Etiketler:
 1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Allah'ın Cc Sevdiği Kelime Sabır, Sevmediği Kelime Bosamadır!..

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  Maneviyat büyükleri hayatı bir yolculuğa benzetiyor ve yolculuğun vaz geçilmezlerini de hatırlatıyorlar.
  -Yokuşu inişi olacağı gibi,çukuru düzü de bulunacaktır bu hayat yolculuğunun...

  Öyle ise önünüze bazen yokuş çıkarsa sakın ben bu yokuşu çıkamayacağım kabilinden bir ümitsizliğe kapılmayın. Şunu unutmayın ki, yolculuğun vaz geçilmezidir yokuşlar,inişler.. Yeter ki hayat yolunda ilerlerken yanınızda öksijen tüpünüzü ,enerji küpünüzü hazır bulundurun,bunlarsız yola çıkmayın.

  - Ne midir yanımızdan ayırmayacağımız öksijen tüpü ,enerji küpü?.

  Hemen ifade ediyorum sakın basite almayın: Sabır!...

  Evet sabır,inanmış ailelerde bir öksijen tüpü,bir enerji küpüdür. Ama bu sabır ,içi İlahi ikramlardan boşaltılan zoraki sabır değil, kutsal mükafatlarla dolu sevimli sabır..

  Elbette sabrın da çeşitleri vardır. Ekonomik darlığa sabır, hastalıklara sabır,en önemlisi de aile içindeki uyumsuzluklara sabır..

  Aile içi sorunlarda sabır, ötekilerle kıyaslanamayacak kutsallıkta bir sabırdır.

  Çünkü aile içi sabırda, ailenin ayakta kalması,yuvanın korunması,neslin yetişmesi.. gibi aile bireylerinin de hayatını koruyan fedakarlılar söz konusudur.

  Bu yüzden bir maneviyat büyüğünün aile içindeki sevimli sabrına şaşıranlar: ? Neden bu kadar sıkıntıyı sineye çekiyorsun, bırak şu kadını, kurtul gitsin..deyince der ki:

  -Bırakırsam hem ben kaybederim,hem de hanım..Çünkü, der, o benim gibi sabreden birini bulamaz kaybeder, ben de onun gibi sabır sevabı kazandıran birini bulamam kaybederim!..Şunu da ilave eder sözlerine:

  -Siz aile içindeki sabrın taraflara Cennet kazandırdığını bilmiyorsunuz galiba?

  Demek ki aile içindeki sabrın Cennet kazandıran mükafatını düşünenler, çok da zorlanmıyor,strese varan boyutlarda gerginlik duymuyorlar, aksine, bana ebedi hayatımı kazandırıyor bu sabır, diyerek ayrıca mutluluk da hissedebiliyorlar..

  Sabreden hanım olursa, sabrının zorluğu nispetinde mükafatı olacağı,hatta bu sabrının kendisini cennet hanımlarının ablası derecesine kadar yükseltebileceği, irşat eserlerinde anlatılmaktadır. Nitekim bu sabrı bey gösterirse, onun da cennet gençlerinin ağabeyi makamına yükselebileceği yine irşat eserlerinde anlatılmaktadır..

  Anlaşılan odur ki, sabrın içine cennet hanımlarının ablalığı,ya da cennet gençlerinin ağabeyliği gibi eşsiz mükafatlar konunca, bu sabrın, sahiplerinde bırakacağı gerginlik azalabiliyor,hatta adamına göre tümüyle silinebiliyor da. Sinir zayıflaması değil, kuvvetlenmesi bile söz konusu olabiliyor..

  Ne var ki herkes konuyu böyle düşünemiyor. Bazı sorumsuz beyler, sabır sakinliğine değil de, öfke fırtınasına giriyorlar,namludan mermi firlatır gibi boşama kelimesi kullanıyorlar.Hal bu ki, boşama kelimesi aile içinde ya bir mermi, ya da bir bombadır. Meydana getirdiği ise sadece yıkım..Enkazın altında kalan da, sorumsuzca boşama kelimesini kullanan öfkeli beyin kendisi..Tabi bu öfke çok sürmez ,hemen pişmanlıklar başlar. Ama ne kadar faydası olur enkaz altındaki pişmanlığın.?.

