1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.312
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  Allah Hayrını Dilediği Kişiyi Sıkıntıya Sokar

  Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hayır ve şerle ilgili hadisler sabır ile ilgili hadisler bela ve musibetle ilgili hadisler

  Bu dünya bir nevi imtihan yeridir. Bazen hayır bildiğimiz olaylar da şer, şer bildiklerimiz de ise hayır aramalıyız. Bir kulun başına musibet geldiğin de eğer olaya sabır ve rıza ile yaklaştığın da Cenabı Allah tarafından mükafatı da büyük olur. Allah hayrını dilediği kuluna dert verirmiş. Bununla ilgili sizlere sabır, bela ve musibetlerle ilgili hadisleri aktarıyoruz.


  [​IMG]

  Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  “Allah, hayrını dilediği kişiyi sıkıntıya sokar.” Buhârî, Merdâ 1
  Açıklamalar
  Hadisimiz, başa gelen sıkıntıların bazan lutuf ve hayır vesilesi olacağını açıkça ortaya koymaktadır. Burada söz konusu olan belâ ve musibetlerin neler olabileceğini ise, Bakara sûresi’nin 155. âyeti açıklamıştır. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:
  “..Sizi biraz korku, biraz açlık ve mallardan, canlardan, ürünlerden eksiltmekle sınarız. Sabredenleri müjdele!”
  Önceki iki hadiste de görüldüğü gibi belâ ve musîbetler, sabır gösterilirse ya günahların bağışlanmasına ya da, burada işâret edildiği üzere, hayır ve ecirlere vesile olur. Nitekim İmam Gazzâlî, konuya üç ayrı yorum getirmiştir:
  1. Münafığın başına gelen musîbet ve hastalıklar. Münafık, sıkıntıya sabretmeyip şikâyette bulunduğu için bunlar onun hakkında tam bir cezâ anlamı taşır.
  2. Mü’minin hastalık ve musîbeti. Mü’min, bunların Allah’dan geldiği bilinci içinde sabreder. Böylece de sıkıntıları günahlarına kefâret olur.
  3. Şükür ve rızâ halindeki olgun mü’minlerin hastalık ve sıkıntıları. Bunlar belâ ve musîbet halinde de Allah’a hamd ve şükür görevlerini yerine getirirler. Öylece onların sıkıntıları, Allah katındaki derecelerinin yükselmesine vesile olur.
  Netice olarak şunu unutmamak gerekir ki, bu dünya imtihan dünyasıdır. Allah katında derece sahibi olmanın bir yolu da belâ ve musîbetlere uğramaktan geçmektedir. Bu durumda yapılacak iş, başa her ne gelmişse, onu sabır ve rızâ ile karşılamaktır. Müslümanın asıl kazancı buradadır. Bir anlamda sabır, müslüman için, her olumsuzluğu lehine çevirmeye imkân vermektedir.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Başa gelen her belâ ve sıkıntı, mutlaka bir cezâ değildir.
  2. Müslüman belâ ve musibetlere sabretmek suretiyle Allah katındaki derecesini yükseltebilir.

  Kaynak: Riyazü's Salihin, No:40

   
Allah Hayrını Dilediği Kişiyi Sıkıntıya Sokar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sivrisinekler insanı niçin sokar?

  Sivrisinekler insanı niçin sokar?

  Sivrisinekler insanı niçin sokar? Dünyada yaklaşık üç bin sivrisinek türü olduğu bilinmektedir. Bunların çoğu insana saldırmaz. Zaten aksi olsaydı dünyanın her yerinde bulunabilen bu yaratıklar ormanda,dağda,insan bulunmayan yerlerde yaşamlarını idame ettirmezlerdi. İnsanların kanlarını emerek yaşayan sivrisinek türlerinin yalnız dişileri kan emer. Dişiler de insanların kanlarını kendi...
 2. Allahım !

  Allahım !

  . BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VER Kİ: Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam bile, bunu asla başka şekilde kullanmamalıyım. Günlük yaşamda "ben" yerine, daha çok "sen" sözcüğünü kullanabileyim... BANA ÖYLE BİR SEVGİ VER Kİ: Sonsuz bir hazine gibi bitmesin, çoğalsın daha da sevdikçe, doldursun sarsın çevremi. Hatta düşmanlarımı da sevebileyim... BANA...
 3. sivrisinekler insanı niçin sokar?

  sivrisinekler insanı niçin sokar?

  Dünyada yaklaşık üç bin sivrisinek türü olduğu bilinmektedir. Bunların çoğu insana saldırmaz. Zaten aksi olsaydı dünyanın her yerinde bulunabilen bu yaratıklar ormanda, dağda, insan bulunmayan yerlerde yaşamlarını idame ettiremezlerdi. İnsanların kanlarını emerek yaşayan sivrisinek türlerinin yalnız dişileri kan emer. Dişiler de insanların kanlarını kendi yumurtalarını üretebilmek için...
 4. Pilates İnceltmez Forma Sokar!

  Pilates İnceltmez Forma Sokar!

  plates kaç kalori yaktırır pilates kaç kalori yaktırır pilates kac plates yapmak İşin uzmanlarına göre sadece pilates yapmak belli bir kalori harcatıyor ancak hayal edildiği gibi manken zayıflığı sağlamıyor. Pilates spor ve sağlıklı beslenme eşliğinde yapılırsa vücuda yararlı.. Pilates koşu bisikletine binme, yüzme, aerobik gibi sporlarla ve sağlıklı beslenme eşliğinde yapılırsa daha fazla...
 5. allah

  allah

  allahın neden 99 ismi var neden 100 degilde 99 ?

Sayfayı Paylaş