Akıllı haplar yolda

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Akıllı haplar yolda
ABD merkezli Proteus Biomedical tarafından geliştirilen yeni teknoloji sayesinde hapların içine yerleştirilen mikroçiplerle hastaların ilaçlarını alıp almadığı, sağlık durumları ve ilaçların olası yan etkileri doktora görünmeye gerek kalmaksızın izlenebilecek.

Mikroçipli hapları geliştiren uzmanlar, bu teknolojinin bilhassa pskiyatri hastalarında, çok fazla ilaç almak zorunda olan ve yanlış dozda ya da yanlış zamanda ilaç alma riski taşıyan yaşlı hastalarda faydalı olacağını belirtiyor. Sadece 1 mm genişliğindeki sensörler, doktorların hastaları hastane dışında takip edebilmelerini sağlayacak.

Haplar, kalp rahatsızlığı olan kronik hastalarda pahalı ilaçların işe yarıp yaramadıklarını ya da yan etkilere yol açıp açmadıklarının anlaşılmasını da sağlayabilecek.

Sensörler ayrıca unutmaları halinde kadınlara doğum kontrol haplarını almalarını hatırlatabilecek.

'Akıllı haplar', ilaç midede hazmedildiğinde zararsız bir elektrik akımıyla aktif hale geliyor. Bu akımla harekete geçen sensör, hapın mide tarafından hazmedildiği saati ve tarihi kaydediyor. Ayrıca kalp atışını, hareket ve nefes alma düzenlerini de ölçebilecek.

Bu bilgiler, sağlık durumunun ve ilaçların etkilerinin tam bir tablosunun çıkarılması için cep telefonuna ya da kablosuz bağlantıyla internete aktarılabilecek.

Silikon mikroçipler hastalar tarafından görülmüyor ve üretim aşamasında herhangi bir standart ilaca ilave edilebiliyorlar.

İki büyük ilaç firmasının geliştirilen bu yeni teknolojiyle ilgilendiği kaydedilirken, ilacın denemelerine 12 ay içinde İngiltere'de başlanacağı belirtiliyor.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
12K
*MeleK*
*MeleK*
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
6K
Misafir
M
Üst