1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Almanya'da ki Türk Üzümlerinde Yüksek Oranda Kimyasal İlaç Bulundu !

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  türk üzümleri
  sağlık haberi

  Sevgili melekler, yaz aylarının en sevilen meyvelerinin başında gelen üzümün faydaları herkesçe malum. Ülkemizde yetiştirilen pek çok çeşit üzüm de ihracat yoluyla pek çok ülkeye gönderiliyor. Özellikle Türk nüfusun çok olduğu Almanya'ya da gönderilen Tük üzümleri ne yazık ki fazla kimyasallı bulundu. işte haberin detayları...  [​IMG]

  Greenpeace'in iddiasına göre, Almanya'daki süpermarketlerde satılan Türk üzümlerinde ortalamanın 11 kat üzerinde kimyasal ilaç bulunduğu belirlendi.

  Çevre örgütü Greenpeace, Almanya ’da satılan ithal üzümleri mercek altına aldı. Hamburg’daki Aldi, Netto, Real ve Edeka gibi süpermarketlerde satılan ve Türkiye , İspanya , Mısır , Yunanistan ve İtalya ’dan gelen üzümlerin analizini yapan kuruluş, hangi ülkenin mahsulünde ne kadar kimyasal böcek ilacı (pestisit) olduğunu ortaya çıkardı.

  Elde edilen verilerle bir rapor hazırlayan Greenpeace, İspanyol ve İtalyan üzümlerine onay verirken Mısır ve Türkiye ’den gelen üzümler sınıfta kaldı. Türkiye ’den gelen bazı üzümlerin üzerinde böcek ilacı ve benzeri kimyasal bulunduğunun açıklandığı raporda “Bu üzümlerin 1 kilogramında yaklaşık 0.87 mg böcek ilacı bulundu. Bu oran diğer ülkelerin üzümlerine oranla çok fazla” açıklaması yapıldı. Mısır ’da aynı oranın 0.55 mg, İtalya ’da 0.22 mg ve İspanya ’da ise 0.20 mg olduğu belirtildi. Türkiye ’de üretilen üzümlerdeki kimyasal oranı ortalamaya göre 11 kat daha fazla olduğu açıklandı.

  1 KİLODA 1.5 MG KİMYASAL

  İncelenen üzümler için, “Tarım ilacı kokteyli” tanımının yapıldığı raporda Hamburg’daki Grossmarkt’ta satılan bazı üzümleri inceleyen uzmanların hazırladığı raporda, “Numuneler arasında en fazla böcek ilacı bulunan üzüm Türkiye ’den gelendi. Bunun oranı ise bir kilo için 1.5mg’dı” ifadesi yer aldı. Türkiye ’den gelen 6 numuneden ikisinin kesinlikle tüketilmemesi gereken raporda Türk üzümlerinin tamamı kara listede yer aldı. Ürünleri inceleyen uzmanlar Türkiye ’de üretilen üzümlerde fazla maruz kalınması durumunda kişiye zarar verme olasılığı bulunan lambda-cyhalothrin ve methoksifenoside kimyasalı bulundu.

  Uzmanlar Türkiye ’den gelen 7 numunede kimyasal bulunduğunu belirtti. Türkiye ’de Sultana marka üzümlerin Doğancan Gıda, Antalia Dış Ticaret Ltd. Şti Golden Lidya Çelikoğlu ve Muslu Kardeşler isimli şirketler, Çekirdeksiz Toros üzümlerinin ise Alaşehir’deki Günaydın ve Toros şirketleri tarafından üretildiği açıklandı.

  MART’TA DA UYARMIŞTI

  Greenpeace mart ayında hazırladığı bir diğer raporda Avrupa genelinde 76 sebze ve meyveyi incelemişti. O araştırmada Türkiye ’de üretilen biber, armut ve üzümde tehlikeli kimyasallar bulunmuş ve uzmanlar, “ Türkiye ’de üretilen meyve ve sebzelerden uzak durun” uyarısını yapmıştı.

  SUÇLANAN FİRMALAR NE DEDİ?

  Golden Lidya Çelikoğlu:“Bizim böyle bir analizden haberimiz yok. Almanya ’ya gün aşırı üzüm ihraç ediyoruz. Her gün bir araç üzüm yüklü olarak bu ülkeye üzüm taşıyor. Ürünlerimizin ülkeye sokulmaması veya satışına yasak getirilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Belki Green Peace üyeleri Almanya ’daki marketlerden ürün aldılar ve analiz ettirip bunu açıkladılar. Ancak alınan numunelerin bizim firmamıza ait olup olmadığını ve çıkan sonuçları bilmiyoruz.

