Etiketler:
 1. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  Allah'a neden tanrı denir yada denmez

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında beklenenbebis tarafından paylaşıldı.

  allahın isimleri neden tanrı allah ismi PRenses arkadaşımızın güzel sorusuna cevaben açılan konudur.Melekler bu güzel konuyu bizlerinde araştırmasını sağladığı için tşkler.umarım açıklayıcı olmuştur


  ALLAH'ın isimleri Ehl-i Sünnet itikadınca tevkifidir. Yani ALLAH hakkında, ALLAH'ın bildirdiği isimleri söylemek caiz olup, bunlardan başkalarını söylemek caiz değildir. Mesela ALLAH'a "Âlim" denilir, fakat aynı manada olan "Fakih" denilmez.
  Yine ALLAH'a cömert manasında
  "Cevad" denilir, ancak aynı manada olan "Sahi" ismi denilemez. Çünkü ALLAH-u Teâlâ kendisini "Fakih" ve "Sahi" isimleriyle tanıtmamıştır. Bunun için ALLAH yerine Tanrı demek de caiz değildir.
  İmam Gazali der ki: Bir insana bile kendimizden dilediğimiz gibi ad koyamazsak nasıl olurda ALLAH hakkında bu cüreti gösterebiliriz?
  - Tanrı: İlah ve mabud demektir. Mesela, "Pek çok Hindu'nun tanrısı öküzdür", "Mecusilerin tanrısı ateştir" denilmektedir. Başka dillerde de ilah ve mabud manasında farklı kelimeler kullanılmıştır. ALLAH ismi ise yabancı dillerde yapılan tercümelerde aynen kullanılmıştır. Çünkü bu ismin karşılığında hiçbir dilde hiçbir kelime yoktur.

  - ALLAH ismi kuranda 2806 defa geçmesine rağmen bir defa bile tanrı kelimesi geçmemektedir. Hem Cenab-ı Hak Kuran'da defalarca "Benim ismim ALLAH'tır, beni ALLAH diye çağırınız, bana ALLAH diyerek ibadet ediniz, ALLAH diyerek yalvarınız" demekte, ancak hiçbir ayette "Ben tanrıyım, bana tanrı deyin" dememektedir. Hadis-i Şeriflerde de Tanrı ismi
  geçmemektedir. O halde, ALLAH'a kendi istediği ismi söylemekten kaçıp, müşriklerin batıl mabudlarına koydukları Tanrı ismiyle onu çağırmanın ne kadar yanlış olduğu ortadadır.
  Acaba bir hükümdar, emri altında bulunan kimselere "Benim adım Ahmed'dir. Beni Ahmed ismi ile çağırınız" dese, onlar da farzı misal:
  "Hayır efendimiz, bizim canımız sana Ahmed demek istemiyor, biz sana Osman diyeceğiz. İkisi de altı üstü isim değil mi?" deseler ve öylede çağırsalar, o padişah buna nasıl çok kızarsa; aynen bunun gibi, ALLAH ismi yerine O'nun emretmediği belki de sevmediği Tanrı ismini söylemek ve o isimle O'na ibadet etmek gazabı ilahiyyeye vesile olur  Dinimize göre Tanrı denilmemesi gerekir..

