Alexander Puşkin Biyografisi Eserleri

T

TİTAN

Forum Okuru
Alexander Puşkin Biyografisi Eserleri
alexander puşkin kimdir hayatı biyografisi eserleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Geçtiğimiz günlerde bir yarışma programında sorulan soruyla bu konuyu açmak istedim melekler :) Alexander Puşkin 'in ölümü. Soruda eşi için yaptığı düelloda aldığı yaralar yüzünden ölen yazar soruluyordu ve cevap tabi ki Alexander Puşkin idi. Rus edebiyatının sayılı edebiyatçıları arasında yer eden Alexander Puşkin hayatı biyografisi eserleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere..

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, Rus şair ve yazar. Pekçok kişi tarafından en büyük Rus şairi ve Rus edebiyatı'nın kurucusu olarak kabul edilir.

Aleksandr Sergeeviç Puşkin, 26 Mayıs 1799'da Moskova'da doğar. Babası Sergey Lvoviç, soylu bir ailenin çocuğudur. Annesi Nadejda Osipovna Hannibal'in ne kadar soylu biri olduğunu söylememiz için ise dedesi Etiyopya'lı İbrahim Hannibal'in Rus Çarı I. Petro'nun vaftiz çocuğu olduğunu belirtmemiz yeterli olacaktır. Görüldüğü gibi çok soylu bir ailenin üyesidir Puşkin. Annesi ve babası çok kültürlü ve aynı zamanda gösteriş düşkünü insanlardır. Zamanlarının çoğunu balolarda geçirdikleri için Puşkin, anne ve baba şefkatinden uzak bir çocuk olarak büyür. Puşkin, ilk bilgilerini yabancı eğitmenlerden edinir. Henüz sekiz yaşındayken Fransızcası Rusçası kadar iyidir. On bir yaşına geldiğinde ise özgürlükçü ve alaycı yazarlarına hayran olduğu Fransız Edebiyatı'nı neredeyse ezberlemiştir ve Fransız şiirler ve komediler yazmaya başlamıştır. Döneminin tanınmış şair ve yazarları, Puşkin'in evine gelip gidenler arasındadır. Ancak hiçbiri onu kendisine durmadan tuhaf masallar anlatıp, eski Rus türküleri söyleyen dadısı kadar etkilemez. Yaşlı dadısı Arina'nın anlattıkları, Puşkin'in çocukluk ruhunda silinmez izler bırakır.

Puşkin, on iki yaşına geldiğinde, Rus Çarı I. Aleksandr'ın Tsarskoye Selo'da (Çar'ın yazlık köyü) açtırdığı okula yazılır ve buradaki altı öğrenim yılı boyunca tıpkı okulun diğer öğrencileri gibi, Petersburg'a gitme izni bile verilmeden adeta dış dünyadan koparılarak eğitim görür. Puşkin'in lise yıllarında yazdığı şiirlerinde bile, gerçekçilik eğilimi açıkça göze çarpar. O dönem şiirinde kullanılmayan kaba ve gündelik sözcükleri rahatlıkla kullandığı ve canlı, kıvrak bir zekanın izlerinin görüldüğü şiirleriyle Derjavin'in dahi dikkatini çekmeyi başarır.

Artık ünlü bir şair sayılmaya başlayan Puşkin, bu sıkıcı okul yıllarından sonra büyük bir eğlence susuzluğu ile, Petersburg'un canlı yaşamına dalar. Yazdığı ve birçoğu yasaklanan özgürlükçü şiirleri ve taşlamaları bu sıralarda dilden dile dolaşmaya başlar. Rus edebiyatı tarihinde şiir, ilk kez olarak, herkes üzerinde hayranlık uyandırır. Yeni doğan ve adeta üzerine titrenen bir çocuk gibi coşku ile büyümeye başlar.
Rus Çarı I. Aleksandr tarafından Kafkasya'ya atanır ve burada ünlü "Kafkas Esiri" ve "Bahçesaray" adlı destanlarını yazar. Onun edebiyatında ne klâsik şiirin kuralcılığı ne de Romantizmin sahte, fantastik güzellikleri yer alır. O, gerçeği duyumsar, gerçeğin içinden gelir ve onu olduğu gibi anlatmayı ister.

Kafkasya'dan dönen Puşkin'in Rusya'daki askeri yönetime ulu orta sövmesinden dolayı dört yıl süreyle başkente girmesi yasaklanır ve ailenin sahip olduğu Mihaylovskoye köyünde yaşamak zorunda bırakılır. Hükümet tarafından oğlunu gözetim altında tutmakla görevlendirilen babası da görevini canla başla yerine getirir. Yirmi dört yaşındaki Puşkin, bu sürgün döneminde yedi yıl sonra tamamlayacağı Yevgeniy Onegin adlı romanını yazmaya başlar. "Çingeneler", "Peygamber" ve Boris Godunov" isimli önemli eserlerini de yine bu sürgün yıllarında yazar.

