1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Akdiken meyvesi

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  akdiken meyvesi faydaları akdiken akdiken meyvesi, faydaları, bitkisi,


  Akdiken meyvesinin faydaları nelerdir, ne işe yarar, bu bitki nasıl birşeydir; daha ve dahası bütün soruların cevabı, bu yazımızda saklı Melek'ler:)


  [​IMG]

  Akdiken, Kreuzdorn, Rhamnus cathartica

  Geyik dikeni ağacı
  Güvemeriği
  Adi Cehri

  Familyası: Akdikengillerden, Kreuzdorngewaechse, Rhamnaceae
  Drugları: Akdiken Meyvesi: Rhamni c.
  Bu türün sadece olğunlaşmış meyveleri kurutulduktan sonra çay, tentürve natürel ilaçı yapılır.

  Giriş: Akdikengillerin bilinen 150 türü mevcuttur ve bunlardan en önemlileri akdiken; rhamnus cathartica, yabani akdiken; rhamnus frangula ve Amarika akdikeni; rhamnus purshians en önemlileridir. Bunalarda meyvelerinden istifade edilenler ve kabuğundan istifade edilenler olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  Akdikenin sadece meyvesi kulanılır. Tarihte çok eskiden beri kulanılan akdiken meyvesi genelikle kabızlığa karşı kulanılmıştır. Bitki Akdeniz havzası, Avrupa, Asyanın güneybatı ve ortasında yetişir. Akdiken genelikle kuru toprakta yetişir.

  Botanik: Akdiken 1-3 m boyunda küçük bir ağaç veya çalı görünümünde dalları karşılıklı ve uclarında tiken bulunur. Fidanları taze iken grimsi gümüş iken olğunlaşınca siyah bir alır. Yaprakları karşılıklı yumurta veya kalp şeklinde kenarları kertikli ortada bir tek ve yanlarda 3-4 çift damara sahiptir. Yaprakları 3-6 cm uzunluğunda eni 2-4 cm olup rengi açık yeşil vede sapı boyunun 1/3 veya ½ ‘si kadardır.

  Çiçekleri yaprak diplerinden çıkar ve topluca demet gibi 4-12’si bir arada sarımsı yeşil renkli oldukca küçüktür. Taç yaprakları oldukca küçük dört adet ucları sivri mızrak şeklinde ve ortada dölenme tozlukları bulunur. Meyveleri önce yeşil olğunlaşınca siyah renkte yuvarlak ve bezelye büyüklüğünde ve içinde 5-8 mm çapında dört adet çekirdek bulunur.

  Hasat zamanı: Akdikenin sadece olğunlaşmış meyveleri güneşte veya sunni olarak kurutulur, taze iken şurubu veya tentürü yapılır. Şayet olğunlaşmamış meyveleri toplanır ise karın ağrısı yapar.

  Birleşiminde:...

  Tesir şekli:..

  Kulanılması: a-) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Areka yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır.
  b-) Komisyon E’ye göre akdiken meyvesi başta: Kabızlık, basur, fistel rahatsızlıklarına karşı ve anal ile sonbağırsak (rektum) amaliyat sonrası kulanılır. Üniversite kliniklerinde yeterince araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle daha etkili olan Sinameki veya Gökçek İksiri daha etkilidir.

  Çayı:...

  Çay harmanları:..

  Yantesiri: Kısa süreli ve tarife uygun kulanıldığında yantesiri yoktur. Yüksek dozajdaolması halinde karında sancılı ağrılara sebep olur ve kişide kusma, bulantı ve ishale sebep olur. Sürekli ve uzun süre kulanılması halinde vücuttaki elektrolüt yapısını bozar ve potasyum mineral kayıbı ortaya çıkar. Buda kas zafiyetine ve kalp çalışmasını anormalleştirir.

  B-) Cehri, Gelbbeeren, Rhamnus petiolaris
  Altın Ağaç
  Boyacı Dikeni
  Cehni

  Vatanı Türkiye olan ve genelikle iç Anadoluda özeliklede Kayseride eskiden boya yapımında kulanılmak için özel olarak yetiştirilmiştir. Boya sanayinde sentetik boyanın imalı ile birlikte unutulmuştur. Meyvelerinin dışı esmer yeşil, içi parlk sarı, kokusuz, lezetsiz, çapı 6-7 mm yani tahminen bezelye büyüklüğündedir. Bu bitki üzerinde fazla bilgi vermek için Türk Üniversitelerinin araştırmalarını beklemek zorundayız.
   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Bu cehrinin boyasından lazım bana.Sarı-turuncu renkli olanından.Bulabilir miyiz ki acaba?
   
Akdiken meyvesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. akdiken

  akdiken

  (Gemeiner Kreuzdorn / Nerprun Alaterne / Common Buckthorn) Mayis-haziran aylarinda, sari-yesil renkli, küçük çiçekler açan bodur bir agaç. Orman ve koru kenarlarinda bulunur. Dallari karsilikli, uçlari diken halindedir. Yapraklari karsilikli ve saplidir. Çiçekler küçük demetler halinde bir araya toplanmistir. Küre seklinde ve bezelye büyüklügündeki meyvasi evvela yesil, olgunlukta...
 2. Alıç meyvesi

  Alıç meyvesi

  alıç nerede yetişir alıç meyvesi nerde yetişir nerde alıç meyvesi, faydaları, kullanımı, nasıl kullanılır, nerde yetişir, Küçükken, okul önünde kağıt küllahlar içersinde satın aldığım alıç meyvesini pek sevmez ama sırf arkadaşalrım alıyor diye alırdım :D:D "Hey gidi günler heyy!" diyor ve alıç meyvesi hakkında ki anımı kısa keserek, faydalarını sunuyorum sizlere Melek'ler:)...
 3. Akdiken Neye İyi Gelir ?

  Akdiken Neye İyi Gelir ?

  Akdikenin Faydaları nelerdir Akdikenin Yararları Şifalı Bitkiler Akdiken Doğada ki şifalı bitkilerdenbiri olan akdiken ve özellikleri ile ilgili bilgiler aşağıda ki yazımızda melekler :) Cehrigiller familyasından; 3-5 metre boyunda bir bitkidir. Meyveleri; siyah ve etkilidir. Hekimlikte; meyvelerinden yapılan şurup "Sirop de Nerprun" kullanılır. Ev ilaçlarında; kök ve...
 4. Akdiken Nedir? Akdiken Faydaları Nedir

  Akdiken Nedir? Akdiken Faydaları Nedir

  Akdiken Nedir? Akdiken Faydaları Nedir bu konuda bana bilgi içeren bir konu linki atarsanız çok sevinirim.
 5. Akdiken Bitkisi Özellikleri Kullanımı

  Akdiken Bitkisi Özellikleri Kullanımı

  Akdiken Nedir? Faydaları Nelerdir Akdiken'in Faydaları ve Zararları Nelerdir Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden biri olan akdiken bitkisi, özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili bilgileri aşağıda ki makalemizde bulabilirsiniz melekler :) Akdiken Hakkında Bilgi : Hünnapgiller familyasındandır. 1-3 m boyunda küçük veya çalı görünümünde bir ağaçtır. Dalları...

Sayfayı Paylaş