Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  akvaryum kurmak istiyorum iyi bir akvaryum nasıl kurulur

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selamlar. Son günlerde akvaryumlara kafayı taktım, ben de almak istiyorum ama hiç bilgim yok bu konuda. Heryerde bölük pörçük bilgiler var. Siz buraya iyi bir akvaryum için neler yapmak lazım yazsanız çok memnun olurum :)

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  AKVARYUM, bir evin içinde hem süs, hem de eğlence olabilir. Yalnız, bu işin dayandığı birtakım bilgiler vardır.
  Her balık çeşidi için özel yaşama şartlarının akvaryum içinde sağlanması gerekir. Suyun tuzlu olup olmaması, sıcaklığı, havalandırılması, akvaryuma atılacak yemlerin çeşidi, ölçüsü her balık türü için değişiktir. Bütün bunların gerektiği gibi yerine getirilmesi sonunda balıklar akvaı-yumda rahatça yaşarlar, çoğalırlar.

  Bu şartlar sağlandıktan sonra da balıkların türüne göre değişil:, özel şartlar olup olmadığı araştırılmalı, onlar da yerine getirilmelidir. Meselâ bazı sıcak ülke balıkları yavruladıktan sonra onları yerler. Bu çeşit balık beslerken diklıaLli olmak, balık yavruladıktan hemen sonra ya ana balığı, ya da yavruları başka bir kaba almak ister. Bu örnekten de görüleceği gibi genel şartlardan başka balık türüne göre değişen özel şartlar vardır. Balık beslemek, bu bakımdan, oldukça güç bir iştir.

  Akvaryumlar camdan yapılır. Bu* nun iki sebebi vardır: Birincisi, ba* hkların dışarıdan görülmesini sağlamak içindir. İkincisi, bazı balıkların yaşaması için güneş ışığı şarttır.

  Akvaryumlar, genel olarak, iki biçimde yapılır: Ya kavanoz gibi, ya da kutu, sandık gibi. Bu son biçim, yani köşeli akvaryumlar, yuvarlaklardan daha iyidir. Çünkü, bir kere küseli akvaryumların havaya açık yüzeyi daha büyüktür, böylece balıkların suyu daha bol oksijen alabilir. İkincisi, küre biçimi akvaryumda, ışığın camdan geçerken kırılması yüzünden, balıkların görünüşü değişir. Köşeli akvaryumlar ise balıkların biçimini hiç bozmadan, olduğu gibi gösterirler.

  Akvaryumlara konacak suyun yüksekliğine de dikkat etmelidir. Akvaryuma gerekenden çok su konursa içindeki balıkların sıçrıyarak dışarı fırlamaları tehlikesi vardır. Bunu önlemek için en iyisi, akvaryumun üstüne cam bir levha yerleştirmektir. Balıklar yukarı sıçrasalar bile bu cama çarpıp gene suyun içine düşerler.

  Akvaryumun Döşenmesi

  Akvaryumun içine, bakılacak balığın türüne uygun bir görünüş vermek daha güzel bir sonuç elde edilmesini sağlar. Hangi çeşit balık beslenecekse akvaryumun içine o balığın yaşadığı suların görünüşünü vermeye çalışılır. Buna göre, akvaryumun dibine ya kum, ya da çakıl taşı döşenir. Bundan başka, deniz, ırmak kıyılarından toplanmış deniz hayvanlarının kabukları, değişik biçimli taşlar, küçük kaya parçaları akvaryumun süslenmesinde çoğunlukla kullanılır.

  Ayrıca, balığın rengine göre seçilecek deniz bitkileri de akvaryuma ayrı bir güzellik katar. Bu bitkilerin gene balığın yaşama şartlarında yetişen bitkiler olması gerekir. Böylece, hem tabiî bir görünüş elde edilir, hem de bitkinin uzun zaman bozulmadan saklanması sağlanmış olur. Üstelik, bu bitkiler akvaryumun oksijenini çoğalttıkları için çok da yararlı olurlar: Bitkiler yaşamak için akvaryumun karbon dioksidini emer, buna karşılık dışarıya oksijen salarlar. Bunun sonunda da akvaryumun havası oksijen bakımından zenginleşmiş, karbon dioksitten temizlenmiş olur.

  Bu bitkilerin akvaryumda yaşıya-bilmelcri için hazan küçük bir kum, toprak parçasiyle yerleştirmek gerekir. Toprak, bitkinin beslenmesini, dolayısiyle yaşamasını sağlar.

  Akvaryumu Nereye Koymalı

  Akvaryumun konacağı yeri seçmek de önemlidir. Her şeyden önce, güneş alan bir yere konmalıdır. Güneş ışığı hem balıkların, hem de akvaryumdaki bitkilerin yaşaması için gerfklidir. Yalnız, aşırı ışıkta akvaryum için zararlıdır. Akvaryuma büyük bir ışık demeti uzun zaman düşecek olursa sudaki bakteriler yüzünden suyun rengi derişir, yeşilimsi bir renk alır. Jiu yeşil renk artarsa su balıklar için zararlı, batta hazan öldürücü olabilir. Bu yüzden, akvaryuma düşen ışık demetini iyi düzenlemek gerekir. Bir yandan da .suyu değiştirilmelidir.

  Akvaryumun Suyu

  Akvaryum suyunda bol oksijen bulunmalıdır. Aynı zamanda asitler, alkali, kireç, kükürt bileşikleri az olmalıdır. Yağmur suyu en çok bu özelliğe uygun sudur. Yağmur suyunda bol hava vardır. Buna karşılık tuz yoktur. Tatlı su balığı bes-lenmiyecekse yağmur suyu olduğu gibi akvaryumda kullanılamaz, içine bir miktar tuz katılır.

  Akvaryum suyunun kimyasal yapısının ara-sıra kontrol edilmesi yerinde olur. Bu kontrol beslenen balığın çeşidine göre değişir. Akvaryum suyunun bozulduğu anlaşılırsa yeniden su koymak, eski suyu tazelemek gerekir. Akvaryuma yeni su katılırken dikkat edilecek bir nokta vardır: Katılacak suyun sıcaklığı akvaryumdaki suyun sıcaklığına eşit olmalıdır.

  Akvaryumun Havası, Sıcaklığı

  Akvaryumun suyunu boşaltmak için sifon denilen lâstik bir boru kullanmak en kolay yoldur. Lâstik boru akvaryumun dibine kadar daldırıldıktan sonra öbür ucundaki hava ağızla emilirse su akmaya başlar. Bu yolla akvaryumun suyunun bir miktarı boşaltılabilir. Bütün suyun değiştirilmesi gerekiyorsa balıkları bir kepçeyle yakalayıp su dolu başka bir kaba almak daha güvenli olur.

  Akvaryum suyuna gerekli havayı sağlamak için bir pompayla içine hava verilir. Elektrikle çalışan bu pompa sürekli olarak hava basar. Böylece suya durmadan oksijen gönderilmiş olur.

  Suyun sıcaklık derecesi balıkların hayatı bakımından çok önemlidir. Tabiatta balıklar serbesçe hareket edebildikleri için, yaşadıkları bölgenin sıcaklığı da kimyasal yapısı değişir değişmez başka yerlere göç ederler. Onun için, bizim de suyu onların yaşama şartlarına uydurmamız gerekir.

  Her balığın yaşaması için elverişli sıcaklık başkadır. Akvaryuma daldırdığımız bir termometreyle suyun sıcaklığını ölçeriz. Sıcaklık gereken derecenin altına düşünce suyu ısıtırız. Yalnız, bunu sürekli olarak yapmak, su gereken sıcaklığa erişince ısıtmayı durdurmak oldukça güçtür. Onun için, bu işi otomatik olarak yerinü getiren araçlar vardır.

  Termostat denilen bu araçlım her akvaryumda bulunmalıdır.

  Termostatın yapısında bir termometre vardır. Termostat suyun sıcaklığını bu termometresiyle ölçer. Sıcaklık gereken dereceden aşağı düşünce kendiliğinden bir elektrik kontağını kapatır. Evlerdeki elektrik prizinden alman akımla çalışan bir direnç bu kontağın kapanmasiyle devreye girer. Üzerinden elektrik akımı geçen bir elektrik teli çevresine ısı verir. Akvaryum içine yerleştirilmiş olan termostatın telinden akım geçince ortaya çıkan ısı suya geçer. Böylece, su ısınır. Termostatın termometresi bir yandan da suyun sıcaklığını ölçmektedir. Sıcaklık istenilenden yüksek bir dereceye çıkınca gene kendiliğinden telin elektrik devresini açar, telden artık elektrik akımı geçmez. Bunun üzerine ısı düşmeye başlar. Böylece ‘balıkların istediği sıcaklık sağlanmış olur.

  Balıklar Nasıl Beslenir

  Her balığın yiyeceği başkadır. Onun için, akvaryumda beslenen balığın ne yediğini öğrenip onları gereken ölçüde vermek ister.

  Çok küçük olmıyan balıkların yiyeceğini evden sağlıyabilirsiniz. Ekmek kırıntıları, küçük yaprak parçaları, böcek, ufalanmış balık eti yiyen süs balıkları da vardır. Sıcak ülkelerin küçük, güzel görünüşlü balıklarının yemi özel olarak hazırlanmıştır. Bu yemler süs balığı satan dükkânlardan alınabilir. Balığın türüne göre hazırlanmış olan bu yemlerin içinde çeşitli yiyecekler bulunur. Bazı balıklara verilmesi gereken yem mevsime göre değişir. Yavrulama balıkların yaşamasında önemli bir olaydır. O sıralarda balıklar ayrı bir bakım ister.

