Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Allah Sevdiği Kullarına Bela Verir

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  allahın sevdiği kullar allah sevdiği kuluna hastalık verir allah sevdigi kuluna dert verir allahın kullar kimlerdir sıkıntı Başımıza bir dert geldiğinde veya hastalandığımızda hemen niye ben niye benim başıma geldi diye isyan ederiz...Ama çok yanlış yapıyoruz meleklerim çünkü Allah sevdiği kullarına dert verirmiş...

  < Konu Resmi..>


  İbni Abbas radıyallahu anhdan gelen bir rivayette şöyle geçmektedir: “Peygamberlerden biri Allahu Zülcelâl’e dedi ki: ‘Allah'ım mümin kulun sana itaat ediyor ve günahlardan uzak kalıyor. Böyleyken dünya nimetlerinden mahrum oluyor ve çeşitli belalara uğruyor. Buna karşılık sana itaat etmediği halde hep günah işleyen kulun dünya ayakları altına seriliyor?’

  Allahu Zülcelâl vahiy yolu ile bu Peygambere şöyle buyurdu: ‘Kullar da belalar da benimdir. Her ikisi de bana hamd ederek beni noksan sıfatlardan tenzih eder. Mümin arada bir günah işleyince; bu günahına kefaret olsun diye dünyada onu mahrumiyete düşürür ve başına bela veririm ki huzuruma geldiğinde kendisine iyiliklerin mükâfatını vereyim. Kâfir kötülük işleyince; huzuruma geldiğinde işlediği kötülüklerin cezasını kendisine vermek için belaları üzerinden savar ve dünyalığını bol veririm.”


  Allah niçin sevdiği kuluna bela verir? Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bir hadisi şerifte şöyle buyurmuştur:

  “Allahu Teala bir kulunu severse ona bela verir.” (Taberani)
  Bu hadis-i şerifin manası açıktır. Allahu Zülcelâl bir kulunu sevmek isteyince onu dener. Yani onun sevgiye layık olup olmadığını ortaya çıkarmak için onu çeşitli bela ve musibetlerle imtihan eder.
  Allahu Zülcelâl kulunun samimiyetini ortaya çıkarmak için onu imtihan ettiği şeyler bela olabileceği gibi nimet de olabilir. Bela imtihanı sabırla; nimet imtihanı ise şükürle kazanılır.

  Bu zamanda insanların büyük bir çoğunluğu bela ve musibete sabretmeye karşı zayıftırlar. Olabilir ki insan bir musibete belaya sabredemez. Onun için belasız ve musibetsiz bir sevgiyi Allahu Zülcelâl’in fazlından isteyelim. O'nun hazineleri çoktur. Kalben ve ruhen isteyen kuluna mutlaka verir.

  İbni Mübarek'in şöyle dediği anlatılır: “Musibet önce birdir ağlayıp sızlama sonunda iki olur. Şöyle ki birinci musibet başa gelen neyse odur. İkinci musibet ise sabretmeyip ağlama sızlama sonunda o musibetin neticesi olarak verilecek olan mükâfatın elden gitmesidir. En büyük musibet de bu mükâfatın elden gitmesidir.”

  Nefsimizi biraz zorlayalım
  Hz. Aişe radıyallahu anhadan rivayetle Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Ayağa batan dikenden en ağırına kadar müminin başına gelen her musibet mutlaka onun bir günahının silinmesini sağlar.” (Buhari Müslim)

  Denilmiştir ki: “Kim Allah'a itaatte sabrederse Allah ona kıyamet günü cennette her derecesi yer ile gök arası kadar olan üç yüz derece verir.
  Kim ki Allah'ın haram kıldığı şeyleri işlemekte(n sakınarak) sabrederse Allah ona kıyamet günü her derecesi yedi kat gök ile yedi kat yer arası olan altı yüz derece ihsan eder.

  Kim ki musibetlere sabrederse Allah ona kıyamet günü her derecesi arş ile yerin altı kadar olan yedi yüz derece ihsan eder.”

  Allah'ın bizden razı olacağı sabrı elde etmek için sevmediğimiz yapmak istemediğimiz şeyleri nefsimize tekellüf yapmak (zorlamak) suretiyle sabrı kazanalım.

  İnsanın ayağına bir diken dahi batsa yahut hasta olsa eğer buna sabrederse bu musibet günahlarına kefarettir. Fakat insanlar hele bu zamanda nefislerini çok beslediklerinden dolayı musibete ve günah işlememeye sabredemiyorlar.

