1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Allah kimdir?Allahın anlamı nedir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;Allah kimdir,Allah nedir hakkında bilgiler vermektedir  Arapların Allah, batılıların God ve Farsların Huda dedikleri varlık. Her toplumun, kendisine has bir tabirle ona işaret ettikleri bu varlık kimdir? Ne gibi nitelik ve özellikleri vardır?(Özellikle ataist lerin google den sık aradığı kelimler..)Allah; Yüce Yaratıcının özel ismidir. Bu isim, Onun kemal, cemal ve celal sıfatlarının ifade ettiği anlamların tamamını kapsar. Allahın diğer isimleri ise Allah'ı tasvir eder.Başka bir varlığa, Allah ismi verilemez. Yani Allah'ın adaşı yoktur..Allah ın (CC) sıfatları hakkındaki tüm bilgileri konumuzda bulabilirsiniz

  < Konu Resmi..>  Kainatın tümünü yoktan var eden ve yarattığı tüm varlıkları rızıklandırıp kollayan ve belirli bir ömür biçen, akılların alamadığı güzellikte canlı ve cansız varlıklar yaratan ve onları mükemmel bir ahenkle yöneten, en güzel isimlere ve en güzel sıfatlara sahip olan…Varlığı zorunlu ve bütün övgülere layık bulunan zatın adıdır.En güzel isimler Allah’ındır…(Araf,180) Allah O’dur ki, O’ndan başka ilah yoktur.En güzel isimler yalnız O’nundur. (Taha,8) En güçlü, en güzel, en merhametli, en alim, kısacası olumlu tüm özellikleri toplayan zatın adıdır ALLAH. O Allah’tır, mutlak yaratan, yarattıklarının modelini de yaratan, onlara şekil verendir.Tüm mükemmellikler yalnız O’na mahsustur.Göklerde ve yerde olan her şey O’nun sınırsız şanını yüceltir;Zira Yalnız O’dur yüceler yücesi, sonsuz hikmet sahibi.(Haşr suresi-1) O GÖKLERİ VE YERİ YOKTAN VAR EDENDİR...(Enam,101) ALLAH ismi, Cenâb-ı Hakk"ın has ismidir. Bu itibarla diğer isimlerin ifade ettiği bütün güzel vasıfları ve İlâhî sıfatları içine alır. Diğer isimler ise, yalnız kendi mânalarına delâlet ederler. Bu bakımdan Allah isminin yerini hiçbir isim tutamaz.


  Var olan Allah(cc)'tır. Başlangıcı ve sonu olmayan, herşeyi gören, işiten, bilen ve akılların almadığı bir varlıktır. Şekli şemali bilinmez tahmin edilemez. Hiçbirşeye ihtiyacı yoktur. Bütün mahlukatı yaratan ve yönetendir. Herşeyin gerçek sahibidir. Doğmamıştır, doğurmamıştır, anne baba çocuk gibi herşeyden münezzehtir, uzaktır. Sığınılacak kudrete ve merhamet eden bir rahmete sahiptir. Hiçbirşey onun denginde değildir ve olamazda. O, İlah'tır. Ondan başka ilah yoktur (LAİLAHE İLLALLAH)
  İHLAS SURESİ
  Esirgeyen ve Bağışlayan Allah'ın adıyla.

  1) De ki: O Allah, birdir.
  2) Allah, Samed'dir (herşey O'na muhtaçtır, daimdir, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır).
  3) O, doğurmamıştır ve doğurulmamıştır.
  4) Ve hiçbir şey O'nun dengi değildir.

  FELAK SURESİ
  Esirgeyen ve Bağışlayan Allah'ın adıyla.

  1) De ki: Sabahın Rabbine sığınırım.
  2) Yarattığı şeylerin şerrinden,
  3) Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden,
  4) Düğümlere üfüren-kadınların şerrinden,
  5) Ve hased ettiği zaman, hasetçinin şerrinden.

  NAS SURESİ
  Esirgeyen ve Bağışlayan Allah'ın adıyla.

