Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Akupuntur Tüp Bebekte Başarı şansını nasıl artırıyor?

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Tüp Bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma çabası,anne adayında yoğun strese sebeb olmaktadır.Diğer faktörler yanı< Konu Resmi..>
  sıra,aşırı stres de başarı şansını olumsuz etkilemektedir.Bu vakalarda bir diğer önemli nokta yıllar süren hazırlık dönemlerinde ,yatrojenik olarak da oluşacak olan bozucu alanların da tedavide göz önünde bulundurulmasıdır.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>
  Tüp bebek protokolleri öncesinde, hastanın genel sağlık sorunlarının ve “mental-psikolojik-fiziksel” bozucu alanlarının tedavisi, asli görevimiz olan “iyileştime” yi mümkün kılmaktadır. İster akupunktur, ister bilinçli hipnoz, ister homeopati vb. tedaviler, modern tıp yaklaşımları ile kombine edilsin, “bozucu alan mantığı” ve tedavileri “başarının anahtarıdır.”
  Bununla beraber, akupunkturun bilimsel çalışmalar ışığında etkileri ve sonuçlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:
  Akupunktur’un limbik sistemi düzenleyici etkisi ile anne adayının strese karşı dayanıklılığı artmakta ve bu olumsuz etki, akupunktur ile ortadan kaldırılmaktadır.
  Akupunkturun stresi azaltıcı etkisi pek çok araştırmada gösterilmiştir. 241 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada elektroakupunktur uygulamasının herhangi bir yan etki oluşturmadan antidepresan etki gösterdiği rapor edilmiştir.
  Kaynak Clinical research on the therapeutic effect of the electro-acupuncture treatment in patients with depression. Luo H< Konu Resmi..>
  Meng F, Jia Y, Zhao X. Psychiatry Clin Neurosci. 1998 Dec;52 Suppl:S338-40.


  Bu amaçla tüp bebek uygulamasından yaklaşık 3 hafta öncesinden başlayarak ya da embriyo transferi sırasında veya luteal fazda akupunktur tedavisi gören anne adaylarında başarı, yaklaşık % 25 ila % 45 oranlarında artmıştır.
  Almanya’dan Dr.Stefan Dieterle ( University of Witten/Herdecke-Dortmund) ve Çin’den Dr.Gao Ying (Huazhong University of Science and Technology,Wuhan) tarafından ortak yürütülen ve 225 hasta üzerinde yapılan araştırmada, luteal fazda uygulanan akupunktur tedavisinin gebelik oranını arttırdığı gösterilmiştir.

  Bu araştırmada akupunktur tedavisi, embriyo transferinden hemen sonra ve 3. gün olmak üzere 2 kez uygulanmıştır. Araştırmada vücut ve kulak noktaları kullanılmıştır.
  <o:p></o:p>
  Kaynak:Effect of acupuncture on the outcome of in vitro fertilization and intracytoplasmic sperm injection: a randomized, prospective, controlled clinical study. Dieterle S, Ying G, Hatzmann W, Neuer A. Fertil Steril. 2006 May;85(5):1347-51.
  Hasta yerine Bahceci'de
  Aslı Hanımı kobay yaptık
  ve üzerinde denedik:))

  Danimarka’da özel bir tüp bebek merkezinde 273 hastada yapılmış olan bir başka araştırmada, embriyo transferi sırasında uygulanan akupunktur tedavisinin (%39), gebelik oranını akupunktur uygulanmayan gruba (%24)göre anlamlı düzeyde arttırdığı gösterilmiştir.
  Kaynak : Acupuncture on the day of embryo transfer significantly improves the reproductive outcome in infertile women: a prospective, randomized trial. Westergaard LG, Mao Q, Krogslund M, Sandrini S, Lenz S, Grinsted J.Fertil Steril. 2006 May;85(5):1341-6.


  Almanya’da 160 hasta ile yapılan bir başka çalışmada embriyo transferi öncesi ve sonrasında uygulanan akupunktur tedavisinde gebelik oranı %42.5, akupunktur uygulanmayan grupta ise gebelik oranı %26.3 olarak bulunmuştur.
  Kaynak Influence of acupuncture on the pregnancy rate in patients who undergo assisted reproduction therapy. Paulus WE, Zhang M, Strehler E, El-Danasouri I, Sterzik K. Fertil Steril.2002 Apr;77(4):721-4.

  İsveç Göteborg Üniversitesi’nde yapılmış bir çalışmada 10 infertil kadına uygulanan elektroakupunkturun uterus kan akımını arttırdığı gösterilmiştir.
  Kaynak Reduction of blood flow impedance in the uterine arteries of infertile women with electro-acupuncture. Stener-Victorin E, Waldenstrom U, Andersson SA, Wikland M. Hum Reprod. 1996 Jun;11(6):1314-7.<o:p></o:p>
  EMBRİYO TRANSFERİNDE AKUNPUNKTUR