  Muşlu Kardeşler Firması: “ Almanya ’ya üzüm ihraç etmiyoruz. Bu ülkeye sadece kiraz ihracatımız var ve kirazlarımız için bugüne kadar herhangi bir şikayet almadık. Zaten Tükiye’den ihraç edilen ürünler, ülkeye girmeden önce analiz ediliyor. Sağlığa zararlı bir durum olsa Almanya gibi bir ülke ürün alımını durdurur. Bizi ilgilendiren bir konu yok.”

  Günaydın İth.Ihr.Tarım Ltd: “Kesinlikle böyle birşey olamaz. Ürünlerimizin hepsi analiz edilip ihraç ediliyor. Bize gelen herhangi bir şikayet ve olumsuz durum yok. İhracatımız devam ediyor. Bize ulaşan bir sıkıntı yok. Zaten her ürün kontrol edilir, numunesi alınır ve be şekilde Almanya ’da satışa sunulur.”
   
Almanya'da ki Türk Üzümlerinde Yüksek Oranda Kimyasal İlaç Bulundu ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Almanya'da Türk girişimci sayısı artıyor

  Almanya'da Türk girişimci sayısı artıyor

  Almanya'daki Türk girişimci sayısının her geçen yıl arttığı, işçilikten girişimciliğe yönelenlerin sayısının ise 70 bine ulaştığı bildirildi. Türk-Alman İşverenler Derneği KRV Başkanı Derman Kanal, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Adana'da Almanya'daki Türk kökenli göçmen sayısının 2,5 milyonu aştığını söyledi. Türklerin Alman toplumunun bir parçası haline geldiğini ve yaşamın her...
 2. Almanya'da Türklerin oturduğu binayı iftar saati yaktılar

  Almanya'da Türklerin oturduğu binayı iftar saati yaktılar

  almanyada iftar saati almanyada iftar saatleri vakti almanya icin vakti almanya Almanya'da 5 Türk ailenin oturduğu iki binada eşzamanlı yangın çıktı. İftar vakti başlayan yangında 8'i Türk 21 kişi hastanelik oldu.. Almanya'nın Mannheim kentinde 5 Türk ailenin de oturduğu iki binada eşzamanlı yangın çıktı. İftar vakti çıkan yangında ölen olmazken, aralarında Türklerin de olduğu 8'i çocuk 21...
 3. Almanya'da top koşturan Türk Futbolcu sahada öldü

  Almanya'da top koşturan Türk Futbolcu sahada öldü

  Almanya'nın Rheinhessen-Kreisklasse ligi takımı Mainz Ditib Türkgücü'nün oyuncusu Sivaslı Ufuk Akkaynak, maç sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu öldü. Takım arkadaşlarına "Başım dönüyor, bana su verin" dedikten sonra yere yığılıp kalan Akkaya, bir daha uyanmadı..... Almanya'nın Rheinhessen-Kreisklasse ligi takımı Mainz Ditib Türkgücü'nün oyuncusu Ufuk Akkaynak, geçtiğimiz Pazar...
 4. Antioksidan Oranı Yüksek Kahve!

  Antioksidan Oranı Yüksek Kahve!

  Nescafe bu aralar yeni çıkardığı ürünleriyle dikkatimi çekti. Nescafe Greenblend, Nescafe Lif aktif, Nescafe Vita-lif olarak 3 farklı ürün çıkarmışlar. Özellikle Nescafe Greenblend'in yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerdiğini öğrendim, şaşırdım açıkçası yeşil çaya oranla daha fazla içermesi ilgimi çekti denemeye başladım tadı da çok güzel. Diğer ürünlerini daha denemedim ama...
 5. Kanser İlacı Bulundu!

  Kanser İlacı Bulundu!

  kanser ilacı, kanserin çaresi, kansere çare ilaç Sevgili melekler, yıllardır çağın hastalığı olarak lanse edilen ve çaresiz olarak bakılan kanserin % 100 ilacının bulunduğu açıklandı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halis Süleyman, kanserin ilacını bulduğunu söyledi. Yıllardır kanser üzerinde çalışmalar yapan Prof.Dr.HAlis Süleyman,...

Sayfayı Paylaş