  1) De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,
  2) insanlarin Melikine (mutlak sahip ve hakimine),
  3) İnsanlarin İlâhına.
  4) O sinsi vesvesenin şerrinden,
  5) O ki insanların göğüslerine (kötü düşünceler) fısıldar.
  6) Gerek cinlerden, gerek insanlardan (olan bütün vesvesecilerin şerrinden Allah'a sığınırım!)  SOKRAT’IN (399-470) DÜŞÜNCELERİNDE ALLAH
  Sokrat kendisiyle yaşayan öbür Yunanlılar gibi birden fazla Allah’ın varlığına inanıyordu. Bundan dolayı felsefe tarihinde ondan aktarılanlardan şular anlaşılmaktadır ki; Sokrat’a göre: Saadete varmak için insanın Allah’a, onun hidayet ve yardımına ihtiyacı yoktur. Ona göre insanın kemâli ahlâkî temellere bağlı kalmakla mümkün olsa da, insan yaşamında Allah ve onunla irtibat konusuna yer verilmemiştir.


  Yüce Allah ne cisme, ne de ruha benzer. Hiç kimsenin, algılayan ve kavrayan ruhun yaratılmasında emir verme ve nedensellik oluşturma gibi bir yetkisi ve niteliği yoktur. Allah, ruhları ve cisimleri tek başına yaratmıştır.
  Allah'tan iki benzeme olumsuzlandığı zaman yani bedenlere ve ruhlara benzemediği vurgulandığı zaman Allah, Allah ile bilinmiş, tanınmış olur. Ruha, bedene veya nura benzetildiği zaman ise Allah, Allah ile bilinmemiş olur.

  Hiçbir şey Ona benzemez, duyularla algılanmaz, insanlarla mukaye*se edilmez. Uzaklığında yakın, yakınlığında uzaktır. Her şeyin üstündedir. Bir şey O’nun üstündedir denemez. Her şeyin önündedir; ama Onun önü vardır denemez. Varlıkların içindedir; ama bir şeyin bir şeye girmesi gibi değil. Varlıkların dışındadır; ama bir şeyin bir şeyden çıkması gibi değil. Bu niteliklere sahip olan Allah'ı tenzih ederim. Ondan başkası da bu niteliklere sahip değildir. O, her şeyin başlangıcıdır

   
Allah kimdir?Allahın anlamı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ''Allah Akıl Versin'' Deyiminin Anlamı nedir ne demektir

  ''Allah Akıl Versin'' Deyiminin Anlamı nedir ne demektir

  Allah akıl versin, deyimi, anlamı, ne demek, Allah akıl fikir versin, ile ilgili bilgiler burada melekler Genelde eskilerin kullandığı pek çok deyimden biri olan ''Allah akıl fikir versin'' günümüzde de sıklıkla kullanılır melekler :) Bu deyim akılsızca davranan kişilere akıllanmaları gerektiğini sitem şeklinde söylemektir.
 2. Allah utandırmasın deyiminin anlamı manası ne demektir ?

  Allah utandırmasın deyiminin anlamı manası ne demektir ?

  Allah utandırmasın deyiminin anlamı manası nedir ne demektir bana bunu cümleler içinde açıklamanız mümkün mü teşekkürler ediyorum. Ayrıca herkese iyi Ramazanlar arkadaşlarım.
 3. Allah yazdıysa bozsun deyiminin anlamı ne demektir ?

  Allah yazdıysa bozsun deyiminin anlamı ne demektir ?

  Allah yazdıysa bozsun deyiminin tam manası lazım arkadaşlarım bana tam olarak ne demektir bu ?
 4. Allah vergisi deyiminin anlamı

  Allah vergisi deyiminin anlamı

  Arkadaşlarım Allah vergisi deyiminin aanlamı ve bu deyimin açıklamasını rica ediyorum.
 5. Bir Ben Bilirim, Bir De Allah Deyiminin Anlamı nedir kızlar?

  Bir Ben Bilirim, Bir De Allah Deyiminin Anlamı nedir kızlar?

  Bir Ben Bilirim, Bir De Allah Deyiminin Anlamı nedir annem bu lafı çok kullanıyor ne demek acaba bu Bir Ben Bilirim, Bir De Allah Deyiminin Anlamı merak ettim:S

Sayfayı Paylaş