Etiketler:
  1. renesme

renesme Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    69
    Ödül Puanları:
    28

Allahın varlığını açıklayan yazı

Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

Allaha İnanmıyorum Dedi!! Adamin biri her zaman yaptigi gibi saç ve sakal trasi için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbet basladilar. Degisik konular üzerinde konustular. Birden Allah'la ilgili konu açildi...

Berber: " Bak adamim, ben senin söyledigin gibi Allah'in varligina inanmiyorum."

-Adam: " Peki neden böyle düsünüyorsun?"

-Berber: " Bunu açiklamak çok kolay. Bunu görmek için disariya çikmalisin. Lütfen bana söylermisin, eger Allah olsaydi, bu kadar çok hasta insan olurmuydu, terkedilmis çocuklar olurmuydu? Allah olsaydi, kimse aci çekmezdi. Allah olsaydi, bunlarin olmasina izin verecegini sanmiyorum..."

-Adam bir an durdu ve düsündü, ama gereksiz bir konuya girmek istemedigi için cevap vermedi. Beraber isini bitirdikten sonra disari çikti. Tam o anda caddede uzun saçli bir adam gördü. Adam bu kadar daginik göründügüne göre tras olmayali uzun süre geçmisti. Adam berber dükkanina geri geldi.
    - Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir sey yok.

-Berber: " Bu nasil olabilir ki? Ben buradayim, berberim."

-Adam: " Hayir, yok. Çünkü olsaydi, caddede yürüyen saçli ve sakalli adamlar olmazdi."

- Berber: "Himmm... Berber diye birsey var ama; onlar bana gelmiyorlarsa, ben ne yapabilirim ki?"

-Adam:"Kesinlikle dogru! Püf noktasi bu! Allah insanlar ona gitmiyorsa, o ne yapabilir ki? Iste dünyada bu aci ve keder olmasinin nedeni bu !" ​

TurkuaZ_, * MuCiZé * ve EnCey bunu beğendi.
  2. EnCey

EnCey Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    460
    Ödül Puanları:
    113
    Çok güzel bir cevap..

Allahın varlığını açıklayan yazı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İnsan”ın Allah’ın Varlığına Delilleri

İnsan”ın Allah’ın Varlığına Delilleri

Allah’ı bildiren bir başka delil, belki de en önemlisi, bizim iç dünyamızda gerçekleşiyor Her insan kendi yaratılışını ve kendisine her gün verilen nimetleri düşünerek Rabbini bulabilir İnsanın kâinat içinde her bir şeyde gördüğü delillere “afakî”, yani “dışsal” deliller; kendi şahsında gördüğü ve hissettiği delillere ise, “enfüsi”, yani “içsel” deliller denir İçsel deliller, anlaşılması daha...
  2. Allahın varlığını aklımızla anlayabilirmiyiz?

Allahın varlığını aklımızla anlayabilirmiyiz?

Akıl, Allah’ın zatının varlığını bilir, ancak mahiyetini bilemez Henüz kendi mahiyetini bilmeyen insan aklının, böyle bir yola girmesi onu ancak şirke düşürür Çünkü Allah’ın zatı hakkında her ne düşünse bunlar onun kendi düşüncesinin mahsulüdür İnsan ancak Allah’ın yarattığı şu varlık alemini anlamaya çalışabilir, Onun mahlukatını tefekkür edebilir; zatını değil Onun zatının kutsî mahiyetini...
  3. Allah'ın (c.c) Varlığına İnanmayan Adam..

Allah'ın (c.c) Varlığına İnanmayan Adam..

İmam-ı Azam Ebu Hanifenin çocukluk yıllarında idi. Allah diye yaratıcının olmadıgını, her gittigi yerde bilginlerle görüşerek tartışmalar yapan bir dinsiz döne dolaşa Küfe şehrine gelir. Sapık fikirlerini anlatmaya başlayan bu dinsizin, Küfe bilginleriyle görüşüp münazara yapma istegine gülen müslümanlar 'Bizim küçük bir bilginimiz var, eger onunla karşılaşıp yenersen, büyük bilginlerimiz...
  4. Allah'ım ! Varlığım Senin varlığının şahidi .Varlığım Senin Rahmetinin şahidi! ...!!!

Allah'ım ! Varlığım Senin varlığının şahidi .Varlığım Senin Rahmetinin şahidi! ...!!!

Allah'ım ! Kanadı kırık bir kuş gibiyim. Uçsam uçamıyor, göçsem göçemiyorum. Yarım bırakılmış bir düş gibiyim. Yardan da, serden de geçemiyorum. Menzile erememe korkusu sardı benliğimi Kolum kanadım kırık , gönlüm bin pare! Ey kalpleri evirip çeviren, ey gönüller sahibi ! Yaraları saran , dağılanı toplayan Sensin ! Varlığım Senin varlığının şahidi Varlığım Senin Rahmetinin...
  5. Allahın varlığına birliğine iman

Allahın varlığına birliğine iman

Allaha iman, Allah Teâlâ'nın varlığına ve birliğine inanmak ve O'nu sıfat ve isimleriyle güzelce tanımaktır. Allah Teâlâ birçok ayet-i kerimede kendisini akıl yoluyla bulmamıza yarayacak şeylere dikkatimizi çekmektedir: De ki, göklerde ve yerde neler var, bakın! Allah'a iman, bütün dinlerin temelidir. Allah'a inanma, O'na dayanma ve ibadette bulunma ihtiyacı, insanda yaratılıştan vardır....

Sayfayı Paylaş