  Boşama kelimesinin yıkıcılığından dolayıdır ki Peygamberimiz:

  -ALLAHın en sevmediği helal, boşamaktır! buyurmuş,böylece sabırsız, aynı zamanda da sorumsuz ve kızgın beyleri ikaz etmiş, bu kelimeyi korkutmak için de olsa ağzınıza almayın, ihtarında bulunmuştur.

  Demek helal kıldığı halde Rabbimiz boşama kelimesini sevmediği gibi, bunu öfke ile kullanan sorumsuz beyi de sevmiyor. Rabbimizin sevdiği kelime ise sabırdır.Sabredeni sınırsız sevaplarla ödüllendireceğini zümer suresi ayet onda şöyle bildiriyor:

  -Sabredenlerin sevabı, rakamlarla hesap edilemeyecek kadar çok olacaktır!.

  Elbette ideal olanı, aile içinde taraflar birbirlerini sabra zorlamadan hayat yolculuğunu sürdürmeleridir. Ancak idealler her zaman gerçekleşmiyor,nihayet yolculuğun kaçınılamayan yokuşuyla yüz yüze gelinebiliyor. Bu durumda çare, ümidini yitirip yolculuktan caymak değil, mükafatını düşünüp yola sabırla devam etmektir.

  Unutmayın: Dağ meyvesi acıdır, fakat şifalıdır!.

  kaynak:devtürkler   
 2. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul
  şu bulanık dönemlerde bu yazı iyi geldi...paylaşım için teşekkürler...
   
 3. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  emeğine sağlık canım
   
Allah'ın Cc Sevdiği Kelime Sabır, Sevmediği Kelime Bosamadır!.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tek kelime...

  Tek kelime...

  Hani dönecektin.. Saydın mı? Ben saymaları unuttum Yada parmaklarım tükendi bil Göçtüm her göçmen kuşla yüreğime doğru Sana doğru Yoruldum Vuruldum... Av oldum avcılara, her vuruluşta,her düşüşte İştahları köreltti etim her ateşte... Hüzün yağıyor kente.. Bir çocuğun yalnızlığı, Çaresizliği sırılsıklam Islanıyor yokluğun adına ne varsa Yok artık parmak uçlarında dokunuşlar bam teline...
 2. Kelime Kutusu

  Kelime Kutusu

  http://www.flash.gen.tr/files/filess/kelimekutu.swf
 3. 4 kelime..

  4 kelime..

  3 kelimelik aşk sözleri İşte insanları tuzağa düşüren..kafasını karıştıran...günah işlemesıne sebep 4 kelime........ EGER: Birisi: eğer zengin olsaydım ibadet ederdim der... Digeri: eğer fakir olsaydım ibadet ederdım der... Öbürü: eğer genç olsaydım ibadet ederdim der... Başkası: eğer ihtiyar olsam ibadet ederdim der... İşte dilin fenalığı budur..... NEDEN İlim oku ! Neden okuyayım...
 4. Bebeğim kel???

  Bebeğim kel???

  bebeğimin saçları uzamıyor bebeğimin saçı uzamıyor saçı çıkmıyor Anne meleklerimizin merakını cezbeden bir konu daha :D:D Bebeğim kel ya da bebeğimin saçları dökülüyor :S Korkmayın meleklerim okuyun :bebeğim: Bazı bebekler tamamen kel doğar. Ancak saçlı doğan bebeklerin de saçları ilk aylarda tamamen dökülür. Hamileliğin 6. haftasında fetüsün saç kökleri oluşmaya başlar. Bu dönemde...
 5. Kellerin Yalanları ....!!!

  Kellerin Yalanları ....!!!

  1-) Bana yakisiyor. 2-) Erkeklik hormonu testeron fazla salgilaninca saclar dokulurmus. Yani fazla erkekler kel olurmus. Ne kadar kellik o kadar erkeklik. 3-) Tarihe bir bakin, butun buyuk adamlar keldir. 4-) Butun sac kozmetikleri para tuzagi 5-) Istesem sac ektiririm ama insanin dogal hali daha guzel. 6-) Zeki ve Marjinal kadinlar kelleri seksi buluyor. 7-) Kelligimle dalga gecilmesine...

Sayfayı Paylaş