  Buraya kadar anlatılanlardan da görüldüğü gibi, balık beslemek oldukça güç bir iştir. Balığın türüne göre gerekenleri yerine getirmek şarttır, çünkü süs balıkları pek naziktir, bunlardan bir tanesi bile eksik bırakılırsa ölüverirler.

  İyi bir akvaryum nasıl olmalıdır?

  Akvaryumdaki balığın boyunun her santimine karşı 20 cm su yüzeyi olmalıdır.

  İyı bir akvaryum balıkların bütün ihtiyaçlarını karşılıyacak biçimde yapılmış olmalıdır.

  Büyük akvaryumlarda su, elektrik gücüyle dönen bir pompayla havalandırılır. Suyun içinden yüzeye doğru yükselen hava baloncukları balıklar için gerekli olan oksijeni sağlar. Ayrıca bir termostatla belirli bir ısıda tutulan ısıtıcı vardır. Bu alet suyun daima istenilen ısıda olmasını sağlar.

  Akvaryum suyunu hiç değiştirmeden de kullanmak mümkündür. Bunun İçin akvaryumdaki bitki miktariyle balık sayısının dengede olması gerekir. Bitkiler oksijen ve karbon dioksit alışverişini tam olarak sağlarsa o zaman suyu değiştirmeye asla lüzum kalmaz. Balıklar gerekli oksijeni elde etmiş olurlar.
   
 3. gonca 16

  gonca 16 Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2012
  Mesajlar:
  1.329
  Beğenilen Mesajlar:
  780
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  istanbul
  bizim evde dev gibi akvaryum var sinir oluyorum.eşimin merakı yüzünden evin bi bölümü işgal oldu :) temizliği çok zor.kaç litre su alıyor doldur doldur bitmiyor.elimde olsa camdan aşağı atıcam valla :)
   
  TİTAN bunu beğendi.
 4. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Al benden de o kadar :D:D Allahtan bizde yok :D:D
   
 5. karakuzu

  karakuzu Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.490
  Beğenilen Mesajlar:
  472
  Ödül Puanları:
  113
  Aaaaaa sakin akvaryum alipta boyle buyuk bi hata yapma. Bizim evde var kocamin meraki yuzunden aldik ama hepsi bana kaldi. Temizligi cok zor. Dipten su cekme su degistitme filtre yikama ooo. Eger vaktin varsa cok ugras istiyosan eline al. Ama zevkli bi yonden de :):tik:
   
akvaryum kurmak istiyorum iyi bir akvaryum nasıl kurulur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akvaryum kumu

  Akvaryum kumu

  akvaryum kumu laterit kum laterit kumu akvaryum kum çeşitleri çeşitleri Akvaryum kumu Akvaryum kumu olarak genellikle taneleri 2-4mm kalınlığında kireçsiz dere kumu veya quarz kum kullanılır. Koyu renk tonlu kum tipleri akvaryumlarda daha dekoratif bir görünüm verirler. Akvaryum tabanında oluşturulacak kum örtüsünün yaklaşık 5cm kalınlığında olması tavsiye edilir. Birçok biyolojik dönüşüm...
 2. Akvaryum

  Akvaryum

  Bir akvaryum içinde muhtelif cinste balıklar görmek, değişik meslek ve meşrepteki insanların belli bir amaç için bir araya gelmelerine, Akvaryumda iki balık görmek bir işte birlik olan iki kimseye, Ağzı açık balık görmek hürriyetinin geçici olarak kısıtllanmasına delalet eder.İçi balık dolu bir akvaryum, büyük bir bolluk, zenginliktir.Rüyada akvaryum görmek, eşinizin ve dostlarınızın...
 3. İyi Bir Akvaryum Nasıl Olmalıdır

  İyi Bir Akvaryum Nasıl Olmalıdır

  İyi Bir Akvaryum Nasıl Olmalıdır Selam arkadaşlar sizden akvaryum için bilgi istiyorum İyi Bir Akvaryum Nasıl Olmalıdır
 4. Akvaryumda olması gerekenler ve iyi bir akvaryum için

  Akvaryumda olması gerekenler ve iyi bir akvaryum için

  İyi Bir Akvaryumda olması gerekenler İyi Bir Akvaryum Nasıl Olmalı Akvaryum balıklarına meraklı melek'lerimiz ve misafirlerimiz için, bu yazımızda iyi bir akvaryum için, akvaryumda olması gerekenleri bilgilendiriyoruz arkadaşlarım. En iyi akvaryum, kuşkusuz balığın doğadaki ortamına en çok benzeyendir. Bu ortamda bitkiler ve hayvanlar arasında doğal bir uyum ve denge vardır. İyi bir...

Sayfayı Paylaş