1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Akvaryum Temizliği Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Akvaryum' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  akvaryum nasıl temizlenir, akvaryum temizliği nasıl yapılır, akvaryum temizliği Ev ve işyerlerinin birçoğunda bulunan akvaryumların temizliği hakkın da sizlere bu yazımız da merak ettiğiniz işinize yarayacak bilgileri paylaşıyoruz.
  Akvaryum nasıl temizlenir? Akvaryum temizliği hakkın da bilgiler sizlerle;)
  akvaryum-nasıl-temizlenir.jpg
  Akvaryumun faydaları nelerdir?

  Akvaryumların insan üzerindeki etkisi yapılan araştırmalarla incelenmiş ve birçok olumlu sonuca ulaşılmıştır.

  Akvaryum bulunduğu odada ki nem oranını dengelediği gibi etrafta uçuşan tozları suda filtreleyerek de odadaki havanın temiz kalmasına katkıda bulunur. Özellikle bebekler ve astım hastaları için uygun ortamın oluşmasına katkıda bulunur.
  Yoğun stresle mücadele edenlerin tedavisinde akvaryumlar kullanıldığı gibi gelişmiş ülkelerin bazılarında stres altında çalışan bazı devlet memurlarını rahatlatmak amacıyla akvaryum izletildiği bilinmektedir. Sahiplerinin daha dingin olmalarına yardımcı olmaktadır
  Akvaryumların çocuklar için öğretici özelliği de vardır. Balıkların doğal yaşamlarını gözlemleyerek balıklar hakkında bir çok şeyi öğrenebilmelerinin yan ısıra sorumluluk sahibi olmalarına da katkıda bulunur.
  Bulunduğu ortama kattığı görsel güzellikte akvaryumun faydaları arasında sayılabilir.

  Akvaryum Nasıl Temizlenir?

  Akvaryumun kirlendiğini ve artık temizlenmesi gerektiğini anlamanın çeşitli yolları vardır. Bunların en belirgin olanları suyun bulanıklaşması, suda yüzmeye başlayan parçacıklar ve akvaryum camında yosunların oluşmuş olmasıdır. Balıkların hızlı nefes alış verişi ve çok durgun olmaları da akvaryumu temizlemenin habercisidir.
  Akvaryum Camı Nasıl Temizlenir?

  Akvaryum camında oluşan kirlilik genellikle yosun oluşumundan kaynaklanmaktadır. Yosun oluşumu ise akvaryum ışıklandırmasıyla doğru orantılı olarak artmaktadır. Işıklandırmanın çok olduğu akvaryumlarda yosunlanma da yoğun olacaktır.
  Oluşan yosunları mekanik ve biyolojik yollarla temizleyebilirsiniz. Mekanik temizleme, yardımcı aparatlarla elle yapılan temizleme çeşididir. Biyolojik temizleme ise özel ilaçlarla yapılan temizleme çeşididir. Bu ilaçlar akvaryumda bulunan yosunları ortadan kaldırmaz, sadece oluşumunu engeller. Biyolojik ve mekanik temizleme yöntemiyle sık olarak yapacağınız temizlik yosun oluşumunda önemli ölçüde azalma sağlayacaktır. Bunun dışında akvaryumda besleyeceğiniz vatos balığının da camlarda oluşan yosun oluşumunu engellemede ve temizliğinde büyük kolaylık sağladığı bilinmektedir.

