Allah'ın Cc Sevdiği Kelime Sabır, Sevmediği Kelime Bosamadır!..

fırtına

Yeni Üye
Üye
Allah'ın Cc Sevdiği Kelime Sabır, Sevmediği Kelime Bosamadır!..
Maneviyat büyükleri hayatı bir yolculuğa benzetiyor ve yolculuğun vaz geçilmezlerini de hatırlatıyorlar.

-Yokuşu inişi olacağı gibi,çukuru düzü de bulunacaktır bu hayat yolculuğunun...

Öyle ise önünüze bazen yokuş çıkarsa sakın ben bu yokuşu çıkamayacağım kabilinden bir ümitsizliğe kapılmayın. Şunu unutmayın ki, yolculuğun vaz geçilmezidir yokuşlar,inişler.. Yeter ki hayat yolunda ilerlerken yanınızda öksijen tüpünüzü ,enerji küpünüzü hazır bulundurun,bunlarsız yola çıkmayın.

- Ne midir yanımızdan ayırmayacağımız öksijen tüpü ,enerji küpü?.

Hemen ifade ediyorum sakın basite almayın: Sabır!...

Evet sabır,inanmış ailelerde bir öksijen tüpü,bir enerji küpüdür. Ama bu sabır ,içi İlahi ikramlardan boşaltılan zoraki sabır değil, kutsal mükafatlarla dolu sevimli sabır..

Elbette sabrın da çeşitleri vardır. Ekonomik darlığa sabır, hastalıklara sabır,en önemlisi de aile içindeki uyumsuzluklara sabır..

Aile içi sorunlarda sabır, ötekilerle kıyaslanamayacak kutsallıkta bir sabırdır.

Çünkü aile içi sabırda, ailenin ayakta kalması,yuvanın korunması,neslin yetişmesi.. gibi aile bireylerinin de hayatını koruyan fedakarlılar söz konusudur.

Bu yüzden bir maneviyat büyüğünün aile içindeki sevimli sabrına şaşıranlar: ? Neden bu kadar sıkıntıyı sineye çekiyorsun, bırak şu kadını, kurtul gitsin..deyince der ki:

-Bırakırsam hem ben kaybederim,hem de hanım..Çünkü, der, o benim gibi sabreden birini bulamaz kaybeder, ben de onun gibi sabır sevabı kazandıran birini bulamam kaybederim!..Şunu da ilave eder sözlerine:

-Siz aile içindeki sabrın taraflara Cennet kazandırdığını bilmiyorsunuz galiba?

Demek ki aile içindeki sabrın Cennet kazandıran mükafatını düşünenler, çok da zorlanmıyor,strese varan boyutlarda gerginlik duymuyorlar, aksine, bana ebedi hayatımı kazandırıyor bu sabır, diyerek ayrıca mutluluk da hissedebiliyorlar..

Sabreden hanım olursa, sabrının zorluğu nispetinde mükafatı olacağı,hatta bu sabrının kendisini cennet hanımlarının ablası derecesine kadar yükseltebileceği, irşat eserlerinde anlatılmaktadır. Nitekim bu sabrı bey gösterirse, onun da cennet gençlerinin ağabeyi makamına yükselebileceği yine irşat eserlerinde anlatılmaktadır..

Anlaşılan odur ki, sabrın içine cennet hanımlarının ablalığı,ya da cennet gençlerinin ağabeyliği gibi eşsiz mükafatlar konunca, bu sabrın, sahiplerinde bırakacağı gerginlik azalabiliyor,hatta adamına göre tümüyle silinebiliyor da. Sinir zayıflaması değil, kuvvetlenmesi bile söz konusu olabiliyor..

Ne var ki herkes konuyu böyle düşünemiyor. Bazı sorumsuz beyler, sabır sakinliğine değil de, öfke fırtınasına giriyorlar,namludan mermi firlatır gibi boşama kelimesi kullanıyorlar.Hal bu ki, boşama kelimesi aile içinde ya bir mermi, ya da bir bombadır. Meydana getirdiği ise sadece yıkım..Enkazın altında kalan da, sorumsuzca boşama kelimesini kullanan öfkeli beyin kendisi..Tabi bu öfke çok sürmez ,hemen pişmanlıklar başlar. Ama ne kadar faydası olur enkaz altındaki pişmanlığın.?.

Boşama kelimesinin yıkıcılığından dolayıdır ki Peygamberimiz:

-ALLAHın en sevmediği helal, boşamaktır! buyurmuş,böylece sabırsız, aynı zamanda da sorumsuz ve kızgın beyleri ikaz etmiş, bu kelimeyi korkutmak için de olsa ağzınıza almayın, ihtarında bulunmuştur.

Demek helal kıldığı halde Rabbimiz boşama kelimesini sevmediği gibi, bunu öfke ile kullanan sorumsuz beyi de sevmiyor. Rabbimizin sevdiği kelime ise sabırdır.Sabredeni sınırsız sevaplarla ödüllendireceğini zümer suresi ayet onda şöyle bildiriyor:

-Sabredenlerin sevabı, rakamlarla hesap edilemeyecek kadar çok olacaktır!.

Elbette ideal olanı, aile içinde taraflar birbirlerini sabra zorlamadan hayat yolculuğunu sürdürmeleridir. Ancak idealler her zaman gerçekleşmiyor,nihayet yolculuğun kaçınılamayan yokuşuyla yüz yüze gelinebiliyor. Bu durumda çare, ümidini yitirip yolculuktan caymak değil, mükafatını düşünüp yola sabırla devam etmektir.

Unutmayın: Dağ meyvesi acıdır, fakat şifalıdır!.

kaynak:devtürkler

Geri