1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Altın Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  altın, altın hakkında, altın kaplama, altın metali, kuyumculuk, maden, varak  [​IMG]


  altın hakkında bilmediğiniz 20 gerçek :D:D


  1. Altın büyük ihtimalle tarih öncesi insanların üzerinde çalıştığı ilk metaldi. Bulgaristan’da bulunan dekoratif nesneler M.Ö. 4000’e kadar dayanıyor. Yani aslında altın çağı Taş Devri’yle aynı zamanlarda yaşanmış.
  2. M.Ö. 7.yüzyılda İtalya’daki diş hekimleri takma dişleri birleştirmek için altın tel kullanmışlardır ve 16.yüzyıla kadar altın kaplamalar önerilmiştir.
  3. İspanyollar 1532’de Peru’ya geldiklerinde İnka İmparatorluğu, gelmiş geçmiş en büyük altın koleksiyonlarından birine sahipti. İnka kralı Atahuallpa, istilacılar tarafından yakalandığında fidye olarak 8 metreye 5 metrelik bir odayı altınla kaplamayı önerdi.
  4. İspanyollar kralı yine de öldürdü.
  5. Aztek dilinde altın ‘teocuitlatl’ kelimesiyle ifade ediliyor ve bu da tanrıların dışkısı anlamına geliyor.
  6. Conrad Reed, 1799 senesinde babasının Kuzey Carolina’daki çiftliğinde 7 kilo ağırlığında altın buldu. Bu da Amerika’da kaydedilen ilk altın bulgusu oldu. Bölgedeki bir kuyumcu bunun altın olduğunu söyleyene kadar adam altını kapı tamponu olarak kullandı.
  7. Reed’in babası altını kuyumcuya $3.50’a, yani gerçek değerinin binde birinden daha az bir miktara sattı. Reed nihayet bunu anlayınca ülkenin ilk ticari altın madenini kurdu.
  8. James Bond’un Altın Parmak’ta söylediklerinin aksine cilt boğulması diye bir şey yok. Ancak film ekibi bunu bilmiyordu. Aktris Shirley Eaton’ı altın rengine boyadıklarında göbeğinin bir kısmını boş bıraktılar.
  9. Altın son derece yumuşak ve dövülebilir bir madendir.
  10. Bu metal aynı zamanda görsel olarak yok edilemez ve insanlık tarihi boyunca hep değerli görüldüğünden geri dönüşümü yapılmıştır. Bugüne kadar bulunan altınların yüzde 85’inden fazlası bugün hâlâ kullanılıyor.
  11. Altın varak, astronotları radyasyondan koruyabilmek için Apollo iniş modüllerinin etrafında kullanılmıştı. Bugün hâlâ ince bir parça altın film, astronotların gözlerini korumak için kullanılıyor.
  12. 70 yıldan fazla bir süredir eklem romatizmasının standart tedavisi sıvı altn enjeksiyonudur. Altın iltihap sökücü görevi görür. Doktorlar bunun sebebini hâlâ anlayabilmiş değil.
  13. Simyacıların edebi amacı olan basit metallerin altına çevirilmesi durumu, radyoaktivitenin kurşun çekirdeklerini altına çevirdiği Sovyet nükleer tepkiyiclerinde bir nebze olsun başarılmış oldu.
  14. Bazı apartmanlardaki pencereler, yazın güneşin yansıtılmasına yardımcı olmak, kışın da sıcağı tutmak için altınla kaplanır.
  15. Altın madenlerinde su yollarına siyanür, havaya nitrojen ve sülfüroksit püskürtür. 2000 senesinde Romanya’daki bir madenden dökülen siyanür, bölgedeki suyu zehirledi ve 2.5 milyon insan bu sudan içemedi.
  16. Avustralyalı araştırmacılar kayalardan eser miktarda altın yiyen ve sonra buları daha büyük külçeler hâline getiren mikroorganizmalar keşfetti. Maden firmaları metalden altın çıkarmak için siyanür yerine bu yaratıkları kullanmak istiyor. Böylesi çevre için de daha sağlıklı.
  17. Altın rezervleri anlamında Birleşik Devletler dünyanın en büyük stoklarına sahip. Ancak süsleme konusu da devreye girdiğinde unvanı Hindistan alır. Dünyada kullanılan dekoratif altının yüzde 20’si Hint sarilerinin ipinde.
  18. Yaklaşık 10 milyar ton eden dünyanın en büyük altın rezervleri okyanuslardır. Ne yazık ki bu potansiyeli çıkarmanın pratik bir yolu yok.
  19. 1999’da NEAR isimli uzay gemisi gösterdi ki tek bir asteroidde, Eros’ta, dünyada çıkartılan altından çok daha fazlası var.
  20. Ancak o altını çıkarmanın hiçbir yolu yok.


   
Altın Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  kalem fabrikaları, kalem kelimesi, kalem özellikleri, kalem tarihi, kalemler, kurşun kalem kalem hayatımızın neredeyse her alanında bizim elimizde ede işte okulda her yerde. işte kalem hakkında bilmediğiniz 20 şey : 1. Kendinize ya da bir başkasına kalem batırırsanız, içinde kurşun bulunmadığı için kurşun zehirlenmesi riski de yoktur. Kalemde kil ve grafit karışımı vardır. Ancak...
 2. Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  denek fareler, fareler, farelerin ilginç özellikleri, farelerin özellikleri, sıçanlar, sürüngenler fare denilen bu sıçan benim en korktuğummm hayvanlardan biridir bu resimden bile tırsıyorum :D:D 1. Norveç sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) ve daha akrobatik Asyalı kuzeni kara sıçan (Rattus rattus), gemilere kaçak olarak binebilme becerileri sayesinde...
 3. Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, antibakteriyel temiz mi, antibaktireyel sabun nedir, aztekler, bakteri neden bulunur, bakteri nedir, bakteri nerede olur, bakteriden adam çıkar mı, bakterilerin zararları, basit, Bilim, biri, Charles Guiteau, Charles Meigs, cinsellik, dharma, egzama, fast food, Florida, hastanelerde, hastanelerde neler kirli, hayvan, Henry, hijyen gerçekleri, hijyen kuralları, hijyen nedir, hijyenik,...
 4. Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, aşk uykusu, aşkla uyumak, boyunca, cep, dakika, horlama nedir, horlama tedavisi, içinde, kald, kimyasal, milyondan, neden uyumalıyız, operasyonun, oxford, randy gardner, senesinde, sevgiliyle uyumak, Suzanne Somers, uyku, uyku hakkında, uyku nedir, uyku zorluğu, uykusuzluk ilacı, uyumamak için, uyuyamama, üzerinde, volvo, yan, Yani, yüksek 1. Kronik horlama,...
 5. Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  2c, amerika, Ancak, baz, bcr, benjamin franklin, bile, Bilim, Boston, büyük, c3, c5, çok, Colorado, daha, dönü, douglas adams, elektrik, erken, falan, fazla, fizik, Franklin, Hava da, için, içinde, ini, karar, konu, layan, lda, Los Angeles, Mart, nda, New York, Nino, olan, olarak, parlak, saat, Saatler, saatleri, Sacramento, saniye, senesinde, senkronize, shreveport, tasarruf, trafik, Tüm,...

Sayfayı Paylaş