1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Amerika Adı Nereden Geliyor?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  amerika, adı nereden geliyor, ne demek, ameryk kimdir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Amerika deyince aklıma hemen ,Rafet El Roman'ın elinde gitarla ,''Macera dolu Amerika'' diyerek ülkenin sokaklarını dolaştığı klibi aklıma gelir nedense..Canlı,hayat dolu,macera dolu,kıpır kıpır ,bir o kadar da tehlikelerle dolu bir ülke..Bence yanlış olan bir nokta da koca kıtanın bir tek ülkeye mal edilmesi..Çünkü orası Amerika Birleşik Devletler..

  Amerika adını,Galli ve zengin bir Bristol tüccarı olan Richard Ameryk'ten almıştır.
  Ameryk,John Cabot'un (1497 ve 1498'de gerçekleştirdiği yolculuklar daha sonra Britanya'nın Kanada üzerindeki hak iddialarına temel oluşturan İtalyan denizci Giovanni Caboto'nun İngiliz'cesi) ikinci transatlantik yolculuğundaki baş ser*mayedardı.Cabot 1484'te Cenova'dan Londra'ya gitti ve Kral VII.Henry'den batıdaki bilinmeyen toprakları araştırma izni aldı.

  Cabot,küçük gemisi Matthew'le Mayıs 1497'de Labrador'a ulaştı ve Amerika toprağına ayak basan ilk Avrupalı ol*du:Vespucci'den iki yıl erken davranmıştı.
  Cabot,Nova Scotia'dan Newfoundland'a kadar Kuzey Amerika kıyı şeridinin haritasını çıkardı.Richard Ameryk yolculuğun baş sponsoru olarak keşiflere kendi adının veril*mesini bekleyecekti.O yıl Bristol yıllığında şöyle bir not var*dır:"...Vaftizci Yahya Günü'nde [24 Haziran] Amerika toprağı,Mathew adlı bir Bristol gemisiyle Bristollü tüccarlar ta*rafından bulundu." Bu not neler olup bittiğini gayet iyi açıklı*yor.

  Bu yıllığın orijinal el yazması mevcut olmamasına rağmen,günümüze ulaşan diğer belgelerde bu metne bir dizi referans vardır.Bu,yeni kıtadan bahsedilirken "Amerika" tabirinin ilk kullanılışıdır.

  Waldseemüller'in Dünya Haritası
  Bu adı kullanan ve günümüze ulaşan en eski harita,Martin Waldseemüller'in 1507 tarihli büyük dünya haritasıdır;ama bu harita sadece Güney Amerika'yı gösteriyordu.Waldse-emüller notlarında" Amerika isminin,Amerigo Vespucci'nin adının Latince versiyonundan türetildiğini varsaydı,çünkü Vespucci 1500-1502 arasında Güney Amerika kıyısını keşfedip buranın haritasını çıkarmıştı.

  Bu durum,onun emin olmadığını ve diğer haritalarda (muhtemelen Cabot'nunkinde) görmüş olduğu bir ismin kökenini açıklamaya çalıştığını akla getiriyor,"Amerika" adının bilindiği ve kullanıldığı tek yer Bristol'dü - Fransa'da yaşayan Waldseemüller'nin gitmesi muhtemel olan bir yer değildi.Waldseemüller anlamlı bir biçimde,1513 tarihli dünya harita*sında "Amerika"yı "Terra Incognita [Bilinmeyen Topraklar]" olarak değiştirdi.

  Vespucci Kuzey Amerika'ya hiç varamadı
  Yapılan ilk ha*ritalar ve ticaret İngilizler tarafından gerçekleştirildi.Yaptığı keşif sırasında "Amerika" adını da kullanmadı.
  Bunun için geçerli bir neden daha var.Yeni ülkelere ya da kıtalara hiçbir zaman bir kişinin adı verilmemiştir;buralara daima bu kişinin soyadı verilmiştir (Tazmanya,Van Diemen Toprakları ya da Cook Adalari'nda olduğu gibi).
  Eğer İtalyan kaşif buraya bilinçli olarak kendi adını vermiş olsaydı,Amerika'nın adı "Vespucci Toprağı" (ya da Vespuccia) olacaktı.

   
Amerika Adı Nereden Geliyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Amerika

  Amerika

  İşinizde çok başarılı olup, birden yükseleceksiniz. Fakat bu, birçok kişinin sizi kıskanmasına ve size düşman olmasına neden olacak. Ailenizde bazı tartışmalar olacağına işarettir. İşinizde çok başarılı olup, birden yükseleceksiniz. Fakat bu, birçok kişinin sizi kıskanmasına ve size düşman olmasına neden olacak. Ailenizde bazı tartışmalar olacağına işarettir.Çok başarılı olup, aniden...
 2. hamburgerin adı nereden geliyor?

  hamburgerin adı nereden geliyor?

  'Ham' kelimesinin İngilizce'deki anlamı 'domuzun bacağının üst kısmından tuzlanarak ve kurutularak yapılan yemek' demektir. Öyleyse hamburger domuz etinden yapıldığı için mi bu adı almıştır? Kesinlikle hayır! Hamburgerin tarihi Orta Asya'ya Tatar diye bilinen Türk toplumlarına kadar uzanır. O zamanlar savaşçı Tatar atlıları çiğ et yiyorlardı. Zamanla bu eti eğerlerinin altına koyduklarında,...
 3. RENK İsimleri Nereden Geliyor

  RENK İsimleri Nereden Geliyor

  renkler ve isimleri renk isimleri renk çeşitleri ve renkler renklerin Renklerin sayısız tonu bize sayısız güzellik sunuyor. Gözümüze hitap ettiği gibi ruh hâlimizi de etkiliyor ve kelimeler gibi kendimizi ifade etmemizi sağlıyor. Kırmızı, mavi, yeşil, mor... Hepsi ne çok anlam içeriyor... Renk: Farsça "renk", "boya", "kan", "utanma" gibi anlamları...
 4. Bakara Suresinin Adı Nereden Geliyor ?

  Bakara Suresinin Adı Nereden Geliyor ?

  Bakara Suresinin İsmi Neden Bakara Bakara Suresinin Adının Anlamı Sevgili melekler, en son sizlerle paylaştığımız Bakara Suresinin indirilme yeri bilgilerinin ardından bu sayfada da Bakara Suresinin İsmi Neden Bakara merak edenleri aydınlatmaya çalışacak, Bakara Suresinin Adının Anlamı ile ilgili bilgiler vereceğiz... Bakar; arapça inek yada sığır manasınadır. İsrailoğulları ile...
 5. Trabzon Şehrinin Adı Nereden Geliyor?

  Trabzon Şehrinin Adı Nereden Geliyor?

  Bu konu Trabzon isminin anlamı hakkında bilgilere yer vermektedir. Karadenizin en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon isminin nereden geldiğini merak ediyormusunuz? Doğa güzellikleri, yemekleri ve insanlarının doğallıkları ile ün salan Karadeniz bölgesinin en önemli ve büyük şehirlerinden olan Trabzon şehrinin isminin nereden geldiğini merak edenler için gerekli bilgileri paylaşıyoruz....

Sayfayı Paylaş