  Akvaryum camını temizlemek için üretilen uzun saplı süngerlerden ya da cam temizleme setlerinden (Resim1) edinmeniz temizlik kolaylığı açısından avantaj sağladığı gibi cam temizliğinde daha etkili olacaktır. Cam yüzeyin tamamını sünger yardımıyla yüzeyi çizmeden temizleyebilirsiniz
  Yine petshoplardan temin edebildiğiniz mıknatıslı cam temizleme aparatı da işinizi görecektir. Çift parça olarak kullanılan bu apartın bir parçasını cam yüzeyin içine diğerini de dışına koyarak birbirlerine yapışmasını sağlayın. Ve yukarıdan aşağıya doğru cam yüzeyi temizleyin. Ancak mıknatıs diplere indiğinde özelliğini kaybettiğinden dolayı derinliği 70 cm’yi geçen akvaryumlarda önermiyoruz. Bu tür akvaryumların temizliğini uzun saplı süngerlerle yapabilirsiniz.
  Bir çok kişi akvaryum camı temizlerken jilet kullanmaktadır. Jilet kullanmak cam temizliğinde etikli olsa da yapacağınız yanlış bir hareket akvaryum camını çizebilir. Bu yüzden jilet ile yapılan temizliği sizlere önermiyoruz. Ancak camlarda kireç oluşumu gözlenmişse jilet kullanılabilir. Akvaryumu on beş gün ile bir ay içerisinde temizleyerek kireç oluşumunu da engelleyebilirsiniz.

  Akvaryumda su değişimi ve dip temizliği nasıl olur?

  Akvaryumun dibinde zamanla balık dışkıları ve yem artıkları birikir. Bu artıkların temizlenmesi balıkların sağlığı açısından önemli olduğu kadar akvaryumun temiz görünmesi içinde önemlidir. Akvaryum suyunun ise periyodik olarak, ayda bir yüzde otuz oranında değişimini sağlamak gerekmektedir. Bu su değişimi yapılan dip temizliği ile sağlanmalı ve boşalan suyun yerine üç gün ağzı açık olarak dinlendirilmiş su eklenmelidir. Bu şekilde yapılan su değişimi dipten yüzeye doğru olmalıdır.

  Uyarı: Suyun tamamını boşaltıp yerine başka temiz suyla doldurmamalısınız. Balıklar alıştığı doğal ortamın dışında başka bir ortama girdiklerinde strese girer.Eğer akvaryum suyu çok kirlenmişse maksimum yüzde yetmiş seviyesinde suyu değiştirebilirsiniz. Bunun yaparken de balıkları, akvaryumdan aldığınız suyun içinde bekletmelisiniz. Tersi durumunda çeşitli hastalıklar oluşabileceği gibi balıkların ölümüne de sebebiyet verebilirsiniz.

  Akvaryumun dibinde oluşan artıkları temizlemek için manuel yada otomatik olarak satılan dip süpürgelerinden edinin. Süpürgenin bir ucunu akvaryumun içine diğer ucunu ise boş bir kaba koyun ve suyun akması için ağzınızla basınç oluşturun. Süpürgeyi akvaryumun içinde dolaştırarak dipteki pislikleri temizleyebildiğiniz gibi suyun değişimini de sağlamış olacaksınız. Kaba doldurduğunuz suyu dökmeyin, filtre temizliğinde kullanmak için bekletin.(resim2)
  Boşalan suyun yerine üç gün ağzı açık olarak dinlendirilmiş temiz suyu ekleyin. Su eklerken olabildiğince yavaş olmalı balıkları strese sokmamalısınız.

  Akvaryum Filtresi Nasıl Temizlenir?

  Filtre temizliği, kullandığınız filtre çeşidine göre farklılık göstermektedir. Küçük bir akvaryumunuz varsa hafta bir yapacağınız temizlik yeterli olacaktır.Eğer büyük bir akvaryumunuz var ve dış filtre kullanıyorsanız ayda bir temizliğini yapmanız gerekmektedir.

  Küçük bir iç filtreyi temizlemeye başlamadan önce parçalarını sökün. Mekanik parçaları musluğun altında iyice yıkayın. Süngeri ise dip temizliği ile çıkan suyun içinde temizleyin. Musluk altında temizlenen sünger, balıkların sağlığı için zararlı olacaktır. Bu şekilde yapılan temizlik süngerin içinde oluşan yararlı bakterilerin ölümüne neden olur.
  Dış filtreyi temizlemeden önce parçalarını sökün ve mekanik kısmını musluk altında yıkayın. İç filtrede olduğu gibi dış filterede de bulunan süngeri kesinlikle musluk suyuyla değil akvaryumun suyuyla temizleyin. Dış filtrenin elyaflarını ve süngerini düzenli olarak değiştirerek akvaryumun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz

  Akvaryum parçaları nasıl temizlenir?

