Allerjik Rinit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tüm Bilgiler Burada..

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Allerjik Rinit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tüm Bilgiler Burada..
Bu konu; allerjik rinit nedir, belirtileri nelerdir ile ilgili bilgileri içermektedir.Sevgili melekler, özellikle bahar aylarında ortaya çıkan bir allerjik hastalıktan bahsetmek istiyoruz sizlere. Çiçek polenlerinin havada uçuştukları zamanlar olan bahar aylarında sıklaşan ve rahatsız edici olan allerjik rinit bu sayfamızın konusu. Son derece rahatsız edici burun tıkanıklığı ve göz sulanması ile kendini belli eden allerjik rinit hastalığı ve belirtileri ile ilgili sizlere bilgiler vermek istiyoruz...allerjik_rinit-ca.jpg
Rinit burun iltihabı anlamına gelmektedir.

Alerjik rinit alerji kaynaklı burun iltihabıdır. Alerjenlerin hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile meydana gelir.

Belirli mevsimlerde (en çok polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) ortaya çıkan tipine mevsimsel rinit denir. Mevsimsel alerjik rinit saman nezlesi olarak ta bilinir, fakat bu doğru bir terim değildir.

Bir de alerjik rinitin tüm bir yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak adlandırılır. Perenial rinitte neden, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar veya ev tozu gibi alerjenlerdir.

ALLERJİK RİNİTİN BELİRTİLERİ

Alerjen ile karşılaşıldığında özellikle ağız, burun, gözler,boğaz ve deride kaşıntı ortaya çıkar. Burun akıntısı ve gözlerin sulanması tipiktir. Burun tıkanıklığı ve koku almada güçlük ortaya çıkabilir. Bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilir. Öksürük ve başağrısı da görülebilir.
 
Üst