Altın takılar nasıl parlatılır?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Altın takılar nasıl parlatılır?
Altın dişçilikten takıcılığa birçok alanda kullanılan yeryüzündeki en saf metallerden biridir. Altın paslanmaz ve dünyada en çok aranan metaller arasındadır. Altının güzelliğini ve parlaklığını koruması için doğru bakım şarttır. Altın cilalama işlemi çok kolay ve hızlıdır ve sonuçlarıysa kendini belli eder.


1) BULAŞIK DETERJANI YÖNTEMİ


Ilık su dolu bir kaba bir kaç damla bulaşık deterjanı koyun, karıştırın. Daha iyi sonuç için sodyum içermeyen maden suyu veya soda kullanabilirsiniz.Altın takınızı karışımın içine atın ve 15 dk. bekletin.Ardından yumuşak tüylü bir diş fırçası ile takıyı fırçalayın. Yumuşak olmasına dikkat edin yoksa sert tüylü fırçalar takının yüzeyini çizebilir.Bu işlemi bitirdikten sonra takınızı sıcak su ile yıkayın. Ardından yumuşak bir bezle kurulayın.a.jpg


) AMONYAK YÖNTEMİ
Daha etkili olan bu yöntemi ara sıra yapın. Fazlası altına zarar verebilir.
Amonyağı bir kapta su ile karıştırın.akınızı bir dakikayı geçmeyecek sürede karışımın içinde bekletin. İsterseniz karışımın içine bir süzgeç koyarak takılarınızı da süzgecin içinde bekletebilirsiniz, takıları karışımdan kolayca çıkarma açısından.Bu işlemden sonra takılarınızı akan bir suyun altında iyice yıkayın.
Malzemeler:

Kuyumcu bezi
Karbonat
Diş fırçası
Beyaz diş macunu
Hafif bulaşık deterjanı
Amonyak


Bazı Basit Öneriler

Bir kuyumcu bezi yardımıyla altını tüm kir, toz veya kalıntılardan temizleyin.
Bir çorba kaşığı karbonatı, kaynamakta olan tencereye ekleyerek içine altını bırakın ve 30 saniye bekleyin. Altını sudan çıkararak yumuşak ve temiz bir beze veya bir kuyumcu bezine silin.
Altına bir kat beyaz diş macunu sürerek, yumuşak tüylü bir fırça veya diş fırçası yardımıyla nazikçe ovun. Parlaklığını geri kazanması için altını yumuşak, temiz bir bezle silin.
Bir litre kadar ılık suya, iki çay kaşığı bulaşık deterjanı ekleyerek diş fırçasını bu suya batırın. Diş fırçası yardımıyla altının üzerinde biriken her hangi bir kir kalıntısını temizleyerek parlatmak için yine kuyumcu bezini kullanın.
Altıya bir oranında bir su ve amonyak karışımı hazırlayın. Altını bir dakika kadar bu karışımın içinde bekletin. Daha sonra altını yumuşak ve temiz bir bez yardımıyla kurulayarak parlatın.
 
Üst