Alışveriş tutkunları için, zaman ve paradan tasarruf sağlanacak 20 alışveriş sırrı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Alışveriş tutkunları için, zaman ve paradan tasarruf sağlanacak 20 alışveriş sırrı
1- Bir ayakkabıyı ancak ayağınıza tam oluyorsa alın. Eğer çok sıkıyorsa, 'Deri giydikçe açılır' sözüne inanmayın. Evet, belki de gerçekten zamanla açılır ama açılana kadar hatırı sayılır bir süre işkence çekersiniz. Yani eğer ayağınıza uymuyorlarsa ve numaranız kalmamışsa acı gerçekle yüzleşin: Ne kadar beğenmiş olursanız olun, sizin için uygun değiller.


2- Eğer en yeni ve pahalı saatlerin peşindeyseniz, mağazalara haziran ayında yapılan Basel Saat Fuarı'ndan sonra uğrayın. Bir de, mümkün olan en iyi fiyata erişmek için daha önceden piyasaya sürülmüş modelleri göz önünde bulundurun. Lüks bir saat markasının yetkilisi, 'Her yıl lanse edilen birçok yeni koleksiyon, önceden piyasaya sürülmüş modelleri de içeriyor ve bunlar çok daha uygun fiyatlara satılabiliyor. En yeni kayış renklerine ya da teknolojiye sahip olmayabilirler ama saat tasarımları kıyafetler ve aksesuvarlar kadar sık değişmez' diyor. Haberiniz olsun!

3- Eğer aklınızdan herhangi bir şeyin sahtesini almak geçerse şöyle düşünün: Aldığınız parça konusunda kendinizi asla iyi hissetmeyeceksiniz!

4- Bir kıyafet alırken, üzerinize uymasına çok önem verin. Eğer paça ve kol boyu kısaltmanın haricinde, başka tadilatlara da ihtiyaç duyuyorsanız, o parça size uygun değil demektir.

5- Geçen sezondan kalma kıyafetlere burun kıvırmayın. Sienna Miller, 'İndirim dönemlerinde, bir sürü insanın doluştuğu mağazalarda alışveriş yapmakta pek başarılı değilim. Bir önceki sezonun indirimli ve büyük ihtimalle az sayıda kalmış ürünlerinin bulunduğu lüks butiklere gitmeyi tercih ediyorum.'

6- Seyahate gittiğiniz yerlerden bir şeyler alın. Uma Thurman, 'Seyahate çıktığımda mutlaka gittiğim ülkenin yerel kıyafet veya aksesuvarlarından alırım. Denk düşerse, bitpazarlarına da giderim. Neler bulabileceğinize inanamazsınız' diyor.

7- Klasik temel parçaların değerini keşfedin. Örneğin beyaz gömlekler; seksi, şık ya da spor görünebilirler. Birçok farklı kombinle kullanabilirsiniz. Uzun bir etekle şıklaştırıp, jean pantolonla sporlaştırabilirsiniz. Beyaz gömlekle giydiğiniz diğer her şey iyi görünür.

8- Ünlü manken Eva Herzigova, 'Bir kıyafet ya da aksesuvar alırken, çok farklı parçalarla giyilebilir olmasına dikkat edin' diyor.

9- Tüm iç çamaşırları eşit yaratılmamıştır ve her iç çamaşırı her kıyafette iyi durmaz. Özel bir gecede giyeceğiniz bir kıyafet için sutyen arıyorsanız, sutyen alışverişinize elbisenizi de götürün. Böylece, kıyafetin altında nasıl göründüğünü deneyerek görebilirsiniz.

10- Pantolonlara çok para harcamayın. Masada oturmuş yemek yerken ya da çalışırken kimse altınızda ne olduğunu görmez. Öyleyse neden bu kadar az görünen bir parçaya bir servet ödeyesiniz? Üstlere yatırım yapın. Dikkat çekici ve şık bir model, yüzünüzü çerçeveler ve tüm bakışların üzerinize çevrilmesini sağlar.

11- Gardırobunuzu oluşturmaya temel parçalarla başlayın. Oyuncu Kate Bosworth, 'Gardırobumun yüzde yetmişini temel ve klasik parçalar, yüzde otuzunu ise trendy ve moda parçalar oluşturuyor' diyor. 'Çok kaliteli bir parçaya çok para yatırmak iyidir, çünkü size yıllar boyunca hizmet eder. Trendy parçalar içinse kaliteden biraz ödün verip, daha uygun fiyatlı seçimler yapmak daha akıllıca olur.'

12- 'Eğer hoşunuza giden bir parça bulursanız, iki farklı rengini birden alın.' Bu sözler, eski manken Elle Macpherson'a ait!

13- İndirimdeki bir parçaya gerçek fiyatından yüzde 60 ya da 70 daha ucuza sahip olabiliyorsanız, bu gerçekten iyi bir alışveriştir, çünkü genellikle maliyeti de bu kadardır.

14- Gwyneth Paltrow, 'Eğer ideal kilonuzun 9-10 kilo üstündeyseniz, kadın modacıların tasarımlarını almayı tercih edin. Çünkü kusurları gizleyen kıyafetleri en iyi onlar hazırlar' diyor.

15- İyi bir alışverişin parayla ilgisi yoktur. İyi alışveriş, çok seveceğiniz ve sık sık giyebileceğiniz bir parça almaktır. Önemli olan, o parçayı ne kadar uzun süre ve sıklıkla giyeceğinizdir. Sık kullanacağınız parça, parayı hak eder.

16- Alışveriş sırasında bir kıyafet beğendiğinizde, gardırobunuzda onunla birlikte giyebileceğiniz en az üç değişik parçanın olup olmadığını düşünün. Ünlü modacı Giorgio Armani, 'Günümüz kadını, gardırobundaki diğer şeylerle rahatça kombinleyebileceği özel parçalar arıyor' diyor ve devam ediyor: 'Bu şekilde, satın almak zorunda kalmadan 'yeni' bir takıma sahip olabilirsiniz! Ama tabii bu kıyafetlerin eskime süreçlerini de göz önüne almak lazım. Genelde pantolonlar ceketlerden daha uzun süre dayanır ama bir takımı parçalara ayırarak da kullanabilirsiniz.'

17- Alışverişe çıkarken, üzerinizde en rahat kıyafetleriniz ve giyilip çıkarılması en kolay ayakkabılarınız olsun. Böylece daha çok parçayı hızla deneyebilirsiniz. Ayrıca yüzünüzde fondöten olmaması da önemlidir.

18- Parfüm alışverişi için en uygun zaman, parfüm kitlerinin daha uygun fiyatlarla piyasaya sürüldüğü yılbaşı, Anneler Günü, Sevgililer Günü gibi özel günlerden önceki dönemdir.

19- Mağazaların kalabalık olmadığı saatlerde alışverişe çıkın. En iyisi, mağazaların yeni açıldığı sabah saatleridir. Her şey yerli yerinde ve düzenlidir, satış elemanı sadece sizinle ilgilenir. Öğle paydosu ve iş çıkışı saatlerinden kaçının. Kalabalığı sevenlere ise hafta sonları uygundur.

20- Pahalı bir çanta alırken hikayesini de öğrenin. Örneğin çantayı tasarlayan modacı ünlü bir modaevi için çalışmış mı? Cevap evetse, çanta büyük ihtimalle o ünlü modaevinin fabrikasında üretilmiştir.


haberler.com
 
Son düzenleme:
fırtına

fırtına

Yeni Üye
Üye
Cevap: Alışveriş tutkunları için, zaman ve paradan tasarruf sağlanacak 20 alışveriş s

sağol pasimm :D
 
Üst