altın ve gümüş kutsallığı

M

Misafir

Forum Okuru
altın ve gümüş kutsallığı
yüzyıllardır süre gelen altın ve gümüş hazinelerinin kutsallığı


Altın ve gümüşün kutsal gücü

Ateşin keşfi ve böylece madenlerin eritilmesiyle yeni bir döneme girildi. Geçmişten bugüne takı ve kuyumculukta kullanılan madenler başta altın olmak üzere gümüş, bronz ve bir ölçüde demir bir çok forma girdi.

Yüzyıllardır altın hem takının hem de ekonominin merkezinde yer aldı. Sonsuz ömrü olan ve kolay işlenebilen altın, doğada az bulunan kıymetli bir maden. Altın en değerli madde olarak kabul edildiğinden, toplum için önemli törensel simgeler altından yapıldı. Tanrılara altın sunaklarda, altın hediyeler sunuldu. altın tanrısallığın bir simgesi sayıldı. Altın ekonomide olduğu kadar, zırh ve kılıç süslemeleri olarak savaş alanlarına, sosyal ve dinsel alana da girmiş, mitoloji öykülerinde yeralmıştır. Troya Savaşı'nın çıkma nedeni 3 tanrıçanın altın elmayı istemesi değil miydi?
t6.jpg
Frigya Kralı Midas, herşeyi altına dönüştürme isteğiyle yanıp tutuşmamış mıydı? Bu isteği ise onun laneti olmuştu. Amerika'nın keşfinden sonra İspanyollar 'Altın şehir Eldorado'yu aramadılar mı? Altın ölüm sonrası inanca da yansımış ve Mısır'da firavunlar piramitlere değerli altın eşyalarla gömülmüştü.

Gümüş ise tarih boyunca kötülükleri kovduğuna ve şans getirildiğine inanılan bir aaaal. Parlak yüzeyi ile yüzlerce yıl ayna olarak kullanılan gümüş Anadolu'da şans için ve kem göze karşı takılarda yer almış. Örneğin, Anadolu ve çevresinde yeni doğan bebeklerin ilk banyo suyuna gümüş para atıp uğu getirmesi dilenir. 19. yüzyılda altın ekonomide birinci sıraya yükselene kadar gümüş para ekonomisi geçerliydi.
t7.jpg
Gümüş kuyumculukta altına oranla daha fazla işlenmekte ve kullanılmaktadır. Çeşitli işlemler ile yeşil, mavi, gri, ve sarı ışıltılar oluşturulabiliyor ve parlak yüzeyinde dsenler çizilebiliyor.

Parlak renleri, estetik görünüşleri ile mineraller, kristaller değerli ve yarı değerli taşlar en eski çağlardan beri takıda kullanılıyor. Elmas, zümrüt, yakut, safir, akuamarin, peridot, sitrin, opal, granat, ametist, tukuaz, lapis lazuli, yeşim, ay taşı, agat (akik), kuvars, kalsedon, inci, kehribar takılarda kullanılan değerli ve yarı değerli taşlardır. Takılar, bu taşlara yüklenen farklı anlamlar ile hem süslemede hem de dinsel ayinlerde, hatta tedavilerde bile kullanıldı.
 

*LavinyA*

Yeni Üye
Üye
Cevap: altın ve gümüş kutsallığı

bunları bilmiyodum ama bneee kesinlikle ve kesilikle gümüş hastasıyımdır.. altını bi tarafa gümüşü bi tarafa koydsalar gümüşe sarılırım:) paylaşımın için teşekkürler
 

mislinay

Yeni Üye
Üye
Cevap: altın ve gümüş kutsallığı

paylaşım için teşekkürler canım
 
Üst