Bu uzun, sıkıcı ve gergin sürgün döneminden sonra Rus Çarı I. Nikolay tarafından Moskova'ya çağırılan genç şairin kaleminden çıkan her şey artık çarın sansüründen geçecektir. Polis baskınları ve aşk serüvenleri ise Puşkin'in yaşamının ayrılmaz parçaları olur.

Bu dönemde hayatına George Charles d'Anthès adında biri girer. Puşkin, o sıralarda yazdığı birkaç imzasız mektup aracılığıyla, d'Anthès adındaki bu Fransız delikanlısının bayan Natalya Puşkin'e kur yaptığını, bayan Natalya Puşkin'in de d'Anthès'e karşı kayıtsız kalmadığını öğrenir. Çok üzülen Puşkin, 1837'de d'Anthès'i düelloya çağırır. Bu bir anlamda Puşkin'in ölüme meydan okuyuşudur. Çünkü, d'Anthès'in ordunun en iyi nişancılarından olduğu bilinmektedir. 27 Ocak 1837'de St.Petersburg yakınında Kara Dere'nin bir köşesinde düellonun yapılmasına karar verilir. Puşkin'in şahidi arkadaşı Danzas'tır. Düello'da kullanacağı silahı almak için gümüşlerini sattığı iddia edilir. Düelloda Puşkin tarafından omzundan yaralanan d'Anthès, Puşkin'i karnından yaralamayı başarır. Büyük bir soğukkanlılıkla iki gün boyunca can çekişen Puşkin, 29 Ocak, 1837 tarihinde hayata gözlerini yumar.

Şairin öldüğünü duyunca evinin kapısının önünde toplanan ve Yevgeniy Onegin'in son baskısını kapış kapış tüketen halk, şairin ölümü üzerine neredeyse hükümete karşı bir ayaklanma noktasına gelir. Bu gerekçe ile olayların çıkmasından çekinen polis, bir gece yarısı, şairin tabutunu gizlice kiliseden alır ve Mihaylovskoye köyüne götürerek toprağa verir.


Puşkin Eserleri

.Ruslan i Lyudmila - Ruslan ve Ludmila (1820) (şiir)
.Kavkazskiy Plennik - Kafkas Esiri (1822) (şiir)
.Bakhchisarayskiy Fontan - Bahçesaray Selsebili (1824) (şiir)
.Tsygany, - Çingeneler(öyküsel şiir) (1827)
.Poltava (1829)
.Küçük Trajediler (1830)
.Boris Godunov (1825) (drama)
.Papaz ve uşağı Balda'nın hikayesi (1830) (şiir)
.Povesti Pokoynogo Ivana Petrovicha Belkina - İvan Petroviç Belkin'in hikayesi (5 kısa hikayeden oluşur: Atış, Kar Fırtınası, Cenazeci, Menzil Müdürü ve Bey'in Kızı) (1831) (düzyazı)
.Çar Saltan Masalı (1831) (şiir)
.Dubrovsky (1832-1833, yayınlandı1841, roman)
.Prenses ve 7 Kahraman (1833, şiir)
.Pikovaya Dama - Maça Kızı (1833) daha sonra operaya uyarlanmıştır.
.Altın Horoz (1834, şiir)
.Balıkçı ve Altın Balığın Hikayesi (1835, şiir)
.Yevgeniy Onegin (1825-1832) (şiirsel roman)
.Mednyy Vsadnik - Bronz Süvari (1833, şiir)
.Yemelyan Pugachev isyanının Tarihi (1834, düz yazı)
.Kapitanskaya Dochka - Yüzbaşının Kızı (1836, düz yazı)
.Kirdzhali - Kırcali (kısa hikaye)
.Gavriiliada
.Istoriya Sela Goryukhina - Goryukhino Köyü'nün Hikayesi (bitirilmemiştir)
.Stseny iz Rytsarskikh Vremen - Şövalye Hikayeleri
.Yegipetskiye Nochi - Mısır Geceleri (kısa şiirsel hikaye, bitirilmemiştir)
.K A.P. Kern - AP. Kern'ne (şiir)
.Bratya Razboyniki - Haydut Kardeşler (oyun)
.Arap Petra Velikogo - Büyük Petro'nun Arabı (tarihsel roman, bitirilmemiş)
.Graf Nulin - Kont Nulin
.Zimniy vecher - Kış akşamı
 

Benzer İçerikler

PeLiNiM
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
PeLiNiM
PeLiNiM
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
THESECRET
THESECRET
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
681
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
587
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst