1. CeMoŞ

  CeMoŞ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2011
  Mesajlar:
  1.842
  Beğenilen Mesajlar:
  1.099
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  hımmmm

  Ali Cengiz Oyunu Ne Demektir

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

  ali cengiz oyunu, ne demektir, anlamı nedir, alicengiz oyunu hikayesi hakkında bilgiler

  sevgili melekler ali cengiz oyunu hakkında benimd ebilgim yoktu ama sırf merakım yüzünden araştırdım baktım işte ali cengiz oyunu hikayesi:D  < Konu Resmi..>  Ali Cengiz Oyunu ve Hikayesi
  Kimsenin aklına gelmeyecek ustaca bir hile, bir düzen anlamına gelen bu deyim, Doğuda çok tanınmış bir masalın adıdır.
  Hile ile iş yapanların dalaverelerine ve akla gelmeyecek tuzaklarına Ali Cengiz oyunu denilir. “Filanca falancaya öyle Ali Cengiz oyunu oynadı ki...” diye başlayan cümlelerin arkasından şeytanın bile aklına gelmeyecek hileler, düzenbazlıklar anlatılır. Bu deyimin menşei eski bir halk hikayesine dayanır.
  Bir padişah, istenildiği zaman her kılığa girmenin sırrı olan Ali Cengiz Oyunu'nu öğrenmek ister. Bu işi bir delikanlı üzerine alır ve bu sırrı bilen dervişin yanına çırak girer. Dervişin yanında bulunan bir kızın yardımı ile oyunun sırrını öğrenir ve evine dönerek ailesine rahat bir geçim sağlar.
  Koç olarak pazarda satılmaya gittiği bir şurada dervişe tesadüf eder. Derviş delikanlıyı çeşitli kılıklara girerek takip eder. Dervişten kaçan delikanlı, bir çiçek olarak padişahın kızının kucağına düşer, Derviş onu almak üzere iken, darı olur. Bu sefer derviş tavuk olur ve darıları yemeğe başlar. Delikanlı da sansar olarak tavuğu boğar.
  Böylece padişaha Ali Cengiz oyununun ne olduğunu gösteren delikanlı, padişahın kızını alarak rahat bir hayat sürer.

  Nakılan-ı asar ve raviyan-ı şeker – güftar şu güna rivayet ve bu yolla hikâyet ederler ki; eski zamanda bir sehhar adam gayb ilimleriyle uğraşarak istediği şekle girebilmenin tılsımını keşfetmiş. Cifr, remil, falcılık, yıldız kıyafet ilimlerine de vakıf olan bu adam, sihirbazlıkta o kadar ileriye gitmiş ki canını eğlendirmek ve halka mağfiretini göstermek üzere sık sık şekil değiştirmeye ve insanları hayrete bırakan oyunlar çıkarmaya başlamış. Hatta bu oyunu menfaatleri için kullanmakta ve halkı aldatmakta da üstüne yokmuş. Söz gelimi hanımına “bahçede bir keçimiz var, pazara götürüp satıver.” der, sonra da bahçeye gidip keçi kılığına girer, hanımı kendisini sattıktan sonra eve dönermiş.
  Bu sihirbaz adamın bir huyu da isteyen herkese sihrini öğretmekmiş. Ne var ki mağfiretini her kime öğretse, sonra ona bir oyun yaparak mat eder öldürürmüş. Meselâ oyunu öğrenen kişi kanarya olsa, sihirbaz bir atmaca olup onu avlar; öğrenen ağaç olsa sihirbaz ateş olup onu yakarmış. Devrin padişahı bu gidişata dur demek isteyince tellallar çığırıp bu düzenbazı kendi huzurunda mat edene kızını vermeyi vaat etmiş. Herkes bu tehlikeli sınavdan kaçarken Ali Cengiz adında fakir bir derviş bu işe talip olmuş.
  Ali Cengiz, sihirbazdan oyunu öğrenmek üzere kurs almaya başlamış. Ne var ki sureta ahmak gibi gösterip asla öğrendiğini göstermiyormuş. Böylece sihirbaz, Ali Cengiz'i kolay lokma görüp oyunu en ince ayrıntısına kadar anlatmaktan çekinmemiş.
  Sınav, padişahın Cuma selamından sonra yapılacakmış. Ali cengiz bir koç kılığına girip meydana gelmiş. Sihirbaz derhal bir kurt olmuş. Ali Cengiz kendini su olup kurdu boğmak isteyince sihirbaz kendini ateşe çevirmiş. Bir müddet ikisi de kılıktan kılığa girmişler. Sonunda ali cengiz bir çiçek olup padişahın kucağına düşmüş. Sihirbaz bir eşek arısı olup üzerine konmuş. Ali Cengiz derhal darı olup yere yayılmış. Sihirbaz hemen tavuk kılığına girmiş ve darıları toplamaya başlamış. O darıları yiye dursun Ali Cengiz arkadan bir tilki olup tavuğu boğmuş.
  Sihirbazın cenazesinin def(n)edildiği gün Ali Cengiz ile padişahın kızının kırk gün kırk gece sürecek düğünleri başlamış. Ne var ki Ali Cengiz’in sol elinden iki parmağı eksikmiş artık. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.


