1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Altın Fiyatlarının Durumu Hakkında Tahminler

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  altının durumu altın fiyatları, durumu, yükselecek mi, alınması gereken önlemler, ne yapmak lazım, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler
  [​IMG]  Her geçen gün altın fiyatlarında artış oluyor melekler.Acaba bundan sonrası nasıl olacak?Altın almak mı mantıklı,satmak mı? Aniden bir düşüş yaşanabilir mi?

  Tüm bu soruların cevapları aşağıda ki makalede yer alıyor :)

  Yıllardır yükseliş trendini koruyan ve yatırımcısını hep sevindiren altın, riskten kaçan paranın güvenli limanı olma özelliğini sürdürüyor. Özellikle 2008 krizinden sonra global ekonomideki hipertansiyonun bir türlü kontrol altına alınamaması bu limana kaçışı her geçen gün hızlandırıyor. Son günlerde fiyat hareketlerindeki agresif seyir de bunun ispatı. Elbette, bu değerli metalin karşısına bazı rakipler çıkabiliyor. Gümüş, pamuk ve İsviçre Frangı gibi.

  Fakat, hemen hemen son 10 yıldır aralıksız yükselen bu madeni tahtından edecek bir rakipten söz etmek için ise erken. Altın, özellikle dolardaki zayıf seyrin, Euro Bölgesi’ne yönelik kaygıların etkisiyle tırmanışını sürdürüyor. Fakat bundan soraki süreçte altındaki yükselişin sürüp sürmeyeceği asıl merak edilen konuların başında yer alıyor. Bu nedenle öncelikle yabancı fonların yatırım stratejini ve altına yönelik beklentilerini, tahminlerini tespit etmeye çalıştık. Ayrıca, altının kalbinin attığı yer olan Kapalıçarşı esnafının da beklentilerini öğrenmeye çalıştık. Her iki taraf da ‘yükseliş bir süre daha devam edecek’ diyor….

  Kısaca rakamlarla özetleyecek olursak; altın yılbaşından sonra yüzde 22′ye yakın değer kazandı. 1.626 dolar/ons’u görerek rekor kıran sarı metal, yurt içinde ise özellikle dolar kurundaki artışa bağlı olarak sert yükseldi. 24 ayar altının gramı 90 lirayı aşarken daha üç ay önce 115 lira seviyelerinde bulunan çeyrek altın 150 liranın üzerine çıktı ve Cumhuriyet Altını da 608 lirayı test etti. Elbette bu yükseliş (daha önceki hareketlerin tekrarı gibi) kâr realizasyonunu beraberinde getirecektir. Hatırlayalım; Mayıs ayı başında 1.563 dolar olan altının ons fiyatı 3 gün sonra 1.480 dolara gerilemişti. Yine aynı şekilde 22 Haziran’da 1.554 dolardan dönen altın, 5 gün sonra 1.492 dolara düştü. Genelde bu düzeltmeler 60-80 dolar aralığında gerçekleşiyor. Fakat bu düzeltmelerin ardından ibre tekrar yukarı dönüyor. Ara ara kâr realizasyonu beklemekte fayda var.

  Altının bugünlerde ulaştığı seviye bir çok yatırımcıya satış için cazip bir fiyat imkanı sunuyor. Ki bu yükselişi inanılmaz seviyeler olarak gören bir çok fiziki altın sahibi yatırımcı kuyumculara akın etti. Ve gırtlağına kadar altına gömülen kuyumcuda para suyunu çekti. Evet son günlerde olanlar bu! Diğer yandan yükselişin daha da süreceği beklentisine sahip yatırımcılar panik alımlar yapıyor. Bazı bankaların altın limitleri de bu nedenle geçtiğimiz günlerde bitiş sinyali vermişti.


  Bin 600 dolarlık inanılmaz seviye ayrıca, 2011 ve sonrasına yönelik tahminlerin revize edilmesine neden oldu. Bu revizyon ise genel itibariyle artış yönünde. Fakat, önümüzdeki yıllarda, global ekonmide büyümeye yönelik iyileşmelerle birlikte altın fiyatlarında bir miktar düşüşü de öngörenler var.