  Akupunktur ile Rahme giden kan akımı artmakta ve böylece rahmin kasılmasının azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlendirmesi nedeniyle embriyonun rahme tutunması için uygun ortam oluşturulmaktadır. Infertilite hastalarında akupunktur tedavi öncesi, tedavi sırasında ve embriyo transferinde uygulanabilmektedir.
  Aslında bu aşamadan önce “çifler” ve/veya anne adayları, genel sağlıklarının iyileştirilmesi ve hazırlık için tedaviye alınmalıdır.
  Özellikle birkaç kez başarısız denemeleri olan adaylarda, “Bozucu alan” tedavi yaklaşımı ile 4-6 haftalık bir ön hazırlık son derece faydalı olacaktır. Yine de 2.3. günlerde başlayan “Tüp Bebek Merkez” ziyaretleri ve tahlil sürecinde ilk seansların başlaması başarı şansını artıracaktır.
  Bununla birlikte, bazı yurtdışı merkezlerde olduğu gibi İlk seans akupunktur, 8.-10. günlerde, follikül gelişimi ve endometrium kalınlığını artırmak ve anne adayının stresini azaltmak için de uygulanabilir.
  İkinci seans, yumurta toplanmasından hemen sonra post-op stresin azaltılması, bulantı-kusma ve nekahat döneminin huzurlu geçmesi ve karının rahatlaması için uygulanabilir.
  Üçüncü seans, Embriyo transferinden önce veya hemen sonra uygulanabilir.
  Dördüncü ve Beşinci seanslar, transferin 24.-48. saatlerinde (embriyonun güvenli gelişimi için) ve transferden sonra 4.-7. günlerde (embriyonun uterusa doğal olarak yapışıp tutunması-implantasyon-için) uygulandığında gebelik oranları artmaktadır.

  Beta HCG’nin yapılacağı (2.-3. günde başlayan siklus 40 gün sürüyor aslında) dönemi de içeren bir tedavi programı daha doğru olacaktır. En azından implantasyon sonrasında da (18.-24. günlerden sonra) hastaya (HİPNOZ ya da) AKUP/NÖRAL TERAPİ ile destek olmak uygun olacaktır.
  Eğer sadece transfer sırasında düşünülüyorsa bile, transferden hemen önce uygulamak ve sonra 24.-72. saatlerde uygulamak daha doğru bir strateji olabilir.Çünkü “anne adayımıza” daha sık müdahale etmek de bilgi ve tecrübelerimize göre faydalı olmamaktadır.

  Akupunktur uygulaması sonrası hastaların %70-86’sında stresin azaldığı ve gevşeme hissi olduğunu biliyoruz.

  Bu çalışmalara başka bir örnek ise gene akupunkturun gebelik oranlarını olumlu yönde etkilediği yönündedir. Almanya`dan Dr.Dieterle Stefan (University Of Witten -Dortmund) ve ekibi gebelik oranlarını; akupunktur uygulanan hastalarda %33,9, akupunktur uygulanmayan hastalarda %15,6 olarak hesaplamışlardır.

  Akupunkturun tamamlayıcı tedavi olarak uygulanması bir ayrıcalıktır. Tüp bebek tedavilerinde süren hızlı gelişmelere ek olarak elimine edilebilir tüm olumsuz etkenleri geride bırakmak gerekmektedir. Amerika ve İngiltere`nin önde gelen tüp bebek merkezlerinde infertil hastaların tedavi süreçleri boyunca ve embriyo transferi sırasında akupunktur tedavisi uygulanmaktadır.

  Uz. Dr. Hasan Ali Nogay, PhD<o:p></o:p>
  kaynak:cocukistiyorum.com


   
Akupuntur Tüp Bebekte Başarı şansını nasıl artırıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebekte başarı oranı %40

  Tüp bebekte başarı oranı %40

  Yeni ilaç tedavileri ve geliştirilen modern tekniklerle birlikte, kısır çiftlerin umudu olan tüp bebekte başarılı sonuçlar alınıyor. Uzmanlar, üç kez yumurtlama uyarısı ve aşılama tedavisi ile gebelik elde edememiş çiftlere, tüp bebek tedavisini öneriyor Tüp bebek tedavisine ne zaman geçilmeli? Kısırlık nedeni izah edilememiş çiftler, ortalama üç kez yumurtlama uyarılması ve aşılama...
 2. Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansınız

  Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansınız

  Tüp bebek tedavisi çok değişik nedenlerden dolayı yapıldığı için gebelik elde edilmesini etkileyen pek çok faktör de mevcuttur. Daha önce bahsedildiği gibi özellikle: Kadının yaşı Uzun evlilik süresi Erkek spermi ile ilgili bazı faktörler. Ör: azospermi, varikosel, oligosperm, immotil sperm Hormonal faktörler Üreme organları dışında bazı özel hastalıklar...
 3. Tüp bebekte başarı

  Tüp bebekte başarı

  Amerikan Hastanesi Yardımcı Üreme Teknikleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Urman Tüp Bebek tedavisinde başarı getiren yöntemler hakkında şu bilgileri veriyor. Yardımcı yuvalanma Yardımcı üreme tekniklerine başvuran çiftlerin yarısından fazlası embriyo gelişmesine rağmen gebelik olmamaktadır. Döllenme olmasına rağmen gebelik oluşmamasının kaynağı muhtemelen embriyonun rahime yerleşme...
 4. Tüp bebek tedavisindeyim başarı şansımı nasıl artırabilirim?

  Tüp bebek tedavisindeyim başarı şansımı nasıl artırabilirim?

  tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırmanın yolları,tüp bebek tedavisi başarı şansı nasıl artırılır,tüp bebek başarı şansı hakkında bilgiler Tüp bebekte başarıyı arttırmak için bazı yöntemler kullanılmaktadır.Tüp bebek merkezlerinde kullanılan bu yöntemlerden birkaçını sıralamak gerekirse … Endometriyal ko-kültür denilen yapay anne rahmi yöntemi, Embryo glue adı verilen embryo...
 5. Tüp bebek hakkında tüm merak edilenler

  Tüp bebek hakkında tüm merak edilenler

  —En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonra pratik olarak gebelik şansı ihmal edilebilecek kadar azdır. Daha önce geçirilmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, yumurtalık ve tüpleri etkileyen enfeksiyonlar da gebelik şansını olumsuz olarak etkiler. 2. Kadınlar ne sıklıkla jinekolojik muayene olmalılar? -Cinsel olarak aktif olan kadınlarda...

Sayfayı Paylaş