  Allahu Zülcelâl bizlere ibadet ve taat üzere olmak günahlardan kaçınmak ve musibetlere katlanmak için sabır versin. Ve bu sabırla rızasını kazanmayı nasip etsin inşaallah. (Âmin)


   
 2. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  ne yalan söyleyeyim mutlu oldum bunu okuyunca :)))
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Vallaha ellerine sağlık kardeşim içimde mutluluk doğdu :) :)
   
 4. nbm1

  nbm1 Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2013
  Mesajlar:
  57
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  herşey için şükür diyelim
   
 5. Muhammed Ali

  Muhammed Ali Forum Okuru

  Kafir kullarından hiç mi fakir olan,bela çeken, kanser olan,musübete uğrayan ,sıkıntı çeken yok ? ALLAH AZZE VE CELLE kime nasıl bir kader takdir ettiğini ne amaçla olayların vuku oldurduğunu ancak yüce YARADAN bilir . Hem Mümin kullarından zengin olan sağlığı sıhati yerinde olan kullarını YÜCE ALLAH CELLE CELELÜH ÜN SEVMEDİĞİ anlamına mı geliyor .Burda değinilen olay çok ciddi vede DERİN BİR KONUDUR bilgisi olmayan bir müslüman olayı yanlış değerlendirebilir VEBALİ büyük olur sonra ! ALLAH TEALANIN YÜCE SELAMI HAS KULLARINA OLSUN ....
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ekim 2013
 6. tam hersey duzelıcek derken mutlaka en agır sekılde bır sıkıntı cıkıyo RABBİM boyle olmasını ıstıyor demekkı cok sukur rabbım sana...
   
Allah Sevdiği Kullarına Bela Verir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Allahın Kullarına Merhameti

  Allahın Kullarına Merhameti

  Hiç düşündünüz mü; Hazreti Allah (cc) kullarını ne kadar seviyor, cehenneme gitmemelerini ne kadar istiyor? İsterseniz sözü uzatmadan bir kudsî hadisin hatırlatmasına bir göz atalım, sonra diğer misallere geçebiliriz. Rabbimizin en çok sevdiği şey nedir, biliyor musunuz? Kudsî hadiste şöyle bildiriliyor: – Rabbimiz kulunun işlediği amelleri içinde en çok tevbesini sever. – Neden? – Çünkü...
 2. Allah'in Kullarına Merhamet'i

  Allah'in Kullarına Merhamet'i

  Hiç düşündünüz mü; Allah (cc) kullarını ne kadar seviyor, cehenneme gitmemelerini ne kadar istiyor? isterseniz sözü uzatmadan bir kudsî hadisin hatırlatmasına bir göz atalım, sonra diğer misallere geçebiliriz. Rabbimizin en çok sevdiği şey nedir, biliyor musunuz? Kudsî hadiste şöyle bildiriliyor: - Rabbimiz kulunun işlediği amelleri içinde en çok tevbesini sever. - Neden? - çünkü tevbe...
 3. Allah-u Teàlâ’nın Sevdiği Kullar ...

  Allah-u Teàlâ’nın Sevdiği Kullar ...

  Allah-u Teàlâ’nın Sevdiği Kullar Rasûlüllah AS’a itaat edenler (Bkz. 33/31) Tevvâbîn: Çok tevbekâr olanlar (Bkz. 2/222) Mutatahhirîn: Çok temizlenenler (Bkz. 2/222) Muttahhirîn: Günahlardan ve pisliklerden pâklananlar (Bkz. 9/108) Sâbirîn: Sabrediciler (Bkz. 3/146) Muksıtîn: Tam adaletle hareket edenler (Bkz. 5/42, 49/9, 60/8) Müttekîn: Takva ile hareket edenler, haksızlıktan...
 4. Allah'a kul olana Kullar hizmetkar olur

  Allah'a kul olana Kullar hizmetkar olur

  Sevgili Melekler elimde okuduğum kitaptan ilgimi çeken bir yeri sizinle paylaşmak istedim. Hızır Nebi (A.S) bir hamama gider. İhtiyar bir zatın kendi başına bir kurnada yıkanmakta olduğunu görüp yanına varır ve ihtiyar zata latife olsun diye karşı kurnada yıkanan gençleri göstererek -Baba gençliğinde ihtiyarlara hizmet etmemişsin ki şu delikanlılarda sana hizmet edip seni yıkamıyorlar...

Sayfayı Paylaş