  Peki yurtiçinde Kapalıçarşı kuyumcusu ne bekliyor? Buna göre altının gram fiyatı ve ons fiyatı hangi seviyeleri görebilir?
  Kuyumcular aşırı yükselen fiyatlarda bir düzeltme beklese de, yukarı yönlü trendin bir süre daha devam edeceğini öngörüyor. İşte altının en çok el değiştirdiği bölge kuyumcusunun tahmini:

  KUYUMCU GRAM TAHMİNİ(lira) ONS FİYATI TAHMİNİ (dolar)
  Mesut Hepgüler 100 1,750
  Kenan Çılgın 100 -
  Ara Turçunyan 95 1,600-1,700
  Yavuz Karaaslan 100 2,000
  İlkay Ege 105-107 1,770
  Ahmet Elidüzgün 99 1,750
  Ferudun Bellican 65 1150
  Evren Argene 92 1,750
  Recep Kıygı 100 1,700
  Ömer Esen 100 1,800

  Bu tahminler ekseninde bakarsak yüzde 10′luk bir iskontodan söz edebiliriz. Yani şu sıralar 90 lira sınırında bulunan altının gram fiyatı 100 lirayı görmesi olası gözüküyor. Yine ons fiyatına ilişkin beklenti ise 1.700 doların üzerinde oluşuyor. Fakat, bazı kuyumcular yıl sonundan itibaren bir satış dalgasına da hazırlıklı olunması gerektiği konusunda da uyarıda bulunuyor.


  Daha önceden de hatırlanacağı üzere altın yurtdışında rekor üstüne rekor kırarken yurtiçi altın piyasasında yaprak kımıldamıyor ve altın fiyatları yerinde sayıyordu. İşte bunun nedeni değerli TL’ydi. Fakat ne zaman ki TL, dolar karşısında değer yitirmeye başladı, işte o andan itibaren gram altının fiyatı yeni rekor seviyeleri gördü. O yüzden, altın fiyatlarını hesaplarken mutlka bu formülü de göz önünde bulundurun!
  habertürk


   
Altın Fiyatlarının Durumu Hakkında Tahminler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2011 Ağustos Altın Fiyatlar

  2011 Ağustos Altın Fiyatlar

  Arkadaşlarım 2011 8. ayda yani ağustos ayındaki altın fiyatları kaç para, daha artar mı birde günlük kurları altın fiyatlarını hangi linkten nereden takip edebilirim teşekkürler.
 2. Altın fiyatları yine tavan yapmış durumda

  Altın fiyatları yine tavan yapmış durumda

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 1,30 oranında değer kazandı. Dolar ve Avro yükseldi. Altın fiyatları rekor kırdı. İMKB 100 Endeksi, ikinci seansta 2.491,99 puan artarak 52.961,21 puandan kapandı. Hisse senetleri ikinci seansta ortalama yüzde 4,94 oranında artış gösterdi. İlk seanstaki 1.814,28 puanlık düşüş dikkate alındığında,...
 3. Altın fiyatları nereye gidiyor

  Altın fiyatları nereye gidiyor

  Altın, 6 haftanın yükseğine çıktıktan sonra bazı yatırımcıların kar satışına gitmesi ile altın ikinci haftadaki yükselişini sınırlayarak son dört günde ilk kez geriliyor. Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar düşüşle 1,757.10 dolardan gerilerken Singapur'da ise yerel saatle 11.12'de 1,758.63 dolardan işlem gördü. Euronun dolar karşısında güçlenmesiyle altının onsu dün, 22 eylülden beri en en...
 4. Altın fiyatlarındaki beklenti

  Altın fiyatlarındaki beklenti

  Özellikle son 10 gündür düşüşünü sürdüren Altın fiyatları, önümüzde ki aylar da yükselmesi yönünde tahminde bulunan yatırımcılar için oldukça cazip seviye de. Altın’a yönelik bu beklenti bugün altın fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesini tetikledi. Altın fiyatı Dolar ile fiyatlandığı için genel de ters korelasyon içerisindedir. Dolarda ki değerleme Altın fiyatlarının aşağı çekilmesine...
 5. Altın Fiyatları Yine Fırladı!

  Altın Fiyatları Yine Fırladı!

  altın fiyatları altın fiyatları temmuz 2013 Sevgili melekler, bir inen bir çıkan altın fiyatları yine yükselişte. Dün zirveye tırmanarak yılın en iyi gününü yaşayan ancak ardından 1.330 dolara gerileyen altın bugün rekor tazeledi. Yeniden yükselişe geçen altının onsu 1.340 dolar sınırına dayandı. Altındaki bu yükselişi, dolardaki kan kaybı destekliyor. Altında durdurulamaz yükseliş......

Sayfayı Paylaş