Allahın zatını düşünmek harammıdır?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Allahın zatını düşünmek harammıdır?
Şeytan insanın aklına acaba Allah nasıl bir şey, varlığının ezelî olması ne demek gibi sorular getirdiğinde, Peygamberimizin (s.a.v.) şu hadisini hatırlamalı. Allah’ın Rasulü(s.a.v.) buyurdu ki::

-” Şeytan, insana, (Şunu kim yarattı, bunu kim yarattı, yeri kim yarattı, göğü kim yarattı?) diye vesvese verir. Kişi (Hepsini Allah yarattı) diye cevap verince, bu defa ise, (Allah’ı kim yarattı?) diye vesvese verir. O zaman, (Ben Allah’a ve Resulü’ne iman ettim) diyerek Allah’a sığınsın!) [Hadis-i Taberanî]

Böyle düşüncelerin akla gelmesine engel olunamaz ama akla geldiğinde, bırakmaya çalışmalı, (Yâ Rabbî, beni böyle düşüncelerden koru!) diye dua etmelidir.
O zaman akla şöyle bir soru gelebilir: Kur’an’da ve gerekse hadisi şeriflerde Allah’ın çok zikir edilmesinden yani, O’nun çok anılmasından söz edilir. O durumda Allah’ı zikri nasıl anlamak lazımdır.?
Buna cevap olarak, Peygamberimizin (s.a.v.) bir gün yolda giderken karşılaştığı gıybetten ve her türlü kötü huylardan uzaklaşmış bir toplulukla ilgili şu mevzusunu nakledelim. Allah’ın Rasulü yolda rsatladığı o topluluğun garip hallerini merak edip onlara sorar:
-” Ne düşünüyorsunuz böyle.?”
Onlar:
-” Allah’ın zatını düşünüyoruz ” dediler.
Rasulullah (s.a.v.) :


3.jpg-” Allah’ın yarattıklarını tefekkür edin, fakat zatını düşünmeyin! Çünkü anlamaya güç yetiremezsiniz. Yoksa [bir şeye benzeterek] helâk olursunuz.) [Ebu-ş-Şeyh, İbni Ebi-d-Dünya]

Niye (Helâk olursunuz) deniyor? Çünkü Allah’ı bir yaratık gibi düşünmek küfürdür. Selefî denilen kimseler, hâşâ (Allah, Arş’a oturdu) derler. Müteşabih âyetlerden kendi anladıklarına uymaya çalışırlar. Hiçbir şeye benzemeyen Allahü teâlâ için, (Arşa oturdu) demek, Onu insan veya başka bir yaratık gibi düşünmek gibi olur ki, bu bariz küfürdür.. Onun için Allah’ın zatını düşünmemelidir. (Hiçbir şeye benzemeden oturur, kalkar, yürür) gibi düşünceler, yine mahluklara benzetildiği için küfür olur. (Allah nasıl ezelîdir?) diye düşünmemeli. Çünkü böyle düşünmek, hâşâ (Allah nasıl meydana geldi? Onu kim yarattı?) gibi yanlış, küfür içeren düşüncelere sürükler.
Allah’ın yarattığı eserleri düşünerek O’nun kudretinin büyüklüğünü, sanatının yüceliğini anlamak Allah’ı zikirdir. Büyük âlim ve ârif İmamı Rabbânî (k.s.) hazretleri, Allah’ı isimleri ile zikrederken; O’nun hiç bir şeye benzemediğini kalbde tutarak zikredilmesini telkin etmektedir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
758
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
502
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
566
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
549
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst