullanımı ile birlikte hız kazanır

  Tedavi ve ilaçlar

  Sigara içen amfizem hastaları için herhangi bir tedavi planındaki en önemli adım, sigaranın bırakılmasıdır. Bu, akciğerdeki hasarın daha da kötüye gitmesini önlemenin tek yoludur. Fakat sigarayı bırakmak hiç de kolay değildir ve bu kişilerin genellikle iyi bir sigara bırakma planına ihtiyaçları olur. Bu plan ise şunları içermelidir:

  Sigarayı bırakmak için bir hedef tarih
  Tekrar başlamanın önlenmesi
  Hayat tarzı değişikliği tavsiyeleri
  Sosyal destek sistemi
  Nikotin sakızı veya bandı ve reçete ile satılan bupropion hidroklorür gibi ilaçlar
  Diğer amfizem tedavileri ise, kendinizi daha iyi hissetmenize, daha aktif olmaya ve amfizemin ilerlemesinin yavaşlatılmasına yardımcı olmaya yoğunlaşmaktadır. Bu tedaviler şunları içermektedir:

  Bronkodilatörler: Bu ilaçlar öksürüğün, nefes darlığının, daralan solunum yollarını genişleterek nefes almadaki zorlukların iyileşmesine yardımcı olabilirler; ama astım veya kronik bronşit tedavisinde oldukları kadar amfizem tedavisinde etkili değildirler.
  Nefes yoluyla alınan kortizonlar: Püskürtme spreyi olarak alınan kortizonlu ilaçlar, astım veya bronşitle ilişkili amfizem belirtilerini azaltabilirler. Nefes yoluyla alınan kortizonların, ağızdan alınanlardan çok daha az yan etkileri olmasına rağmen, bunların uzun süre kullanılması kemiklerinizi zayıflatmanın yanısıra yüksek tansiyon, katarakt ve diyabet riskinizi arttırırlar.
  GERD tedavisi: Semptomatik gastroözofajeal refleks hastalığı (GERD), birçok kişide solunum yolu hastalığını kötüleştirir. Bu nedenle doktorunuz, tedavi için hayat tarzı değişikliği ve ilaç tavsiye edebilir.
  Oksijen desteği: Şayet sizde düşük oksijen seviyesiyle birlikte şiddetli amfizem varsa, evde ve egzersiz yaptığınızda düzenli olarak oksijen kullanmak size biraz rahatlama sağlayabilir. Pek çok kişi, günde 24 saat oksijen kullanmaktadır. Çeşitli oksijen alma biçimleri mevcuttur. Aynı şekilde, ciğerlerinize oksijen desteği sağlamak üzere pek çok cihaz bulunmaktadır.
  Akciğer rehabilitasyon programı: Tedavinin önemli bir kısmı da eğitim, egzersiz, alıştırma ile, aktif kalmanızı sağlayacak, sağlığınızı ve hayat kalitenizi iyileştirecek davranış değişikliklerinin bileşiminden oluşan akciğer rehabilitasyon programıdır.
  Sigarayı bırakmanız ve beslenmeniz için yardım sağlanacak ve özel nefes alma teknikleri ve enerjinizi korumanın yolları öğretilecektir. Egzersiz, ciğer fonksiyonlarınızın gerilemesini yavaşlatacağından, size bir egzersiz programı da verilecektir.

  Antibiyotikler: Bronşit veya zatürre gibi bir bakteriyel enfeksiyonunuz olursa, antibiyotik kullanımı uygun bir tedavi seçeneğidir.
  Grip ve zatürreye karşı aşı: Eğer sizde amfizem veya diğer kronik obstrüktif akciğer hastalığı türleri varsa, uzmanlar yılllık grip aşısı ve her beş yılda bir de zatüree aşısı yaptırmanızı tavsiye ediyorlar.
  Ameliyat: Akciğer hacmi küçültülmesi ameliyatı olarak bilinen bir deneysel uygulamada, zarar gören akciğer dokusundan küçük bir parçayı aldılar. Hastalıklı dokunun alınması, akciğerin daha etkin çalışmasına yardımcı olur ve solunumu iyileştirir.
  Bir başka ameliyatta ise, küçük hava kesecikleri yok edildiğinde, kabarcık denilen geniş hava boşluğundan bir kısmını aldılar. Bu uygulama da solunumu iyileştirebilir.

  Organ nakli: Eğer amfizeminiz şiddetliyse ve diğer seçenekler başarısız olmuşsa, akciğer nakli bir alternatif olabilir.
   
Akciğer amfizemi nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AKCİĞER KANSERİ:tan ve tedavisi

  AKCİĞER KANSERİ:tan ve tedavisi

  AKCİĞER KANSERİ Akciğerler gögüs boşluğumuzda bulunan, nefes alıp verirken, oksijenin dokulara alınmasını ve karbondioksitin dışarı atılmasını sağlayan bir çift organdır. İşlevini yapısında bulunan hava kesecikleri sayesinde gerçekleştirir. Kanserler bulundukları yerlerin adıyla isimlendirilir. Akciğerdeki hücreler bazen çeşitli etkenlerden dolayı kontrol edilemezler ve çoğalmaya başlarlar. Bu...
 2. Akciğer amfizemi amfizem

  Akciğer amfizemi amfizem

  Solunum yetmezliğine yol açan en yaygın kronik akciğer hastalıklarından biridir. Amfizem, akciğerlerdeki hava keseciklerinin (alveol) gerilip genişlemesiyle beliren bir hastalıktır. Bu genişleme hava, keseciklerini birbirinden ayıran ince duvarların yırtılmasına ve dolayısıyla akciğerlerde esneklik kaybına yol açar. Sonuçta akciğerlere hava girişi ve hava keseciklerinde kan gazları...
 3. Akciğer kanseri evreleri nelerdir?

  Akciğer kanseri evreleri nelerdir?

  Akciğer kanseri, günümüzde yaygın bir hastalıktır ve erkeklerde tüm dünyada en çok öldüren kanser türüdür. Ölüm nedenleri arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, 1987'den beri kadınlarda kanser ölümlerinde ilk sırayı almaktadır. Akciğer kanseri, ABD dışındaki gelişmiş ülkelerde de kansere bağlı ölümlerin birinci nedeni...
 4. Akciğerde sıvı birikmesinin belirtileri ve tedavisi

  Akciğerde sıvı birikmesinin belirtileri ve tedavisi

  Akciğerler oksijenin alınıp ve karbondioksit atılması için kritik öneme sahip olup göğüs kafesinin hemen altında, göğüs içinde yer almaktadır. Göğüs kafesinin içindeki diğer organlara göre büyük olan akciğerler kalbin her iki tarafında yer almaktadır. Sağ akciğer üç lob ve sol ise iki lobtan meydana gelir. Her iki lobta da gaz değiştirme odaları yada namı-ı diğer alveoller yer alır. Buradan...
 5. Akciğer kanseri nedenleri ve tedavisi

  Akciğer kanseri nedenleri ve tedavisi

  Dünya genelinde ölüme en çok neden olan kanser türlerinden biridir akciğer kanseri.Çok sessiz ve sinsice ilerleyen bu hastalık bazen erken farkedilmeyebilir.Geç evrede farkedilmesi tedavi nin olumsuz neticelenmesi ile sonuçlanabiliyor.Akciğer kanseri nedir,akciğer kanserinin belirtileri ve akciğer kanserinin tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz .Öncesi ;...

Sayfayı Paylaş