1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Aklınızı Laboratuvara Çevirmek !

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  Aklınızı Laboratuvara Çevirmek, akliniz, labaratuvar, dusunmek, saygi duymak, ornek vermek konulari burada melekler


  Sevgili Melekler,

  Diyelim ki, çevrenizde saygı duyduğunuz bir insan soyut ya da somut bir konu anlatıyor; konuyu açıklamak için örnekler veriyor ya da vermiyor. Bizim burada kafamıza konuyu, fikri ya da bilgiyi yerleştirmek için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri konu için verilen örneklerin dışında, bu konu için geçerli bir örnek bulmaktır. Bulunacak örnek, anlatılan konuyu temel olarak iyice taşımalıdır.  < Konu Resmi..>

  Bu kişi şöyle bir cümle söyledi: “İnsanlarla ilişkilerde hem sert, hem de yumuşak olmalı” Bu cümle aklınıza yatar gibi oldu; ama yine de emin olamadınız. Hem bu cümlenin geçerliliğini ölçmek, hem de bu cümleyi hatırlamak için yapabileceğiz şeylerden bir tanesi, birkaç örnek düşünmektir. Örneğin, aklınıza yılan geldi. Yılan yaşamının tamamını yumuşaklıkla geçirir. Kemiksiz bir hayvan olan yılan, yumuşak hareketlerle ilerler; ancak bir tehdit karşısında ya da karnını doyurmaya karar verdiği anda sertleşir. Öyleyse yaşamda süre olarak yumuşak olduğumuz zaman daha fazla, sert olduğumuz zaman daha az diye düşünebilirsiniz. Ama bir örnek daha bularak kontrol etmek istediniz konuşulanları; yılanın kemiği yok derken, aklınıza insan vücudu geldi. İnsan vücudunun tamamı kaslarla kaplı. Ancak bu kaslarımızın tamamı yumuşak; en başta bize bir yastık görevi yapan kalçalarımız, ayak tabanlarımız, yüzümüzün çok önemli bir kısmı ve vücudumuzun çok önemli bir bölümü. Vücudumuzun sert bir bölümü yok mu? Var; her yumuşak dokunun altında kemik var. Oradan da şöyle bir sonuca varabilirsiniz; tüm ilişkilere yumuşaklıkla başlamalı; ama sonra kemik gibi katı duracağımız ana prensipler ve kurallar olmalı. Acaba gerçekten de böyle mi yaşam; yani çoğu zaman yumuşak ve nadiren sert mi olmalıyız? İyice sert bir cisim hayal etmeye çalıştınız ve aklınıza çekiç geldi. Çekicin her yeri sert, yumuşak bir tarafı yok. Sonra düşündünüz ki, çekicin ana işlevi vurmak. Yastık ise her yeri itibariyle yumuşak. O zaman dediniz ki, yumuşak ya da sert olmak işleve bağlı. Hangi işlevi göstermek ve hangi amaca ulaşmak istiyorsak o işleve ve amaca hizmet eden tarz hangisiyle onu kullanmak lazım. Ancak yine de yılanın, insan vücudunun canlı, yastık ve çekicin cansız olduğunu düşündünüz ve sonunda şöyle dediniz; canlılar için ilişkilerde daha geniş zaman dilimlerinde yumuşak ve gerektiğinde sert olmak uygun.

  Acaba bu yazının genel olarak getirdiği yargı doğru mu? Yazı ne diyor: “Bir bilgiyi/ önermeyi / fikri aklımıza yerleştirmek için resimleyen örnekler bulmak, onu sorgulamamıza imkan verdiği gibi onu unutulmaz kılar.”

