Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Amasyaya Özgü Konuşma Biçimleri, Atasözleri, Deyimler, Dualar

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  melek ile ilgili atasözleri ve deyimler melek ile ilgili deyimler meleklerle melekler sağlığına duacı olmak deyiminin anlamı Amasya'da bütün Türkiye'de kullanılan deyim ve atasözlerinin yanı sıra sadece bu bölgede kullanılan ifadeler de bulunmaktadır. "Hışırım çıktı" "Benden yemlen yumurtayı başkasına bırak" "Hızlı yürüsen deli, yavaş yürüsen ölü derler" "Gıcır gıcır devrilesice" bunlardan sadece bir kaçıdır.


  ATASÖZLERİ

  * Eşeğin kulağına yasin okunmaz. (O laftan anlamaz cahile ne anlatıyorsun. Boşa konuşuyorsun. Ya da kendi bildiğini yapar, seni dinlemez anlamında kullanılır.)

  * Yıl da azdı kul da azdı. (Kocaya kaçan kızlar için söylenir.)

  * Gölden yiyo, imarette yatıyo. (Hazırı yemesini seviyor ama durumunu düzeltmek için hiç bir şey yapmıyor anlamında, tembel insanlar için kullanılır.)

  * Her köyün bir soğan doğraması olur. (Genelde Anadolu’da bilinen “Her yiğidin bir yoğurt yemesi vardır” atasözüyle aynı anlamdadır.)

  * Bıçağın önü de arkası da kesiyor. (Her durumda kendini haklı çıkartıyor. Herkezten destek gördüğü için kimseyi takmıyor. İnsanları hiçe sayıyor. Anlamında kullanılır.)

  * Benden yemlen yumurtayı başkasına bırak. (“Karnını ben doyuruyorum, kazancını başkasına
  yediriyorsun” anlamında kullanılır.)

  DEYİMLER

  * Kül haşhaş olmak. (Cam gibi çabuk kırılan eşyaların ya da toplu halde bulunan nesnelerin düşünce etrafa dağılması anlamında kullanılır.)

  * Muhtarın karısı muhtarın yarısı. ("Sen ne dersen de bu iş onun tarafından olacağı yerde başka karışanlar ve karar verecek olanlarda var. İş onunla bitmiyor" anlamında kullanılır.)

  * Arka gelmeyince ön açılmıyo. (Aklıma bir şey gelmiyor. Gelse hepsini anlatacağım…)

  * Seversen esmer sev sevdikçe bağlanır.

  Pek sevme beyazı, üç günde bir kirlenir.

  * Kumanın gemisi yürür, elti gemisi yürümez. (Kumanın olduğu yerde eltinin sözü geçmez.)

  * Seni omuzuna alınca ayakların yere değmesin. (Evleneceğin kişi fakir olmasın. Seni hiç bir şeye muhtaç etmesin.)

  * Ali evlendi Güllü gelin oldu. (Olan oldu. Herkes yerini buldu. İş işten geçti ya da herkes kenara çekildi. Olanlar bana oldu anlamında kullanılır.)

  * Bu ne biçim gayda, büyüklerde olur fayda. (Bir işi yapmadan önce bir bilen büyüğe danış.)

  * Gayseriluyuk. (“Okuma-yazma biliyor musunuz?” diye sorulduğunda “Kayseriliyiz.” denir. Bu okuma- yazma bilmiyoruz anlamına gelir. Ayrıca “Kaç yılında doğdunuz” sorusuna da “anadan doğma yaşıyoruz” cevabı verilir)

  * Hızlı yürüsen deli, yavaş yürüsen ölü derler. (Her şeye bir bahane bulunur.)

  * Gezgüç. (Çok gezenlere denir.)

  * Köprüden geçerken yan yana yürümüşler. (Akraba olmadıkları halde akrabasıymış gibi davranan ya da çok uzaktan da olsa akrabalığı bulunan kişiler için söylenir.)

  * Hışırım çıktı. (Çok yoruldum)

  * Fahridin mi?: İhtiyarladın mı?

  DUALAR

  * Allah ömrün uzun etsin.

  * Tuttuğun altın olsun.

  * Allah sana oğul ekmeği, gelin ekmeği yedirsin.

  BEDDUALAR

  * Allah sana parmak versin de tırnak vermesin. (Allah sana fırsat vermesin anlamında kullanılmıştır.)

  * Elma yerken dişin gırılsın inşallah. (Şaka ile karışık da söylenir.)

  * Allah sende oğlundan gızından bul. (Bana yaptıklarının cezasını gör. Ama benden değil de en sevdiğin kişiler tarafından canın yansın. Bu benim sana vereceğim karşılıktan daha çok canını acıtacaktır.)


  * Gıcır gıcır devrilesice. (Ağaç kesilirken gıcır gıcır diye ses çıkartır. “Sende hayata son verirken acı çek ve inleyerek öl.” Anlamında kullanılır.)
  * Allah kapına kara kilitler asılsın. (Neslini devam ettirecek bir ailen olmasın, ailen bölünsün, ocağın tütmesin anlamında kullanılır.)   
Amasyaya Özgü Konuşma Biçimleri, Atasözleri, Deyimler, Dualar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. almancada Konuşma Kaliplari - Yönler- Meslekler- Deyimler

  almancada Konuşma Kaliplari - Yönler- Meslekler- Deyimler

  almancada yönler almancada meslekler hayır demek hayır tanışma DERS 1 GENEL KONUŞMA KALIPLARI (PRAKTISCHER SPRACHFÜHRER) Aşağıda Almanca'da kullanılan genel konuşma kalıpları yer almaktadır. Kalıpların önce Türkçe'leri, yanına Almanca yazılışları ve paranaaa içersinde okunuşları verilmiştir.Okunuşlarda yer alan : işareti, kendinden önceki harfin biraz uzunca okunacağını belirtir....
 2. atasözleri ve deyimler canlandıı

  atasözleri ve deyimler canlandıı

  melekle ilgili atasözleri melek ile ilgili atasözleri melek ile deyimler meleklerle meleklerle deyimler sürekli olarak en çok da büyüklerimizden duydugumuz atasözlerinin hayatımıza uyarlanmış şekline bir bakalım nasılmışşşşşşş:laugh::laugh: atın ölümü arpadan olsun............. aç ayı oynamazzz.............. körle yatan şaşı kalkarr...............:laugh: haticeye degil...
 3. Amasyaya Özgü Maniler, Amasya Türküleri

  Amasyaya Özgü Maniler, Amasya Türküleri

  amasyayla ilgili türküler amasya ile ilgili türküler amasya türküleri ve öyküleri manileri türküleri ve hikayeleri Amasya ili geleneksel giyim-kuşam bakımından çok renkli ve çeşitlidir. Kıyafetlerin günümüze değin bozulmadan gelmiş olması, yöre insanının kapalı bir toplum olmasından kaynaklanmaktadır. Dağ köylerinde hâlâ geleneksel kıyafetler ile günlük yaşamı sürdüren insanlar vardır....
 4. Atasözleri ve deyimler canlanırsa ...

  Atasözleri ve deyimler canlanırsa ...

  Simdiye kadar sürekli atasözlerini kafamizda canlandirmaya calistik degilmi meleklerim:) Ama simdi birkactanesini resim olarak görecegiz meleklerim :D:D:D Dost basa düşman ayağa bakar. İğne atsan yere düşmez. Üzüm üzüme baka baka kararır. Kedi uzanamadığı cığere mundar der. Dost acı söyler. :laugh::laugh::laugh:
 5. Güneş ile ilgili atasözü ve deyimler

  Güneş ile ilgili atasözü ve deyimler

  Güneş ile ilgili atasözü ve deyimler arıyorum ben bu konuda sizden de yardım bekliyorum hanımlar

Sayfayı Paylaş