Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Akıl hastalıklarının nedenlerini merak ediyorum

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Bir insan neden akıl hastası olur ? Akıl hastalıklarının sebepleri nelerdir? Ayrıca birinin akıl hastası olduğunu hangi belirtilerden anlayabiliriz ? Teşekkürler şimdiden..
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  İnsanın öteki canlılardan üstünlüğü beyin kabuğunun mükemmelliğine bağlıdır. İnsanda beyin kabuğu daha çok girintili çıkıntılıdır, sinir hücreleri bakımından daha zengindir.
  Beyin kabuğu hareket, irade, zekâ, duygu, karakter, ahlak gibi yük-sek görevlerin yeridir. Kabuğun hangi kısmı bozulursa oranın gördüğü islerde aksaklıklar ortava çıkar. Mesela, görememek, işitememek, duyamamak, bacağı, kolu oynatamamak tabi sakatlıklar olur.

  Delilik Nedir

  Akıl hastalıkları beynin ön parçasının (alın kısmının), daha doğrusu bu kısımdaki beyin kabuğunun, çeşitli iç ve dış sebeplerle, normal görevlerini yapamamasından ileri gelir. Bu görevlerin tabiîlikten ayrılması üzerine ortaya çıkan bozukluklar için akıl, ruh, sinir hastalığı terimleri hemen hemen aynı anlamda kullanılmaktadır.

  Her akıl hastasına deli diyemeyiz. Deli, daha çok, hastalığı kendisine de, başkasına da ileri derecede zarar verebilecek olana denir.

  Akıl hastalıklarının oluşunda kalıtımın (verasetin), yaşın, cinsin, ırkın, yaradılışın, bünyenin etkileri vardır.

  Akıl Hastalıklarının Sebepleri

  Vücuda dışarıdan giren, ya da organizmada meydana gelen zehirler birçok ruh hastalıklarının sebebi olabilir. Alkol, afyon, esrar, morfin, eroin, kokain, eter, arsenik, civa, kurşun gibi keyif vermek için, tedavi için, ya da meslek ve sanat icabı alman maddeler, verem, grip, sıtma, frengi, tifo mikroplarının zehirleri bunların başlıcalarıdır. Vücuttaki birçok iltihaplar, hipofiz, tiroit hormonlarının bozukluklarından ileri gelen zehirler de bu aradadır.

  Çeşitli hastalıklar istidadı olanlarda akıl hastalıklarının uyanmasına yol açabilir. Kalb hastalığı, beyin urları, şeker hastalığı, pellagra (bir nevi deri hastalığı), gut (damla) gibi hastalıklar akıl hastalıklarını hızlan-

  Maddi, ruhi sarsıntılar, ileri derecede beden ve ruh yorgunlukları da akıl hastalıklarına yol açabilir.

  Özet olarak denebilir ki akıl hastalıklarının artması için aşağıdaki sebeplerle beyin örgüsünün bozulması gereklidir: Bünye, istidat, zehirler, intan hastalıkları, ergenlik başlangıcı, âdet kesimi, gebelik, loğusalık, yorgunluk ve üzüntüyle ruhun zayıflaması.

  Akıl Hastalıklarının Belirtileri

  konuşmasında, görmesinde, koku alışında, tat duyusunda, söylenenleri anlayışında, düşünüşünde, üzüntüsünde, sevincinde herkesçe kabul edümiş bir ölçü vardır. Bu davranışların, duyguların çoğalması, azalması, aykırılıkları akıl hastalıklarının başlıca belirtileridir. Meselâ, normal bir insanda yalnız bir gülümseme uyandırması beklenen bir olay karşısında saatlerce gülmek, ya da ağlamak anormal bir haldir. Bir çiçek kokusunu leş kokusu gibi duymak, hiç yoktan sesler işitmek, olmıyan şeyleri görmek, gördüklerinden yanlış hükümler çıkartmak, basit bir üzüntüyü felâket haline getirerek günlerce ağlamak, uyuyamamak, lüzumsuz yere öfkelenerek aşırı hareketlerde bulunmak gibi belirtiler çok ve sürekli olursa hastalık sayılması gerekir.

  Çeşitli akıl hastalıklarında birçoğunun birlikte bulunduğu, ya da bazılarının daha kuvvetli olarak ortaya çıktığı belirtileri şöyle sıralıyabiliriz:

  Hezeyan. — Gerçeğe uygun olmı-yan düşüncelere, inanışlara saplanır, saçma-sapan konuşur. Hezeyanların pek çok çeşidi vardır: Büyüklük hezeyanı, zulüm çekme hezeyanı, melankoli hezeyanları, inkâr hezeyanı gibi. Meselâ, fakir bir kimse zengin olduğunu iddia eder, daima parasından, mallarından söz açar Bazıları da büyüklük taslar; kıral, bilgin, peygamber olduğunu söyler. Takip edildiğini sananlar, öldürülme korkusu içinde olanlar, kendisini, ailesini daima tehlikede görenler vardır. Melânkolik hezeyanlarda hasta kendisini suçlu, küçük, âciz, beceriksiz görür, birçok felâketlere yol açtığına inanır. Kendisini ölmüş sayanlar, şeytan olduğunu ileri sürenler, karnında yılan bulunduğunu söyliyenler görülür.

