Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Allahın istediği aile tipi nasıldır

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  İslamî ailede ölçü ve ahenk olmalı. Bu ölçü ve ahenk İslam dininin emir ve yasaklarıdır. Karı-koca şu sırayı takip ederlerse, inşallah mesut olurlar: Evvela iman kuvvetlendirilmeli. Bu iman o derece kuvvetlenmeli ki, mümin, haramlardan kaçabilsin ve helali yaşayabilsin.
  Kuvvetli imanın aileye etkisi nedir? Adam işinden çıkar, elinde fileyle doğru evine gider. Meyhanelere, kumarhanelere uğramaz. İmanlı bir hanım da sırf Allah'ın rızasını kazanmak için eşine her konuda yardımcı olur. Hadis-i şerifte buyruluyor ki, "Bir hanım, kocası ondan memnun olarak ölse, o hanım cennetliktir." İmanlı insanlar Allah'tan korkar. Tabiri caizse, "Ben eşimi kırsam, Allah bana darılır; Allah'ı kırmamak için eşime güzel davranayım." diye düşünür. Kırdıysa bir tane çiçekle eve gelir, "Karıcığım, sen bu çiçek kadar güzelsin." der, buzları eritir.
  Öyle erkekler tanıyorum ki, hanımları bana şikâyete geldi, "Kocam beni öyle dövüyor ki, sakat kalmaktan korkuyorum." Böyle bir erkeğin, imanla, İslam'la ne ilgisi olabilir?
  Ailede kavgaların en önemli sebebi, cinsel problemlerdir. Cinsî problemler bilhassa erkeği zorlar. Kadınla erkeğin birbirini cinsî yönden tatmin etmesi, ibadettir. Fakat bazı insanlar bunu ters anlıyor. Eşinin elini tutsa günaha girdim sanıyor.
  "Herkes kendi hayatını yaşasın!" Avrupa'da böyle. İslamiyet ne diyor? Herkesin kendi hayatını yaşaması haramdır. Çünkü bu, nefsi putlaştırmaktır. İslamiyet'e göre herkes, İslamiyet'i yaşayacak.
  Diğer bir mevzu da, aile üyeleri fıkıh ve bilhassa ilmihal üzerinde bilgi sahibi olacak. Bir arkadaş dedi ki, "Hanım cebimden para çalıyor." Çalma tabiri yanlış dedim. Alma... Hanımın senden para alması önemli değil, parayı nereye harcadığı önemli. Muhakkak evine, mutfağa harcıyor. Bunun nesi kötü? Bir de hanımın parayı israf ettiğini düşünelim. O zaman adam israfa mani olmak zorunda. Bir mantosu varken ikinciyi alıyorsa olmaz. Niye aldın? Hoşuma gitti. Hoşa gidecek çok şey var. Hepsini almaya kalksak yandık. İşte fıkıh, ilmihal bilmek bakın nasıl işe yaradı?
  Aile fertleri kendilerini Allah'ın nezaretinde bilmeli. O'nun huzurunda O'na itaat etmekte bütünleşmeli.
  Bir arkadaşım çocuğuna öyle vurmuş ki, çocuk yere yıkılmış. Bunu anlatınca dedim ki, "Bu işi hangi dine göre yaptın?" "Allah'tan kork, Ben Müslüman'ım!" dedi. "Çocuğu dövmek Müslümanlığın neresinde var?" dedim.

  Bazı insanlar namaz kıldım, oruç tuttum, tamam sanıyorlar. Ya şahsî hayat, iş hayatı, aile hayatı? Bunlar nasıl düzenlenecek, soran yok... Müslüman, Allah'ın huzurunda olduğunu bilse pek çok sorun çözülecek. İnsan, kendisini huzur-u İlahi'de bilmezse şuursuz Müslüman'dır.
  Hekimoğlu İsmail
  alıntı


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Allahın istediği aile tipi nasıldır
  emeğine sağlık
   
Allahın istediği aile tipi nasıldır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi aile tipinde yaşamak istersiniz?

  Hangi aile tipinde yaşamak istersiniz?

  Melekler, hangi aile tipinde yaşamak istersiniz/isterdiniz? ve neden?
 2. Erkeklerin birlikte olmak istediği 11 kadın tipi

  Erkeklerin birlikte olmak istediği 11 kadın tipi

  erkeklerin birlikte olmak istediği 11 kadın tipi tipsiz olmak her erkeğin istediği kadın tipi nasıldır Bir kere bile aşık olmayan var mı? Böyle bir şey mümkün mü? Tabii ki değil... İnsan hayatta hiç olmazsa bir kez, deliler gibi aşık olabilme hissini yaşamalı... Her kadın özel ve tek olduğunu hissetmek ister ama ne yazık ki erkekler de kadınları gruplara ayırmadan edemezler. İşte erkeklerin...
 3. Cilt tipi nasıl belirlenir

  Cilt tipi nasıl belirlenir

  cilt tipi nasıl belirlenir, tespit edilir, çeşitleri, öğrenmek ve dahada dahası burada arkadaşlar Sağlıklı ve güzel bir cilt için bakım, bakım yapmak için de cilt tipini öğrenmek gerekir Melek'lerim. Peki cilt tipi nasıl tespit edilirmiş; buyrun bu makalemizde bilgi edinelim:) Güzellik salonu olan estetisyen arkdaşlarını cilt analizini kolayca yapabileceklerdir. Bir de salonu vegerkli...
 4. Cilt Tipimi Nasıl Belirlerim ?

  Cilt Tipimi Nasıl Belirlerim ?

  Bu konu; cilt tipi belirleme hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir bakım ya da makyaj ürünü almak için kozmetikçiye ya da eczaneye girdiğinizde size hemen cilt tipinizi sorarlar. Cilt tipine göre üretilen kozmetik malzmeleri cildin gereksinimlerine cevap verecek şekilde imal edilmiştir. Bu sebeple cilt tipinin iyi bilinmesi gereklidir. Eğer cilt tipinizi bilmiyor ve öğrenmek...
 5. Cilt Tipinizi Nasıl Anlayacaksınız?

  Cilt Tipinizi Nasıl Anlayacaksınız?

  Bu sayfa; Cilt Tipinizi Nasıl Anlayacaksınız konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, cilt tipinizi bilmeniz bakım ürünlerini seçmekte yararlanabileceğiniz önemli bir bilgidir. Cilt tipinize göre makyaj malzemeleri ve bakım ürünleri alarak daha sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bunun için ise cilt uzmanına görünmenize gerek yok. Evde kendiniz de nasıl bir...

Sayfayı Paylaş