1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Amak-ı Hayal yazarı Filibeli Ahmet Hilmi

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Amak-ı Hayal yazarı Filibeli Ahmet Hilmi Amak-ı Hayal yazarı kimdir
  Filibeli Ahmet Hilmi kimdir  Merhaba Sevgili Melek'ler, az önce bir misafirimiz Amak-ı Hayal yazarı kimdir diye sormuş bizde o misafirimize cevaben Amak-ı Hayal yazarı: Filibeli Ahmet Hilmi hakkında bilgiler paylaşıyoruz.


  [​IMG]

  A'mâk-ı Hayâl Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi tarafından 1908'de yazılmış bir eserdir. Tasavvuf edebiyatının önemli eserlerinden olan A'mâk-ı Hayâl, vahdet-i vücut inancını anlatmaktadır. Eser birçok tasavvufi öğenin yanı sıra farklı dinlerin (Budizm veya Zerdüştlük gibi) önemli unsurlarını da barındırır.A'mâk-ı Hayâl Hayâlin Derinlikleri demektir.

  Filibeli Ahmet Hilmi kimdir

  Ahmed Hilmi veya daha çok bilinen ismiyle Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi (1865-1914) tanınmış Türk mutasavvıf ve düşünürü. Vahdet-i Vücud inancının sadık takipçilerinden olan Ahmed Hilmi, çağdaşı maddeci düşünürleri yoğun biçimde tenkit etmiş, anti-maddeci eserler kaleme almıştır.
   
Amak-ı Hayal yazarı Filibeli Ahmet Hilmi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yazar Ahmet Ümit bir kez daha Yunancada

  Yazar Ahmet Ümit bir kez daha Yunancada

  Ahmet Ümit’in “Beyoğlu Rapsodisi” adlı romanı Yunan okuruyla buluştu. Çevirisini Sofia İpsinaldi’nin yaptığı roman Kedros Yayınevi tarafından yayımlandı. Beyoğlu’nun çok kültürlülüğünü eksen alan “Beyoğlu Rapsodisi”, üç arkadaşın hayat hikâyesinden yola çıkarak ölümsüzlük olgusunu tartışıyor. Yazarın daha önce de “Sis ve Gece” ile “Patasana” adlı romanları Yunanistan’da yayımlanmıştı.
 2. Filibeli Ahmet Hilmi (Şehbenderzade)

  Filibeli Ahmet Hilmi (Şehbenderzade)

  Filibeli Ahmet Hilmi (Şehbenderzade) Materyalizme karşı spiritüalizmi (tinselcilik) savunarak gelenekteki kelami düşünceden felsefeye geçişi temsil eden II. Meşrutiyet dönemi Osmanlı felsefecisi Filibeli Ahmet Hilmi, 1865’de Filibe’de doğdu, 1914’de İstanbul’da öldü. İlköğrenimini Filibe'de yaptıktan sonra, bir süre Filibe Müftüsü'nden Arapça ve temel İslâm bilimleri eğitimi aldı. Daha...
 3. AŞK-ı HaYaL

  AŞK-ı HaYaL

  aşk Yüzyıllarca uzmanlar araştırıp durmuşlar. "Aşk aşk aşk; ne menem bişeydir bu aşk; yenilir mi, içilir mi, gözle görülüp elle tutulur mu? " diye. Adına milyonlarca şiir düzülmüş, milyarlarca yazı yazılmış; tartışmalara, makalelere konu olmuş... Peki hangi yazar, hangi şair anlatabilmiş aşkı tam manasıyla... Eee ne demişler! " Aşk anlatılmaz, yaşanır! " mış... Aşkı...
 4. Amak-I Hayal Kitabının Yazarı Kimdir

  Amak-I Hayal Kitabının Yazarı Kimdir

  Selma millet Amak-I Hayal Kitabının Yazarı Kimdir acaba bilen var mı?
 5. Ahmet Arif Ay Karanlık Sözleri yazarsanız sevinirim

  Ahmet Arif Ay Karanlık Sözleri yazarsanız sevinirim

  Arkadaşlar bana Ahmet Arifin Ay Karanlık şiirinin Sözlerini yazarsanız çok sevinirim tabi aranız da Ahmet Arif Ay Karanlık şiiri Sözlerini bilen var mı bilmiyorum vardır diye düşündüm ondan sözleri istiyorum:)

Sayfayı Paylaş