  İdrak bozuklukları. — Hayaller şeklinde kendisini belli eder. İşitme, görme, koku alma, tat alma, dokunma, cinsel hayaller, organlardan gelen yanlış duyumlar; meselâ, kulak çınlaması, küfür, hakaret duymak, güzel sözler işitmek, bunların başlı-calarıdır. Göz önünde uçuşan renkli şekiller, kıvılcımlar, cüceler, acayip şekiller görmek, olmıyan kokuları, tatları duymak, güzel bir kokuyu, lezzetli bir yemeği tiksindirici bulmak da bu aradadır. Sıcaklık, soğukluk gibi dokunma duyumlarında yanılmak, cinsel organlariyle oynandığını, kendilerine tecavüz edildiğini, gebe kaldığını iddia etmek de bu hastalığın belirtileridir.

  Etkilenme bozuklukları. — Dış olayların üzerimizde uyandırdığı etki bu cins akıl hastalıklarında ya azalır, ya artar. Kimisinde küçük bir olay büyük bir tepkiye yol açar, kimisinde ise duygu büsbütün kaybolur, hasta olaylara karşı büsbütün ilgisiz kalır. Sevinç, acı duymamak, akrabalara ve dostlara karşı ilgisizlik, sevdiklerinin ölümünü üzülmeden karşılamak, ya da aşırı duygulu olmak, ufak bir sözden alınmak, hırçınlaşmak, darılmak, kavga etmek, sevinçte, öfkede, acımada aşırı davranmak bunların başlıcalarıdır.

  Yukarıda saydıklarımızdan başka, akıl hastalıklarında çeşitli şekilde kendini belli eden dikkat, hafıza, zekâ, konuşma bozuklukları, cinsel sapıklıklar, tikler, kendini öldürme, adam öldürme, hırsızlık, yangın çıkarmak, çocuklara işkence etmek, başkalarını zehirlemek, imzasız mektuplar yazmak, israfa dalmak, borçlanmak, evini, görevini yok yere bırakıp gitmek gibi belirtiler, davranışlar vardır.

  Akıl bozuklukları, türlü biçimlerde ortaya çıkar, bunlara göre çeşitli adlar alır. Başlıcaları şunlardır: Mani, melankoli, paranoya, erken bunama, frengi, uyku hastalığı, pellagra, sara, histeri, nevrasteni, pskikasteni, psikopati gibi çeşitleri vardır..
   
Akıl hastalıklarının nedenlerini merak ediyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Merak ediyorum..

  Merak ediyorum..

  * Eğer oruç süre güneşin doğuşu ile batışı arasındaki zaman ise yılın 6 ayı güneşin batmadığı Eskimolara yazık değil mi? Yoksa Tanrı Eskimoların Müslüman olucağını hiç düşünmemiş mi? *Madem ki şu deodorantları Avrupalılar kullanıyor ozon tabakası neden Güney Kutbunda delindi? Yoksa Tanrı güney yarım küredeki Afrikalı zencilere elini uzatabilmek için mi açtı o deliği? *Yıllardır çizgi...
 2. merak ediyorum

  merak ediyorum

  slm melekler . ben 10 aylık evliyim . adet düzensizliği için doktora gitmiştim. bu arada çocuk ta istiyorum. doktor 3 aylık progestan tedavisi verdi . bu 3 ay içinde adetlerim düzene girdi ama yine hamile kalmadım. bu ay ilacı bıraktırdı. adet günümden 2 gün geçti ve hala adet olmadım. adet olmama 10 gün kala yumurtalıklarımda ağrı ve hafif kahverengi akıntım oldu. ve bir günde geçti . acaba...
 3. Depresyon akıl hastalığımıdır arkadaşlarım merak ediyorum.

  Depresyon akıl hastalığımıdır arkadaşlarım merak ediyorum.

  Acaba depresyon akıl hastalığı mı yoksa beyin hastalığımıdır, aklın hastalığı diye bişey varmı arkadaşlarım bilginiz var mı lütfen.
 4. AKIL HASTALIĞI ve BOŞANMA

  AKIL HASTALIĞI ve BOŞANMA

  Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse, hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla da tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir. Akıl hastalığı sebebiyle boşanma davasında ilk dava koşulu eşlerden birinin akıl hastalığına tutulmuş olmasıdır. Akıl hastalığı evlendikten sonra meydana gelmelidir....
 5. MERAK EDİYORUM BİLGİSİZİM

  MERAK EDİYORUM BİLGİSİZİM

  MERHABALAR YA BEN 3-3.5 AY ÖNCE DÜŞÜK YAPTIM DÜŞÜKTEN SONRAKİ ADETMİ 42 GÜN SONRA OLDUM NORMAL DEDİLER NEYSE BANA BİR KANAMADAN SONRA KORUNMAYI BIRAK DEDİ DOKTOR BİDE FOLİK ASİT VERDİ GEBE KALINCA GEL DEDİ NORMALDE 30 GÜNDE BİR ADET OLURUM AMA BÜGÜN 35 GÜN OLDU OLMADIM GEBELİK TESTİ YAPTIM NEGATİF ÇIKTI İKİSİDE AMA MİDE BULANTIM VAR ÇOK HALSİZİM İLK GEBELİKTE GİBİ BEL AĞRIM YİNE ÇOK FAZLA...

Sayfayı Paylaş