Altın rekora, vatandaş kuyumcuya koşuyor

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Altın rekora, vatandaş kuyumcuya koşuyor
210220090010307678532.jpg


Krizde nakde ihtiyacı olan vatandaş altın satmaya başladı

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]

Güvenli liman altının fiyatındaki hızlı tırmanış, krizde nakde ihtiyacı olan vatandaşı yastık altındaki altınlarını satmaya itti. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, “İşini kaybeden sayısı artınca satışlar hızlandı” dedi


ALTIN fiyatlarında yaşanan hızlı tırmanış krizle birleşince vatandaş yastık altındaki altınları çıkarmaya başladı. Geçen yılın Ekim ayında onsu 680.80 dolar olan altın, 6 ayda yüzde 45’e yakın değer kazanarak 1.007 dolar seviyesine ulaştı. 2008 Mart’ında ulaşılan tarihi rekoru olan 1.030 dolar seviyesini zorlayan altın fiyatı, vatandaşı yastık altını bozdurmaya yöneltti.

Vatandaşın yastık altında sakladığı altın miktarının tahmini olarak 5 bin ton seviyesinde olduğunu belirten İstanbul Altın Borsası Başkan Vekili Osman Saraç, belirsizlik dönemlerinin güvenli limanı olarak kabul edilen altının bu yıl 900-1000 dolar seviyesi arasında seyredeceğinin tahmin edildiğini belirtti. TL cinsinden rekor seviyeye ulaşan altın fiyatlarının son aylarda hurda altın arzını da artırdığını kaydeden Saraç, “Altın ithalatı yüksek seyreden fiyatlar dolayısıyla durma noktasına geldi” dedi. Bu arada altın ihracatı ve ithalatı arasındaki makas da giderek açılıyor.

Esnaf altınla borç ödüyor

İstanbul Altın Borsası’nın verilerine göre Ekim 2008’den bu yana sadece ve sadece 1 ton altın ithal edilirken, ihracat ise 125 ton seviyesinde gerçekleşti. Ekim 2007-Şubat 2008 arasında ise bu rakam ithalatta 70 ton, ihracatta ise 125 ton seviyesindeydi. Krizle kuyumcularda sadece alım yapılır hale geldiğini anlatan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, “Altını ticari bir yatırım aracı olarak gören küçük bir grup yatırımcı, ’Bundan daha iyi fırsat olmaz’ diyerek elindeki altınını bozduruyor. Ancak krizden etkilenen büyük bir grup var. Onlar da parası olmadığı için kolundaki bileziği bozduruyor” diye konuştu. İstanbul’da 6 bin 500 kuyumcu olduğunu söyleyen Kameroğlu, “İşini kaybedenlerin sayısı arttıkça altın satışı da devam edecektir. Elinde ne varsa satmaya başlayan vatandaş kolundaki bileziği çıkarır hale geldi, esnaf borçlarını altın bozdurup ödüyor” açıklamasını yaptı.
[/FONT]
 
Üst