  Diyelim ki bu cümleyi Sertaç, Feyza isimli arkadaşından duydu ve geçmiş deneyimleriyle sorgulamak istiyor. Hiç unutamadığı bir sözü aklına getirdi. “Aklı olan, aklını kullanır; daha akıllı olan başkasının aklını da kullanır.” Sertaç’ın Hakan isminde bir arkadaşı vardı; çok başarılı, akıllı ve bilgili olduğu halde; onu sürekli uzmanlığı olan insanlara danışırken görürdü. Kendini akıllı ve bilgili kabul eden insanların çoğu, başkalarına hiç danışmazken Hakan sürekli akıl danışıyor; aklını kullanıyordu. Sertaç’ın babası karar alırken uzmanlığı olan insanlara hiç sormazdı; örneğin Sertaç yatırımcılık ve girişimcilik konusunda doktora derecesine sahip olmasına rağmen, babası kendi işletmesini yönetirken hiçbir zaman oğluna akıl danışmamıştı. Sertaç, Feyza’nın önermesini iki örnekle test etmişti ve bu örnekler bu bilgiyi onun aklında unutulmaz kılmıştı.

  Herhangi bir meseleyi ya da mesajı anlamak için aklımızı bir laboratuvara dönüştürüp bu şekilde örnekler resimler çizdiğimizde hem konuyu daha iyice anlamamız, hem de unutmamız mümkün görünüyor.

  Bugün çevrenizden duyacağınız fikirleri / bilgileri bu şekilde resimleyen örneklerle test etmeye ne dersiniz?   
Aklınızı Laboratuvara Çevirmek ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Laboratuvar Yöntemi

  Laboratuvar Yöntemi

  laboratuvar yöntemi İlke ve yöntemlerin pratikte uygulanması için kullanılan bir tekniktir.El becerisini geliştirmek,gerekli bilgiyi elde etmek,düşünme gücünü ve gözlem becerisini geliştirmek amacıyla kullanılır. Planlanışı: -İşlenmekte olan üniteye ya da üzerinde çalışılan projeye uygun bir laboratuar çalışma saati belirleyiniz. -Laboratuar çalışması için hedefleri tespit edip öğrencilere...
 2. Laboratuvar (experimental) metodu

  Laboratuvar (experimental) metodu

  Öğrencilerin bilgilerini gözlem ve deneyler yaparak kazandıkları, teorik bilgileri pratik olarak uyguladıkları bir metoddur. Günümüzde fen derslerinin yanı sıra sosyal derslerde de kullanılmaya başlanan bu yöntem, öğrencilerin el becerilerini geliştirirken, bir yandan yapılacak işi idare kabiliyeti kazandırmakta, bir yandan da analiz, sentez ve gözlem becerilerini artırmaktadır. Öğrencilerin...
 3. Aklımdasın

  Aklımdasın

  Aklımdasın Başımdan geçen ilginç bir aşk öyküsünü anlatmak istiyorum. Üniversite 2.sınıfa gidiyordum. Gençlik bu ya, başımda kavak yelleri esiyor. Zaman ise benim geleceğin en büyük gazetecilerinden biri olmam için geçiyor gibime geliyordu. Geliyordu ama ben derslerden çok, arkadaşlarla üniversite binamızın içerisindeki sahalarda ve...
 4. Çevirmek

  Çevirmek

  Bir şeyi kendi çevresinde döndürmek, bu işe uygun olan eşya yahut cisimler için olursa başladığı yere geri dönmeye, ir işten sonuç alamamaya, Yapısı itibariyle döndürülen şeyleri görmek işlerin yolunda gitmesine delalet eder.
 5. Entrika-entrika çevirmek

  Entrika-entrika çevirmek

  Günlük yaşatla ilgili sıkıntı, engel, tatsızlık, anlaşmazlıktır. Sıkıntıdır. Rüyada etrafinizdaki kimsele-rin sizin aleyhinizde olarak ve islerinizi bozacak sekilde entrika-lar çevirdiklerini görmek, islerinizi yoluna koymak için dolam-baçli yollari seçtiginize, size gösterilen inanca güvenmek istemediginize ve daima süphe ile karsiladiginiza delalet eder.

Sayfayı Paylaş