  Balıklarınız için daha temiz bir ortam yaratmak istiyorsanız akvaryumda bulunan aksesuarları da temizlemeniz gerekmektedir.

  Bunun için akvaryumda bulunan parçaları özenle çıkartın. Ve tüm parçaları bulaşık makinesine yerleştirin. Eğer küçük kaya parçaları var ise bunları makinenin dış yüzeyine yerleştirin. Aksi takdirde makineniz zarar görebilir.
  Bulaşık makineniz yoksa elde de bu parçaları iyice musluk altında yıkayarak tekrar yerlerine yerleştirebilirsiniz.
  Isıtıcıyı ise temiz bir sünger yardımıyla yine akvaryumun suyuyla silerek temizleyebilirsiniz.

  Akvaryum temizliğini periyodik olarak yapmazsanız balıkların hastalanmasına yada ölmesine neden olabilirsiniz. Eğer sık olarak akvaryum temizliği yapamayacaksınız dirençleri daha kuvvetli olan büyük balıkları tercih etmenizde yarar vardır.
   
Akvaryum Temizliği Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akvaryum

  Akvaryum

  Bir akvaryum içinde muhtelif cinste balıklar görmek, değişik meslek ve meşrepteki insanların belli bir amaç için bir araya gelmelerine, Akvaryumda iki balık görmek bir işte birlik olan iki kimseye, Ağzı açık balık görmek hürriyetinin geçici olarak kısıtllanmasına delalet eder.İçi balık dolu bir akvaryum, büyük bir bolluk, zenginliktir.Rüyada akvaryum görmek, eşinizin ve dostlarınızın...
 2. Döşeme Temizliği Hakkında…

  Döşeme Temizliği Hakkında…

  Çok severek aldığınız mobilyalarınızın rengini ve görüntüsünü ilk günkü gibi korumasını istemez misiniz? İşte size hayat kurtaran öneriler… Hepimiz severek ve özenle seçerek aldığımız mobilyalarımızın renk ve görüntü özelliklerini aldığımız günkü gibi korumasını isteriz. Peki bu mümkün mü? Elbette. Yalnızca düzenli olarak yapacağınız birkaç uygulama ile mobilyalarınız ilk günkü hallerini...
 3. Temizlik yaparken işinizi kolaylaştıracak bilgiler...

  Temizlik yaparken işinizi kolaylaştıracak bilgiler...

  Temizlik yaparken çok faydalanacağınız önemli pratik bilgiler... İşte temizliğin altın kuralları... Çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, 15 dakika kadar içinde sirke kaynatın. Sürahinizin dibi kir tutmuş ise, içine bir avuç tuz ile sirke koyup çalkalayınız, tertemiz olacaktır. Bakır kaplarınızı parlatmak için bir bezi sirke ile hafifçe ıslatıp,...
 4. bayram temizliği hakkında

  bayram temizliği hakkında

  malum bayram temizliği tüm evlerde başladı. bende camlardan kapılardan başladım ama camlarım bir türlü istediğim gibi olmuyor sizler camları silerken ne kullanıyorsunuz bide kapılarım beyaz ama sildiğimde tam beyaz olmuyor onun için kullanacağım özel bişey varmı
 5. Diş protezi nasıl temzilenir?

  Diş protezi nasıl temzilenir?

  Herhangi bir sebeple kaybedilen dişin veya dişlerin yerine, bu eksikliği gidermek için diş protezleri(takma dişler) kullanılır. Diş protezlerinin temizliği en az kendi dişlerimizin temizliği kadar önemlidir. Temizliğine önem verilmeyen diş protezleri ağız enfeksiyonlarına, ağız kokusuna ve diş eti çekilmelerine yol açabilir. Diş protezleri sabit, hareketli, parsiyel (kısmi), hassas ve total...

Sayfayı Paylaş