Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Akut sinüzit tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  akut sinüzit nedir,akut sinüzit nedenleri,akut sinüzit belirtisi,sünizit tedavisi,sünizit hakkında bilgiler

  Eğer sinüzitiniz varsa, burun mukozanız, sinüsler ve boğaz (üst solunum yolları) iltihaplanır. Şişme sinüs deliklerini tıkar ve mukusun normal şekilde boşalmasını önler, yüz ağrısı ve diğer belirtiler de sinüzit semptomlarından olabilir.

  Engellenen sinüsler nemli bir ortam oluşturur ve bu ortam kolay enfeksiyon oluşumuna neden olacak zemini yaratır. Enfekte olmuş sinüsler dolu olduklarından irini tahliye edemez, kalın sarı veya yeşilimsi akıntı gibi işaretler enfeksiyon belirtisidir.


  < Konu Resmi..>


  Akut sinüzit şunlara neden olabilir:

  Viral enfeksiyonlar. Akut sinüzit vakalarının çoğu soğuk algınlığı yüzünden ortaya çıkar.
  Bakteriyel enfeksiyonlar. Şayet yedi ile 10 günden daha uzun süren, üst solunum yolu enfeksiyonunuz varsa, viral enfeksiyondan ziyade bakteriyel bir enfeksiyon olması olasıdır.
  Mantar enfeksiyonu. Eğer sinüslerde anormallikler veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, bu bir mantar enfeksiyonu riski anlamı da taşımaktadır.
  Bazı sağlık koşulları sinüs enfeksiyonuna yakalanma riskini arttırabilir ve bunlar sinüzit olma veya sinüzite yakalanma riskini arttırabilir, altta yatan bir enfeksiyon buna neden değildir. Bu koşullar şunlar olabilir:

  Saman nezlesi gibi alerjiler. Alerjiler yüzünden ortaya çıkan iltihaplar sinüsleri engelleyebilir.
  Nazal polipler veya tümörler. Bu tarz doku büyümeleri burun veya sinüsleri engelleyebilir.
  Nazal septum deviasyonu. Çarpık septum – burun delikleri arasındaki duvar – sinüs geçişlerini kısıtlayabilir veya bloke edebilir
  Diş enfeksiyonu. Akut sinüzit vakalarının çok azında virüslü dişlerin neden olduğu gözlemlenmiştir.
  Diğer tıbbi koşullar. Kistik fibroz, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) veya bağışıklık sistemi bozuklularının sebep olduğu komplikasyonlar sinüslerin bloke olmasına veya enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir.Akut sinüzit vakarlının çoğu, tedavi gerektirmez, çünkü bunlara sebep olan nedenler, aynı zamanda soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. Kendi kendinize yapacağınız bakım teknikleri ile genellikle tek tedavi sayesinde hızlı ve kolay iyileşme belirtileri sağlanabilmektedir.

  Semptomları rahatlatmaya yönelik tedaviler
  Doktorunuz size, sinüzit belirtilerini hafifletmeye yardımcı tedaviler önerebilir:

  Tuzlu burun spreyleri, günde birkaç sefer burnunuzun içerisine uygulayacağınız tuzlu burun spreyleriyle burnunuzu yıkayın.
  Nazal kortikosteroidler. Burun spreyleri iltihaplanmayı önler ve tedaviye yardımcı olur. Bunlara örnekler, flutikazon, mometason, budesonid, triamsinolon ve beklometason içerir.
  Dekonjestanlar. Bu ilaçlar reçetesiz satılan ilaçlar, reçeteli sıvılar, tabletler ve burun spreyleri olarak mevcuttur. Reçetesiz satılan Oral dekonjestanlar da bulunmaktadır. Burun spreyleri oksimetazolin içermektedir. Bu ilaçlar genellikle sadece birkaç gün boyunca alınır. Aksi takdirde, daha ağır tıkanıklara (rebound konjesyon) ve geri dönüşlere neden olabilir.
  Reçetesiz satılan ilaç türü ağrı kesiciler, aspirin, asetaminofen veya ibuprofen gibi, reçetesiz satılan ilaç türü ağrı kesiciler ağrıyı gidermede yardımcıdır. Aspirin, Reye sendromu ile bağlantılıdır, bu yüzden de çocuklara veya gençlere aspirin verilirken dikkatli olunmalıdır. Aspirin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmıştır, ancak suçiçeği veya grip benzeri semptomlarda tedavi için çocuklara veya gençlere aspirin asla verilmemelidir. Bu konuda endişeleriniz varsa, doktorunuza danışabilirsiniz.
  Antibiyotikler
  Akut sinüzit tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılmaz.

