1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Altı şapkalı düşünme tekniği

  Konu, 'Egitim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  sistematik yaratıcı düşünme tekniği altı şapka nedir sistematik düşünme eğitimde altı şapkalı tekniği Bu tür düşünme biçimini müfettişler bir seminerde anlatmışlardı.Beğenilen ve yapılması gereken bir sistem gibi görünüyor.
  Düşüncelerimiz bir düzen içinde olur sistematik düşünmeyi öğrenebilirsek bütün problemleri çözebiliriz diye düşünen Edward de Bona bir kitap yazdı. Adı "Altı Şapkalı Düşünme Tekniği". Takım halinde düşünen bir topluluğun sonuca en hızlı bir şekilde ulaşması için düşüncelerini taktıkları şapkalara göre düzenlemesini söylüyor.

  Bir düşünür gibi davranırsak bir düşünür oluruz. Bu tekniği uygulayarak düşünür olmak elimizdedir. Problemi bulacağız, sorunu ortaya çıkartacağız. Bundan sonrası şapkalara kalıyor. Şapkayı takacağız ve o şapkanın bizden istediği sistematikte düşüneceğiz. Böylece düşüncelerimizi sistematik bir hale getirip sonuca daha rahat ulaşabileceğiz. Şimdi şapkaları ve onların anlamlarını görelim.
  Beyaz Şapka

  Beyaz sadeliğin saflığın sembolüdür. Bu sembol nedeniyle beyaz şapkayı takan kişi sorun hakkındaki rakamları ve olguları ortaya koyar. Burada kişisel düşüncelere ve duygulara yer yoktur. Bu olguları ortaya koyarken kişi tamamen tarafsız olmalıdır. Sorun hakkındaki tüm objektif olgu ve rakamlar üzerinde düşünülür.


  Kırmızı Şapka
  Kırmızı öfke, korku, kuşku gibi duyguları ifade eder. Duygusal bir şapkadır. Genel olarak zihnimizin arkasında öfke, korku, sevgi, nefret gibi güçlü duygular olabilir. Bu duyguları hiç bir kısıtlama olmadan ortaya koyabiliriz bu şapkayla. Hiç bir kısıtlamaya gidilmeden duygular ifade edilmelidir. Bu konudaki duygularım nelerdir?

  Siyah Şapka

  Siyah gecenin rengidir. Gecenin içindeki karanlık onun olumsuzluk, karamsarlık vermesine neden olur. Bu yüzden siyah şapkayı takanlar fikirlerin sorunun olumsuz, karamsar taraflarını düşünecekler. Bunları ortaya koyacaklar. Yalnız bu sırada yine objektif olmak gerekiyor.

  Sarı Şapka

  Güneş doğarken sarı renktedir. Her yeni bir günün doğuşu bize yeni umutlar verir. Yeni umut olumludur ve yapıcıdır. Bu nedenle sarı şapkayı takanlar olumlu taraflarını düşüneceklerdir. Bu fikrin, bu durumun olumlu tarafları nelerdir?

  Yeşil Şapka

  Yeşil ilkbaharın rengidir. İlkbaharda doğa tüm coşkusuyla yaratıcıdır. Yeni canlılar var olurken eskiler de kendisini yeniler. Bu nedenle yeşil şapkayı takanlar yaratıcı olmalıdır. Fikirlerin sonuçları düşünülmeden kabul edilebilir olup olmadığına bakılmadan yenilerini yaratmak gerekir. Yeşil şapkayı takan kişi sorununa oldukça farklı, çarpıcı, özgün çözüm yolları üretmelidir.

  Mavi Şapka.

  Mavi gökyüzünün rengidir. Gökyüzü kucaklayıcıdır, derler toparlar. Bu nedenle mavi şapkayı giyen kişi derleyici toplayıcı olmalı sorunu, sorun hakkındaki olguları, duygularını, olumlu ve olumsuzlukları, çözüm yollarını derleyip özetlemeli ve sonuca ulaştırmalıdır.


  Düşünmenin en büyük düşmanı karmaşadır. Düşünürler gibi insanlar da düşüncelerini belirli bir düzene koyarsa tek tek sırayla düşünürse daha güzel sonuçlar çıkartacaklardır.   
 2. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Bunun altı ayakkabısı da var bir de Pelinim, sürekli teknik çıkıyor. : ) Eğlenceli ve gerçekten farklı bakış açılarını aynı anda yakalayabilmek için güzel bir teknik...
   
Altı şapkalı düşünme tekniği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düşünmeden Cevap Ver

  Düşünmeden Cevap Ver

  Aşağıdaki test, 4 basit sorundan ibaret. Düşünmeden hemen cevap vermek gerekiyor Soru 1: Bir koşuya katılıyorsun, İkinci adamı solluyorsun. Hangi sıralamada yer alırsın? Cevap: Birinci sıraya çıkarım dediysen tamamen yanıldın !...
 2. Ajda Pekkan - Düşünme Hiç

  Ajda Pekkan - Düşünme Hiç

  Düşünme hiç neden diye yorulma O yıllar ki yaşanmayacak seninle bir kez daha Gittikçe kaybolan bir aşk hatırlanan Bizden de güzeldi zaman Acı nedir bilmeden yağmurlu gün görmeden Hep akıllı geçindik, kalp kırmayı öğrendik Söyle ne oldu bize nefret girdi sevgiye Kaldın bak sen kendine, ben de kendim kendime O günlerde bir başkaydın gözümde Tek şenle ben kalmıştık sanki yer yüzünde...
 3. Düşünce,Düşünme

  Düşünce,Düşünme

  Doğrudan doğruya algılamaya (bkz.) bağlı olmayan, kognitif (bkz.) bir proçes için kullanılan en genel terim «fikir-idea» dir. Bu terimin kapsamına imajlar, duyusal yaşantıların akılda yeniden oluşturulması ve daha kavramsal ve simgesel proçesleri yansıtan düşünceler girer. Düşünme terimi, en genel anlamıyla, herhangi bir fikirler silsilesi, yahut daha dar anlamda, bir sorunla harekete geçen ve...
 4. büyük düşünmenin gücü....

  büyük düşünmenin gücü....

  İnanmak ile bir dağı yerinden oynatabilirsiniz. Başarabileceğinize inanarak başarıyı elde edebilirsiniz. • “Bu nasıl yapılır” daima yapabileceğine inanan kişilerin kapısını çalar. • Lidere saygı duyun ama ondan daha iyi olmaya çalışın. • Kişi kendi düşüncelerinin ürünüdür. Onun için büyük düşünün... • Sıradan bir insanın öne sürdüğü tüm bahaneler, başarılı insanlar tarafından da ileri...

Sayfayı Paylaş