  Bir âyet-i kerimede "En güzel isimler Allah'ındır. Allah'a bu isimlerle dua ediniz"1 buyurulur. Bu âyet, Cenab-ı Hakkın birçok isimlerinin bulunduğuna işaret etmektedir. Her birisi güzel ve ulvî mânâlar ihtiva eden bu yüce isimlere "güzel isimler" mânâsında "Esmâü'1-Hüsnâ" denilmektedir. Bu İlâhî isimlerden bazıları şunlardır: "Vâhid, Evvel, Âhir, Zahir, Bari, Musavvir, Rahman, Rahîm, Hayy, Kayyum, Halım, Kerîm, Tevvâb, Rezzâk, Muhyî, Mümît."
  Cenab-ı Hakkın isimlerinin tamamı kesin olarak bilinmemektedir. Bazı âlimler Esmâ-i Hüsnânın bin kadar olduğunu beyan ederler. Nitekim, Peygamberimiz (a.s.m.) Cevşenü'l Kebîr isimli hususî duasında Rabbine bin bir isim ve sıfatla niyaz etmektedir. Yine bazı ulema ise bu isimlerin dört bini bulduğu kanaatindedir. Bu isimlerin ise ekserisini sadece Cenab-ı Hak bilir. Bir kısmını melekler, diğer kısmını da meleklerle birlikte peygamberler bildiği gibi; mü'minler de Peygamberimizden öğrendikleri kadarıyla malûmat sahibidirler.
  îbnî Mâce ve Tirmizi gibi hadis kitaplarında Esmâ-i Hüsnâ hakkında rivayet edilen hadis-i şeriflerde Peygamberimiz bu isimleri bir bir zikretmekte ve faziletini bildirmektedir. Esmâ-i Hüsnânın sayıldığı hadis-i şerifin baş kısmının meali şöyledir:
  "Şüphesiz, Allah'ın doksan dokuz, yüzden bir eksik ismi vardır. Muhakkak Allah tektir, tek olanı sever. Kim o doksan dokuz ismi sayarsa veya ezberlerse Cenab-ı Hak onu Cennetle mükâfatlandırır."2
  Ancak, bu müjdeye mazhar olmak için sadece isimleri sayıp ezberlemek kâfi gelmez. Bu İlâhî isimlerin içinde bulunan ve taşımış oldukları ulvî mânâları düşünüp, kâinat yüzündeki tecellî ve akislerini müşahede etmeyi de unutmamalıdır. Meselâ, Allah'ın Rezzak olduğunu bilip düşünerek rızık için endişeye kapılmamalı. Rızkı helâlinden aramalı, kanaatkar olmalı. Cenab-ı Hakkın sadece insanın kendisini değil, en küçük mikroptan file kadar, parmak kadar balıklardan tonlarca ağırlıktaki balinalara kadar milyarlarca canlının ve bitkinin rızıklarını hiç şaşırmadan, ihmal etmeden, en güzel bir şekilde ihsan ettiğini düşünüp tefekkür etmek Rezzâk ismini okumanın bir cihetidir.
  Cenab-ı Hakkın isimleri tevkîfîdir, yani semavîdir. Bu isimlerin büyük bir kısmı Kur'ân-ı Kerimde zikredildiği gibi, geriye kalanlarını Peygamberimiz bildirmektedir.
  Peygamberimiz de (a.s.m.) zikretmiş oldukları isimleri Rabbinden öğrenerek bildirdiğine göre, Cenab-ı Hak için bu isimlerin dışında bir isim kullanılmaz. Yani, Allah sadece Kur'ân'ında bildirdiği ve Habibine öğrettiği isimleriyle kendisine niyaz edilmesini istemektedir. Başta mealini verdiğimiz âyet-i kerime bu mânâya işaret etmektedir.
  Cenab-ı Hakkın, söylendiği zaman kalb ve gönülleri dolduran ve kâinatı mânâlandıran "Allah" ismi-i celâli ve doksan dokuz mübarek ismi ve sıfatları bulunuyorken Onu başka uydurma isimlerle anmak ne kadar yakışıksız bir hareket olduğu açıktır. Bilhassa "Allah" ismini söylememek için ısrarla "tanrı" kelimesini kullanmak iyi niyetten kaynaklanan bir düşünce değildir. Çünkü esasen "tanrı" kelimesi, bir olan Allah'ı tanımayıp başka "uydurma" mabutlara isim olarak verilmiştir. "Yer tanrısı, gök tanrısı" gibi. Halbuki Cenab-ı Hakkın böyle bir isme ihtiyacı olmadığı gibi, kendi bildirdiği isimlerin dışında çağrılmamasını, dua ve niyaz edilmemesini istemektedir.
  İsmi Ahmed olan bir insanı "ağaç" diye çağırsanız size ne kadar kızacağını, hattâ darılıp küseceğini; yanlışlıkla söylemişseniz hemen "Benim ismim ağaç değil Ahmed'dir" diyeceği kesindir. Bir kul olan insan kendi ismiyle çağrılmayıp başka uydurma bir isimle çağrıldığı zaman nasıl kızıyorsa; kâinatın Rabbi olan Yüce Allah, kullarının kendisini uydurma isimlerle çağırmasına, dua etmesine hiç rıza gösterir mi? Bir insanı kendi ismiyle çağırmaya dikkat eden insan, Cenab-ı Hakkı yüce isimleriyle çağırmazsa ne kadar anlayışsızlık gösterdiğini, ne kadar hata ettiğini artık anlamalı. Bilhassa "Allah" ismi celilî Allah'tan başka hiçbir mahluka verilmediği için de ismi âzam olmuştur. Bundan dolayı Kur'ân-ı Kerimde "Allah" lafz-ı celâli, müstakil olarak iki bin sekiz yüz küsur yerde geçmektedir.
  Buna göre Tanrı kelimesi Allah lafzının yerini tutmaz. Ancak kişi isterse Allah'ı niyet ederek, bir yaratıcıyı kasdederek, İlah ya da Tanrı diyebilir.


   
 2. ayşegüüll

  ayşegüüll Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  4.618
  Beğenilen Mesajlar:
  419
  Ödül Puanları:
  83
  canım allah razı olsun çok güzel bir paylaşim olmuş emeğine sağlık
   
 3. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  sizdende ALLAH Razı olsun kuşum
   
 4. FiRaRi_MeLeK

  FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.458
  Beğenilen Mesajlar:
  198
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...
  beklenenbebiş öncelikle çok teşekkür ederim bu konuya bu kadar açıklıyıcı bir cevap yazmışsın,ellerine sağlık canım..
  insanların KURAN'da bir kere bile geçmemiş bir ismi kullanmaları çok yanlış,ALLAH'ın en güzel isimlerini bırakıp tanrı demeleri çok garip..
   
 5. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  ben teşekkür ederim senin sayende açıldı bu konu ALLAH razı olsun
   
 6. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  ben açıkcası taklit yaparken şakasına diyorum insanların ciddi sekilde tanrım seni korusun falan diyor su müslüman kardeslerim en sinir olduğum laflarıdır Allah demeleriinii istiyorum :S
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Tanrı kelimesi "ilah" kelimesinin Arapçasıdır. Allah tanrıdır ve O'ndan başka tanrı yoktur. Allah'a tanrı demek ona isim veya sıfat izafe etmek değildir.

  Arapça: ilâh
  Türkçe: Tanrı (Aslı Tengri: Çok emin olmamakla beraber tan yerinin sahibi diye bir manası var)
  İngilizce: God
  Sırpça: Bog
  İtalyanca: Dio
  vs vs..

  Tanrı Allah'ın isimlerinden değildir. Tabii ki Allah İsm-i Celâl ile tezekkür etmek en güzelidir, lakin "tanrı" demek de yanlış, günah vs.. değildir.
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Allah'tan başka rab varmı ki

  Bizi ve tüm kainatı yaradan yüce rabbime tanrı denile bilirmi ne kadar saçma biz alman değiliz ecnebi değiliz biz elhamdülillah müslümanız bizler ancak rabbimin bizlere bahşettiği esma-ül hüsna daki isimlerini zikredebiliriz
   
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  sayın kayıtsız üye , almanlar tanrı mı diyor sizce ?

  kaldı ki tanrı öztürkçe bir sözcüktür bırakın almanları sadece türkler kullanır

  altyazılı filmler izlediğinizde god=tanrı diye geçiyor diye tanrıyı hristiyan dinine ya da başka bir dine ait kabul etmek en basit anlamıyla gaflete düşmektir

  arapçı olmayı bırakın da biraz kendi anadilinize bakın
   
 10. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bir üstte yazan sayın kayıtsız üye,
  Sizin adınız özel isim değil mi ? Size her dilde farklı mı hitap ediliyor ki siz en yüce varlığın adını farklı farklı anacaksınız. Lütfen biraz mantıklı ve akıllı düşünün. Allah'ın sıfatlarını anlatan 99 ismi vardır ve bunlar içinde tanrı kelimesi yoktur. ALLAH(c.c.)'tan ancak ALLAH(c.c.) diye ya da sıfatlarına binaen 99 ismi ile bahsedilebilir. Bunun da Arapçılıkla falan hiçbir ilgisi yoktur !
   
  AySn87 ve ASİMELEK bunu beğendi.
 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  @titan

  fransa özel bir isimdir ya da ingiltere ya da türkiye

  bütün dillerde farklı bir ismi vardır

  misal france england yahut turkey gibi...

  eflatuna platon derler

  örnekler çooğaltılabilir.....

  ben gayet mantıklı düşünüyorum merak etmeyin

  allah'tan tanrı diye bahsetmenin sakıncası nedir öğrenebilir miyim ? şu kafir ruhumu aydınlığa sürükleyin lütfen
   
 12. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Sayın kayıtsız üye,
  Ruhunuzun kafir olup olmadığını ben bilemem :) Siz öyle diyorsanız, diyeceğim birşey yoktur.
  Size bir kere daha cevap vereceğim, çünkü dinen hiçbir konuda zorlama olmaz. Yalnızca üzerime düşeni yapıyor ve bir kere olsun doğru olanı size izah ediyorum. Yani laf dalaşı arıyorsanız burası yeri değil, çünkü burada herkes fikrini başkalarını ve özellikle dini rencide etmeden ifade eder. Şimdi..

  - Tanrı: İlah ve mabud demektir. Mesela, "Pek çok Hindu'nun tanrısı öküzdür", "Mecusilerin tanrısı ateştir" denilmektedir. Başka dillerde de ilah ve mabud manasında farklı kelimeler kullanılmıştır. ALLAH ismi ise yabancı dillerde yapılan tercümelerde aynen kullanılmıştır. Çünkü bu ismin karşılığında hiçbir dilde hiçbir kelime yoktur.

  - ALLAH ismi kuranda 2806 defa geçmesine rağmen bir defa bile tanrı kelimesi geçmemektedir. Hem Cenab-ı Hak Kuran'da defalarca "Benim ismim ALLAH'tır, beni ALLAH diye çağırınız, bana ALLAH diyerek ibadet ediniz, ALLAH diyerek yalvarınız" demekte, ancak hiçbir ayette "Ben tanrıyım, bana tanrı deyin" dememektedir.

  Hadis-i Şeriflerde de Tanrı ismi
  geçmemektedir. O halde, ALLAH'a kendi istediği ismi söylemekten kaçıp, müşriklerin batıl mabudlarına koydukları Tanrı ismiyle onu çağırmanın ne kadar yanlış olduğu ortadadır.

  Acaba bir hükümdar, emri altında bulunan kimselere "Benim adım Ahmed'dir. Beni Ahmed ismi ile çağırınız" dese, onlar da farzı misal:
  "Hayır efendimiz, bizim canımız sana Ahmed demek istemiyor, biz sana Osman diyeceğiz. İkisi de altı üstü isim değil mi?" deseler ve öylede çağırsalar, o padişah buna nasıl çok kızarsa; aynen bunun gibi, ALLAH ismi yerine O'nun emretmediği belki de sevmediği Tanrı ismini söylemek ve o isimle O'na ibadet etmek gazabı ilahiyyeye vesile olur.

  Size diyeceğim sadece budur, lütfen özellikle dini konularda yanıltıcı ve şüpheye düşürücü ifadeler kullanmayınız. Burası fetva merkezi olmadığından, sorularınızı burada akademik dini eğitim almamış insanlara sormayınız. Size, varsa sorunuz ALOFETVA hattına sormanızı tavsiye edebilirim. Ha siz isterseniz tanrı kelimesini kullanmaya devam edebilirsiniz, bu sizin seçiminiz. ALLAH önce kendi nefsimizi sonra herkesin nefsini ıslah etsin..
   
  ASİMELEK bunu beğendi.
 13. SweetCurse

  SweetCurse Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Şubat 2011
  Mesajlar:
  552
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir
  Tanrı öztürkçe'de Tengriden gelir ve ben Tanrı'da derim Allah'ta günah olduğunuda düşünmem Türkçe bi kelimenin.
   
 14. ^Gri Melek^

  ^Gri Melek^ Hamiş Melek Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.059
  Beğenilen Mesajlar:
  201
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  HiNDiSTaN :)
  Kuckten beridir ailem Tanri dedirmez gunah derlerdi hep. Musluman olmayanlarin taktigi isim derlerdi.. Simdi aciklamasinida ogrendim ellerine saglik paylasim icin:)
   
 15. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği
  Tanrı sizi korusun Bizi Allah (c.c.) Korur.

  Adminime katılıyorum Allah'ın 99 ismi vardır ama içerisinde tanrı yoktur! Müslüman din kardeşlerimiz ve inanlarda bunu çok iyi şekilde bilirler.
   
Allah'a neden tanrı denir yada denmez konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. rezillik diye buna denir ya=)

  rezillik diye buna denir ya=)

  öncelikle şunu söyliyeyim benim 2 siteye daha üyeligim var ve birisinde yöneticiydim bu bölümde paylaşacaklarım daha öncede benim tarafımdan o sitelerde paylaşılmıştır.inanmayanlar yada ben bunu daha önce gördüm diyen varsa özelden yazsın linkleri ve yönetici baglantısını atarım görürler=) daha öncede kendi sitenizde yayınlamıştım=) gene ben ayh yine rezil oldum şimdi gecen yıl abimin nişanı...
 2. Hindiye Neden Turkey Denir?

  Hindiye Neden Turkey Denir?

  Kızlar biliyorsunuz bazı ülkelerde hindilere Turkey deniyor...Peki bunun nedenini hiç düşündünüzmü?... Özellikle ABD’de Hıristiyanların şükran günlerinin önemli bir sembolü olan hindi aslında Amerika kıtasının yerlisidir… Vahşi hindi cinsleri Kristof Kolomb kıtayı keşfetmeden de önce Kuzey Amerika’da yaşıyordu Hatta Avrupa’dan Güney Amerika’ya ilk gelenler Azteklerin bir cins hindi ırkını...
 3. Müekked sünnet neye denir

  Müekked sünnet neye denir

  Müekked sünnet nedir neye denilmektedir hakkında bilgi rica ediyorum.
 4. genetik kopyalamaya ne denir

  genetik kopyalamaya ne denir

  genetik kopyalamaya ne denir ? arkadaşlar lütfen çabuk cevap verin genetik kopyalamaya ne denir
 5. voleybolda 5. sete ne denir?

  voleybolda 5. sete ne denir?

  voleybolda 5. sete ne denir? bu konuda bilgisi olan varsa sorumun cevabını versin bir zahmet

Sayfayı Paylaş