Altın takının ve ipek giymenin hükmü.

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi

İslami Yazar

Forum Okuru
Altın takının ve ipek giymenin hükmü.
İslam dini süslenmeyi ve aksesuar olarak takı takmayı mübah saymış, hatta bazen gerektiği yerlerde ve zamanlarda teşvik etmiştir.

Cenab-ı hak Araf süresinde, De ki Allah'ın kulları için yarattığı ziynet ve temiz rızıkları haram kılan kimdir? buyurmuştur.altın ve ipek.jpgAltın ve İpek giysi erkeklere caiz mi?

Ancak bunlarla birlikte erkeklerin takması günah, kadınların takmasının helal görüldüğü süs ve ziynet eşyaları da vardır. Erkeklerin kullanması ve takması haram olanlar, altından mamul takı ve saf ipekten yapılmış giysilerdir.
Hz. Ali’nin anlattığına göre peygamberimiz (s.a.v.) bir eline ipekten bir parça bir elinede altın parçası alarak şöyle buyurmuşlardır: Bu ikisi ümmetimin erkeklerine haram kılınmıştır.

Başka bir gün de, bir adamın parmağında altın yüzük görünce onu çıkarttırıp aldı ve attıktan sonra, herhangi biriniz tutuşmuş olan ateş parçasını hiç eline almaya yeltenir mi? Diye buyurdu.
Eshab-ı kiram Peygamberimiz oradan ayrıldıktan sonra adama, o yüzüğü alıp satarak parasından faydalanmasını söylediler.
o adam ise bunun üzerine, Allah’ın resulü onu attıktan sonra vallahi de ben almam diye cevap verdi.

Altın takı ve ipek giysi erkeklere neden haram kılınmıştır?

İsrafa aşırı meyledip ona dalanların yanlarında gördüğümüz altından mamül çeşitli eşyalar, saat, çakmak, kalem, sigara kutusu, altın ağızlık gibi şeylerde islam fukahasınca altın yüzük gibi görülmüştür. Gümüşden yapılmış eşyalar ise helal görülmüştür.

Yine rivayet olunan bir sünnetde de, Peygamberimizin gümüş yüzüğü olduğunu ve onu kullandığı naklolunmuştur. Yine sahabelerden bazılarının da gümüşten yüzükleri vardı.

İslamiyet altın kullanmayı erkeklere haram kılmakla, onları ahlaken ve terbiye olarak yüce bir hedefe yöneltmiştir. İslam dini erkeklerin erkekliğinin korunması lüzumunu ve zayıflığın ve başkasının önünde eğilmenin doğru olmadığını belirtmek ister. Perişan olmanın alametlerinden uzak durulması gerektiğini tavsiye ve emreder. Allah'ın, kadının yaratılışından daha başka bir uzvî terkiple halkettiği erkeğe, kadınlara benzemesiyle ve değişik süslerle övünmesini yasaklar. Bu tür haramlarla ayrıca sosyal bir hedefte belirtilmiştir.Altın ve gümüş kullanmanın durumu, islamiyetin israfa karşı oluşturulmak istenen ve ona karşı açılan savaşında bir parçasıdır. Kuranı kerime nazaran israf, milletlerin helakıyla tehdit eden çözülme ve bozulmanın bir benzeridir. Çünkü israf sosyal yönden bozulmanın başlangıçlarından birisi ve en önemlisidir. İsraf hayırlı, güzel ve doğru yönelmelerin ve alışkanlıkların baş düşmanıdır.

Kur'an-ı Kerim'de isra süresi 16 ve 17 de Hz. Allah, Bir memleketi yok etmek istediğimiz zaman nimet ve refahdan şımarmış elebaşlarına emir veririz Ama onlar yoldan çıkarlar. Artık o memleket yok olmayı hak eder. Biz de onu yerle bir ederiz. diye buyurmaktadır.

İslam dini, Müslümanın yaşayışında israf belirtilerinin hepsini günah saymıştır. Erkeklere altın takıyı ve ipek giysiyi günah olarak gördüğü gibi, erkek olsun kadın olsun bütün müslümanlara altından ve gümüşten kap kullanmayıda haram kılmıştır.

Bütün bunlarla beraber bu hükmün kıymetli bir iktisadî yönü vardır. Altın, yeryüzündeki piyasalarda en çok rağbet gören ve en önemli bir maddedir. Bundan dolayı erkeklerin, kadınlara benzeyerek süs eşyası, kap ve kacak gibi şeylerde kullanılmasına müsaade etmemiştir.

İslamiyet kadının yaratılışında süs eşyalarına ve ziynete meylini göz önünde bulundurarak, erkeklerin şehvetini kamçılamamak ve onları saptırmamak kaydıyla, yukarda açıklanan haram kılma hükmünden kadınları ayırmıştır.
 
Üst