1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Alışveriş çeki hayali kısa sürdü

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Hükümetin iç talebi canlandırmak için vatandaşlara harcama çeki dağıtılacağına ilişkin haberler yalanlandı. Bu karışıklığı gidermek için İstanbul'da 'özel' bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, "Böyle bir şey yok. Henüz Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda tartışıyoruz." açıklamasında bulundu.

  Vatandaşların alışveriş çeki hayalleri suya düştü. Devlet Bakanı Nazım Ekren, 9 milyon kişiye 2.5 milyar liralık harcama çeki verileceğine ilişkin haberleri yalanladı. Ekren, “Uygulama hazır bir projeymiş gibi takdim edilmiş. Bireysel algılama aldanımı, toplumsal algılama aldanımına dönüşmüş” dedi.

  Ekren, hükümetin talebi canlandırmak için birçok çalışma yaptığını belirterek, denge tazminatı, enflasyon farklarının ödenmesi ve kısa dönem çalışma ödeneğinin bunlar arasında yer aldığını kaydetti.

  Vatan gazetesinde yer alan bir haberde, hükümetin vatandaşa ‘alışverişe çıksın’ diye harcama çeki dağıtmaya hazırlandığı belirtilmişti. Habere göre sistem şu şekilde işleyecekti:


  • 6-9 milyon arasında vatandaşa 2.5 milyar TL’lik çek verilecek.
  • Harcama çekinin tutarı 200 ile 500 TL arasında değişebilecek.
  • Çeklerde öncelik harcama eğilimi yüksek kesimler olacak.
  • Çeklerle yerli ürün alınması teşvik edilecek.

  DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR

  ABD: ABD geçen yıl için 145 milyar dolarlık vergi indirim çeki dağıttı. Kişi başına 600 dolarlık vergi indirim çekini posta kutularına bırakan ABD, evli çiftlere 1.200 dolar ve her çocuk için de 300 dolarlık çek vermişti.

  İTALYA: Orta ve ortanın altı gelirli ailelere ayda 40 Euro’luk bir kart dağıtarak ailelerin bununla elektrik ve gıda ihtiyaçlarını karşılamalarına katkıda bulunmalarını sağladı.

  TAYVAN: Tayvan hükümetinin piyasaya sürdüğü alışveriş kuponlarının tutarı 3.600 Tayvan doları (108 dolar). Alışverişlerin yanı sıra karaoke söylemek gibi farklı alanlarda da kullanılabiliyor. Hükümet 82 milyar Tayvan dolarına mal olan kuponlar ile GSYİH’yi yüzde 0.65 puan yükseltmeyi hedefliyor.

  ALMANYA: Almanya’da da Sosyal Demokrat Parti Aralık ayı başında tüketimi teşvik etmek için vatandaşlara 500 Euro tutarında alışveriş çekleri dağıtılmasını ve böylelikle Noel öncesinde tüketimi arttırmayı önermişti. Ancak iktidarın büyük ortağı olan Hıristiyan Demokratlar bu fikre rağbet etmemişti.
   
Alışveriş çeki hayali kısa sürdü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Alışveriş

  Alışveriş

  Bir şey satmak yahut almak, satılan veya alınan şeye nispetle kişinin kazanacağı hayır ya da şerdir. Ev satın almak evlenmeye, toprak satın almak evlenip çoluk çocuk sahibi olmaya, Ağaç satın almak faydası sürekli olan bir işe, Elbise satın almak uzun ömmre, Peşin para ile veresiye mal almak rızkı yenilemeye delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Almak ve Satmak.) (Yeterli tabir için, ne alınıp...
 2. Bulutsuzluk Özlemi bir sürü kısı...

  Bulutsuzluk Özlemi bir sürü kısı...

  bir sürü kısı... sanki bir uykuda... korkunç bir uğultu vardı, uyutucu, uyutucu. oturmuşlar kalkmıyorlar, her zaman bile bile. hep aynı şekilde, hep aynı hep ayni. lağara lügara lağara lügara lağara sigara sigara çay sigara. lağara lügara lağara lügara lağara sigara sigara çay sigara. bense bak, kaçacam buradan birazdan. bense bak, kaçacam buradan birazdan. bilmeyi istemeden,...
 3. Ekonomiye 'alışveriş çeki' dopingi

  Ekonomiye 'alışveriş çeki' dopingi

  Hükümet vatandaşa harcamak için hediye çeki verme konusunda çalışıyor. Dünya kurtarma paketleriyle ekonomi gemisini yüzdürmeye çalışırken krize müdahalede yavaş kalmakla suçlanan Türkiye'de hükümetin iç talebi canlandırmak için düğmeye bastığı öğrenildi. Sır gibi saklanan müdahale ise vatandaşa harcama çeki verilmesi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında da gündeme gelen bu öneriyle...
 4. Gaz krizi kısa sürdü

  Gaz krizi kısa sürdü

  Ukrayna'nın devlete ait gaz şirketi Naftogaz, Rusya'ya olan doğal gaz borcunu ödediğini bildirdi. Reuters'in haberine göre, Naftogaz sözcüsü Valentin Zemlyanski, telefonla yaptığı açıklamada, Rusya gaz şirketi Gazprom'a Şubatta ihraç ettiği doğal gazın ödemesini son ödeme tarihi olan 7 Marttan önce ödediklerini belirtti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Naftogaz 7 Marta kadar ödeme...
 5. Alışveriş....

  Alışveriş....

  Kadının biri alışveriş için şehre inmiş, ilk girdiği dükkânda harika ayakkabılar bulmuş, ikincide de nefis bir elbise..Üçüncü dükkânda her şey 5 dolara inmiş, gözlerine inanamazken birden cep telefonu çalmış.. Hattaki kadın doktor ona kocasının feci bir trafik kazası geçirdiğini, durumunun kritik olduğunu, yoğun bakıma kaldırıldığını söylemiş.. Kadın doktora kocasına çarşıda olduğunu...

Sayfayı Paylaş