1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Alabaş sebzesi bronşite iyi gelirmi?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  alabaş sebzesi nedir,alabaş sebzesinin faydaları,alabaş sebzesi nasıl tüketilmeli,alabaş sebzesi hakkında bilgiler
  Bu harika sebzenin İngilizce adı kohlrabi... Vitamin ve minerali bol, kalorisi ise az olduğu için dengeli beslenmede ideal bir gıda olarak kabul edilen alabaş, içerdiği vitamin ve minerallerle astım, kanser, katarakt, yüksek tansiyon, böbrek taşı, gözde leke, sinir sistemi hastalıkları ve felce iyi gelmektedir. Bol lifli bir yapıya sahip olan alabaş; A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda selenyum, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum ve potasyum içermektedir.

  İşte insan sağlığı açısından önemli etkilere sahip olan alabaşın faydaları:

  - Aynı familyadaki diğer sebzeler gibi, bedenin bazı kanser hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir: Bu kanser türleri arasında akciğer ve kalınbağırsak kanserleri sayılabilir.


  < Konu Resmi..>
  - İçeriğindeki antioksidan maddelerle kalp hastalığına yakalanma, felç geçirme ve katarakt illetine tutulma risklerini de önemli ölçülerde azaltır.

  - İçerdiği yüksek oranda demir ve folik asidiyle, kansızlığı ve ayrıca hamile kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığı taşıyan çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir.

  - Bol miktarda potasyum ihtiva ettiği için, yüksek tansiyonu düşürür.

  - Ayrıca, böbrek ve safra kesesinden taş düşürmede, ses kısıklığında, bademcik enfeksiyonunda, romatizma rahatsızlıklarının hafifletilmesinde ve emzikli kadınlarda süt gelişini artırmada yararlıdır. Ayrıca sıkılarak elde edilmiş alabaş suyu, öksürüğe ve bronşite iyi gelir.Avrupa'da çok tüketiliyor
  Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Baklaya, Orta ve Kuzey Avrupa ile Amerika'da yaygın olarak yetiştirilen alabaşın, Türkiye'de, özellikle Karadeniz ve Marmara bölgelerinde de başarı ile üretildiğini belirtiyor.

  Dengeli beslenme için ideal olması sebebiyle İngiltere, Almanya, Belçika ve Hollanda'da bolca tüketilen alabaşın yaprakları salata şeklinde, yumrusu ise çiğ veya pişirilerek ya da konservesi yapılarak yeniyor. Şekli ve tadı biraz şalgama, biraz da turba benzeyen alabaşın yumruları genellikle açık yeşil ve eflatun renginde oluyor.

  Yumruların büyüklüğü ise 300 gram ile 1 kg arasında değişiyor. Ekildikten sonra, ortalama 45 ile 65 gün arasında hasat edilecek büyüklüğe ulaşan alabaştan, dekar başına 4-8 ton verim alınabiliyor.

  Dikkat
  Turpgiller familyasındaki diğer sebzeler gibi, alabaş da bedenin iyot emilimini azaltabiliyor. Haftada 3-4 kezden daha sık yiyen kişilerin, iyotça zengin besinler ve iyotlu tuz almalarında yarar vardır. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde bu durum dikkate alınmalıdır.
   
Alabaş sebzesi bronşite iyi gelirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızılcık suyu böbrek taşına iyi gelirmi?

  Kızılcık suyu böbrek taşına iyi gelirmi?

  böbrek taşına ne iyi gelir,böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı,kızılcık suyuyla böbrek taşı düşüren varmı,böbrek taşları için bitkisel kürler hakkında bilgiler Süregelen bir tartışma var: Kızılcık suyu böbrek taşlarını tedavi etmede etkili mi yoksa böbrek taşı olan kişilerin kızılcık suyu tüketmesi sakıncalı mı? ABD’nin her tarafında birçok tıbbi araştırma yürütüldü ve her araştırma...
 2. Ayak mantarına kına iyi gelirmi?

  Ayak mantarına kına iyi gelirmi?

  ayak mantarı nedir,ayak mantarı nedenleri,ayak mantarına ne iyi gelir,ayak mantarı için kına hakkında bilgiler Ayak mantarının genellikle genç ve erişkin erkeklerde görülen ve çok sık rastlanan bir deri hastalığı olduğuna dikkat çeken Dr. Coşkun, “Tedavisi basit ama çok inatçı ve dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmez, asla kendiliğinden kaybolmaz. Ayağınızın altında kepeklenme,...
 3. Bronşit olanlara beslenme önerileri

  Bronşit olanlara beslenme önerileri

  Bronşit, akciğer iltihabı ile karakterizedir ve grip veya soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyonu takiben ortaya çıkar. Bu durum 2-3 günden bir kaç haftaya kadar sürebilir, ıslak veya kuru öksürükle birlikte görülür. Bronşitin diğer belirtileri arasında aksciğerlerde mukus birikimi, ateş, boğaz ağrısı ve yorgunluk halidir. Dinlenme bronşit tedavisinde ilk kullanılan yöntemdir. Yeterince...
 4. Progesteron adet düzensizliğine iyi gelirmi kullananlar yardım

  Progesteron adet düzensizliğine iyi gelirmi kullananlar yardım

  Kızlar adet düzensizliği ve bebek istediğim için doktora gittim doktor bana progesteron verdi tam olarak içeriğini bilmiyorum kullanan varsa yardımcı olabilirmi ayrıca çok baş dönmesi oluyor. Dr bu rahmi gebeliğe hazırlar ve tutunmasını güçlendirir dedi ama adet düzensizliği ile bu ne alaka adetimi de düzenlicekmi bu ilaç merak ediyorum?

Sayfayı Paylaş