   
Ali Cengiz Oyunu Ne Demektir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kıvırcık Ali - Oy Gülüm

  Kıvırcık Ali - Oy Gülüm

  Yokluğunda konuşmadım Hiçbir gülü koklamadım > 2 Hasret vurdu taştım ama İnan sensiz ağlamadım gülüm >2 Yağmur yağdı ıslanmadım Kar döküldü uslanmadım >2 Hayalini yorgan yaptım İnan sensiz uyumadım >2 Oy gülüm gülüm gülüm Mor dağlarda ay sümbülüm >2 Bu yer gök seni arar Gel kalbimi aç gör gülüm >2 Senin sevdan ile yandım Beden yandı tuzla sardım >2 Acın bile bi...
 2. Cengiz Kurtoğlu - Oy Oy Uşaklar

  Cengiz Kurtoğlu - Oy Oy Uşaklar

  cengiz kurtoğlu eskiden memlekette cengiz kurtoğlu kız bahçende gül varmı eskiden memlekette çay korduk sepete Eskiden memlekette Çayı koyardık sepete O günler mazi oldu da Şimdi kaldık gurbete Kız bahçende gül var mı Gül dibinde yol var mı Şu vefasız alemde oy oy uşaklar Benden dertli kul var mı Eskiden memlekette vardı sevdalarımız Arhavi'de Hopa'da vardı sevdalarımız Ne kadar güzeldi...
 3. Cengiz Kurtoğlu - Demek Gidiyorsun

  Cengiz Kurtoğlu - Demek Gidiyorsun

  cengiz kurtoğlu demekki hiç sevmemiş cengiz kurtoğlu demekki hiç sevmemiş özlememişsin beni Bu Kadar Kolay Unuttun Öyle Mİ Senİ Sevİyordum Bİlİyorsun AŞkin Bİttİ Demek Gİdİyorsun Bana BÖyle Mİ Veda Edİyorsun Demek HİÇ SevmemİŞ ÖzlememİŞsİn Benİ UnutmuŞ DÜŞÜnmemİŞsİn Benİ Sahte Duygularla Yalan Duygularla Birakip Birakip GİtmİŞsİn Benİ Senİ Sevİyordum Bİlİyorsun AŞkin Bİttİ Demek Gİdİyorsun...
 4. ali ile ayşe oyunu

  ali ile ayşe oyunu

  ali ile ayşe oyunları ayşe oyunları ali ve ile oyunu ve alinin maceraları Ali ile Ayşe Bu oyun, iki elin baş parmakları ile oynanır. Sağ elin baş parmağı "Ali", sol elin baş parmağı "Ayşe" olur. Avuç kapalı durur. Bir gün Ali evden çıkmış ( Baş parmak yumuk elden yukarı kaldırılır ) Sağa bakmış kimse yok Sola bakmış kimse yok Aşağı bakmış kimse yok Yukarı bakmış kimse yok (...
 5. Ali cengiz oyunu deyiminin anlamı

  Ali cengiz oyunu deyiminin anlamı

  Ali cengiz deyiminin anlamını merak ediyorum arkadaşlarım tam olarak ne anlama geliyor. Arkadaşım bana bu bir alicengiz oyunu dedi ama ne demek ?

Sayfayı Paylaş