Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Allahaısmarladık İSTANBUL.

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  İstanbul, sen yıllarca güzelliğin diğer adı oldun. Yıllar boyunca kaç gamlının yüreğini dağladın, kaç aşık gözyaşı döktü sahillerinde, kaç gönlü kırık Boğaziçi gurublarında şiirlerin yakan girdabına kapıldı? Üsküdar’da, Çamlıca’da, kim bilir kaç hisseden gönül, muhabbete dair fırtınalar yaşadı duygularında?
  Sen; tarih boyunca bizim, mest eden rüyamız, başkalarının kabusu oldun. Yüzlerce gönül dostu, toprağın altında yeniden filizlenmeyi bekliyor. Yeniden fetih tomurcukları açsın diye, kim bilir kaç şehit efsunlu soluklarıyla dua ediyor?

  Bu akşam mehtapta garip bir hal var. Kendi karanlığımızda boğulurken dizlerimizde hilali sulardan kurtaracak güç kalmamış. Martılarına söyle; kanatlarına karanlıkları yükleyip ötelere götürsünler.

  İstanbul; sen bizim için hala, teliyle duvağıyla efendisini bekleyen bir geline benziyorsun. Elinde gül kurusu mendiliyle arz-ı endam eden, hüzünlü, mavi gözlü bir gelin...

  Ölüm düşüncesi başından eksik olmasa da ürkek güvercinler gibi endişen yeri göğü sarsa da, dünyanın bir an bile aklından çıkarmayacağı, dudağından düşürmeyeceği bir destansın.

  Sultanahmet’ in ihtişamı karşısında efkar, Ayasofya’ ndan bulut bulut yükselirken, ciğerinin yandığını, koynunda alışık olmadığın günahlar işlenirken içinin parçalandığını biliyoruz.

  Üzülme nazlı güzel! Başındaki fetih tacı içindeki Fatih sana yeter. Fatih’ in huzurunda utanırken, boynumuzu bükerken, dualarımız hep senin içindi. Sılada oğlunu bekleyen ananın Hakk’a yalvarışı gibi, avuçlarımız senin için açıldı. Şimdi bize en çok yakışan ağlamaktır, biliyoruz. Yarım hatıraları tamamlayacak gücümüz var mı? Avuçlarımıza dökülen gözyaşlarımız,fetih tomurcuklarının açması için yeter mi?

  Sen de Süleymaniye’nden yükselen ezanlar hürmetine bize dua et, içimizden koparılan çiçeklerimiz tazelensin. Bahar, ufkumuza lalelerle, sümbüllerle tebessüm etsin. Yine alış verişlerde, “Güller alınsın, güller satılsın, gülden teraziler kurulsun.”

  Bizler hayallerimizin çalındığını yeni farkettik; gemilerine söyle; batan düşlerimizi geri getirsinler.

  Bizi misafir ettiğin on gün boyunca sana içimizi döktük. Adalarındaki yabancı ellere bakarken kelimelerimiz dudaklarımızda düğümlendi. Mabetlerin, sarıklı mezar taşlarının önünde ruhumuzdan demet demet Fatihalar döküldü. “Seninle gönlümüzde bir yağmur başladı, iplik iplik. Yüreğimize güzellikler doğdu şiirden”.

  Seni tanıdık, seni yaşadık, seni hissettik...

  Hüzünlerimiz sevdandan naralar atarken, içimizi ateşlere verirken, hepimizin dudaklarından şunlar döküldü:

  “Bir gün sabırsızlıkla beklediğin seferdeki efendin dönecek. Biz de döneceğiz. 0 zaman başımız dik, içimiz rahat olacak. Saha rüzgarı gibi içimize eseceksin, yağmur olup gülşenimize yağacaksın ve daima bizim olarak kalacaksın.

  Allahaısmarladık İSTANBUL.

  Nilgün Özcan

   
Allahaısmarladık İSTANBUL. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kibariye - İstanbul İstanbul Olalı

  Kibariye - İstanbul İstanbul Olalı

  Uzanıp Kanlıca'nın orta yerinde bir taşa Gözümün yasini yüzdürürüm Hisar'a doğru Yapacak hiç bir şey yok Gitmek istedi gitti Hem anlıyorum hem çok acı Tek taraflı bitti Bir lodos lazım simdi bana Bir kürek bir kayık Zulada birkaç sise yakut Yer gök kırmızı Söverim gelmişine geçmişine ayıpsa ayıp Düşer üstüme aksamdan kalma sabahyıldızı Ah İstanbul İstanbul olalı Hiç görmedi böyle keder...
 2. Sezen Aksu - Allahaısmarladık

  Sezen Aksu - Allahaısmarladık

  Yıllar yılı seviştik de neden mutlu olmadık Yıllar yılı seviştik de neden mutlu olmadık Aşkımıza aşk değil yıllarca yalan kattık Sana son bir sözüm var, o da "Allahaısmarladık" Aşkımıza aşk değil yıllarca yalan kattık Sana son bir sözüm var, o da "Allahaısmarladık" Bir dünya ki temelinin her taşında yalan var Dışı parlak içi bomboş, yeminler neye yarar Daldığımız rüyadan...
 3. Akgün İstanbul Hotel - İstanbul

  Akgün İstanbul Hotel - İstanbul

  Otel Bilgileri Kapasite: 275 toplam oda, 550 toplam yatak, 2 kral dairesi, 8 suit oda, 16 bağlantılı oda, 8 özürlü odası, 241 standart oda. Şehir manzarası var. Oda Detayları: Direk telefon, müzik yayını, balkon, minibar, kablo tv, uydu tv, merkezi klima, duş, küvet-banyo, wc, saç kurutma makinası, suitlerde jakuzi, banyoda telefon. Genel Özellikler: Merkezi klima, merkezi ısıtma, bahçe, tv...
 4. Crystal Hotel İstanbul - İstanbul

  Crystal Hotel İstanbul - İstanbul

  Otel Bilgileri Kapasite: 214 toplam oda, 424 toplam yatak, 1 suit oda, 2 özürlü odası. Oda Detayları: Telefon, müzik yayını, minibar, kasa, televizyon, uydu tv, split klima, küvet-banyo, saç kurutma makinası, banyoda telefon. Genel Özellikler: Merkezi klima, merkezi ısıtma, business center, çamaşırhane, kuru temizleme, resepsiyonda kasa, hediyelik eşya, 24 saat oda servisi, jeneratör,...
 5. Hotel İstanbul Kervansaray İstanbul

  Hotel İstanbul Kervansaray İstanbul

  Otel Bilgileri Kapasite: 65 toplam oda, 154 toplam yatak, 4 suit oda. Şehir manzarası var. Oda Detayları: Telefon, müzik yayını, minibar, kasa, çay/kahve makinesi, televizyon, kablo tv, uydu tv, merkezi klima, küvet-banyo, saç kurutma makinası. Genel Özellikler: Merkezi klima, merkezi ısıtma, tv odası, internet , business center, çamaşırhane, kuru temizleme, resepsiyonda kasa, 24 saat oda...

Sayfayı Paylaş