  Antibiyotikler ancak viral veya mantar enfeksiyonu ihtiva eden akut sinüzit tedavilerinde, tedaviye yardımcı olabilecek ilaçlardır.
  Bakteriyel sinüzit vakalarının çoğu antibiyotik kullanılmadan iyileşmektedir.
  Antibiyotik tedavisi genellikle, enfeksiyon, şiddetli bir şekilde tekrarlayan veya kalıcı olan durumlarda kullanılmaktadır.
  Bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu akut sinüzit tedavisinde kullanılan antibiyotikler, amoksisilin, doksisiklin veya kombine ilaçlar olan trimetoprim-sulfametoksazol gibi ilaçlardan oluşmaktadır. Şayet enfeksiyon geçmez veya sinüzit geri gelirse, doktorunuz farklı bir antibiyotik deneyebilir.

  Şayet doktorunuz reçetenize antibiyotik yazmışsa, bu ilacı kuralına göre kullanmanız önemlidir. Genellikle 10 ila 14 gün boyunca alınması gereken antibiyotiklere, iyileşme görülse dahi, süre sonuna kadar kullanılmasına devam edilmelidir. Erken bir şekilde ilaç alımını bırakmak, belirtilerin geri gelmesine neden olabilir.

  Antifungal İlaçlar
  Nadiren de olsa, mantar enfeksiyonları da akut sinüzite neden olabilmektedir ve bu yüzden antifugal ilaçlarla da tedavi edilebilmektedir. İlaç dozu – ne kadar süre boyunca almanız gerekiyorsa – enfeksiyonun şiddetine ve iyileşmenin ne kadar hızlı gelişim göstermesine bağlı olarak değişir.

  Immünoterapi
  Alerjiler, sinüzitinizin artmasına neden oluyorsa, belirli alerjenlere karşı vücudun tepkisini azaltmaya yardımcı olabilecek, alerji çekim (immunoterapi) tedavileri belirtilerin azaltılmasında yardımcı olabilir.


   
Akut sinüzit tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sinus ve Sinüzit Tedavisi

  Sinus ve Sinüzit Tedavisi

  Sinus ve Sinüzit Tedavisi -------------------------------------------------------------------------------- Hazırlayan: Türk KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı SİNÜS - AĞRl, BASINÇ, AKINTI Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabınız hayır ise siz çok şanslısınız demektir. Çünkü her yıl milyonlarca lira sinüs problemleri için harcanmaktadır...
 2. Akut SİnÜzİt

  Akut SİnÜzİt

  Genellikle gribal bir enfeksiyonla veya takiben gelişir. Bazen ani sıcaklık düşmeleri sonucu bir bölgedeki birçok insanı etkileyebilir. Yüzme sırasında derine dalma da sinüzit gelişimine neden olabilir. Etken genellikle gram pozitif kok adı verilen bakterilerdir (streptokok, satafilokok, pnömokok gibi). Hemofilus influenza adı verilen mikroba bağlı gelişen sinüzitlerde ciddi problemler...
 3. Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi

  Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi

  sinüzit nedir,sinüzit belirtileri,sinüzite ne iyi gelir,sinüzite ameliyatsız çözüm,sinüzit tedavisi,sinüzit hakkında bilgiler İnsan kafasında yedi adet sinüs denilen boşluk bulunur. Bu boşlukların sürekli olarak içi hava doludur. Bu nedenle boşluklar bir yandan kafanın ağırlığını azaltmakta bir yandan da insanın ses tınsını ayarlamaktadır. Sinüs adı verilen bu boşlukların iki tanesi...
 4. Çocuklarda sinüzit belirtileri ve tedavisi

  Çocuklarda sinüzit belirtileri ve tedavisi

  Eğer çocuğunuzda, uzun süren, geçmek bilmeyen burun akıntısı ve öksürük varsa nedeni sinüzit olabilir. Bu tanı, çocuklarda bazen gözden kaçmaktadır. Sinüsler, kafatasının içindeki mukoza kaplı boşluklardır, burnumuzu kaplayan mukozayla devamlılık gösterirler. Sinüslerin bazıları doğumdan itibaren mevcuttur, bazıları da erişkin yaşlarına kadar gelişirler. Eğer sinüste bir tıkanıklık olursa, bu...
 5. Çocuklarda sinüzit nedneleri ve tedavisi

  Çocuklarda sinüzit nedneleri ve tedavisi

  Sinüzit, burun, alın, şakak ve göz çevresindeki sinüslerin çeşitli sebeplerle iltihaplanması sonucu oluşur. Sinüzitin oluşmasında viral enfeksiyonlar önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca solunum yolu alerjik reaksiyonları olan çocuklarda sinüzit açısından risk grubunda yer almaktadır. Kronik sinüzit yaşayan çocukların viral enfeksiyonlara karşı korunması amacıyla grip aşısı, pnömokok aşısı...

Sayfayı Paylaş