Amerika Adı Nereden Geliyor?

T

TİTAN

Forum Okuru
Amerika Adı Nereden Geliyor?
amerika, adı nereden geliyor, ne demek, ameryk kimdir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

https://www.meleklermekani.com/imagehosting/richard ameryk-c6.jpg


Sevgili melekler,
Amerika deyince aklıma hemen ,Rafet El Roman'ın elinde gitarla ,''Macera dolu Amerika'' diyerek ülkenin sokaklarını dolaştığı klibi aklıma gelir nedense..Canlı,hayat dolu,macera dolu,kıpır kıpır ,bir o kadar da tehlikelerle dolu bir ülke..Bence yanlış olan bir nokta da koca kıtanın bir tek ülkeye mal edilmesi..Çünkü orası Amerika Birleşik Devletler..

Amerika adını,Galli ve zengin bir Bristol tüccarı olan Richard Ameryk'ten almıştır.
Ameryk,John Cabot'un (1497 ve 1498'de gerçekleştirdiği yolculuklar daha sonra Britanya'nın Kanada üzerindeki hak iddialarına temel oluşturan İtalyan denizci Giovanni Caboto'nun İngiliz'cesi) ikinci transatlantik yolculuğundaki baş ser*mayedardı.Cabot 1484'te Cenova'dan Londra'ya gitti ve Kral VII.Henry'den batıdaki bilinmeyen toprakları araştırma izni aldı.

Cabot,küçük gemisi Matthew'le Mayıs 1497'de Labrador'a ulaştı ve Amerika toprağına ayak basan ilk Avrupalı ol*du:Vespucci'den iki yıl erken davranmıştı.
Cabot,Nova Scotia'dan Newfoundland'a kadar Kuzey Amerika kıyı şeridinin haritasını çıkardı.Richard Ameryk yolculuğun baş sponsoru olarak keşiflere kendi adının veril*mesini bekleyecekti.O yıl Bristol yıllığında şöyle bir not var*dır:"...Vaftizci Yahya Günü'nde [24 Haziran] Amerika toprağı,Mathew adlı bir Bristol gemisiyle Bristollü tüccarlar ta*rafından bulundu." Bu not neler olup bittiğini gayet iyi açıklı*yor.

Bu yıllığın orijinal el yazması mevcut olmamasına rağmen,günümüze ulaşan diğer belgelerde bu metne bir dizi referans vardır.Bu,yeni kıtadan bahsedilirken "Amerika" tabirinin ilk kullanılışıdır.

Waldseemüller'in Dünya Haritası
Bu adı kullanan ve günümüze ulaşan en eski harita,Martin Waldseemüller'in 1507 tarihli büyük dünya haritasıdır;ama bu harita sadece Güney Amerika'yı gösteriyordu.Waldse-emüller notlarında" Amerika isminin,Amerigo Vespucci'nin adının Latince versiyonundan türetildiğini varsaydı,çünkü Vespucci 1500-1502 arasında Güney Amerika kıyısını keşfedip buranın haritasını çıkarmıştı.

Bu durum,onun emin olmadığını ve diğer haritalarda (muhtemelen Cabot'nunkinde) görmüş olduğu bir ismin kökenini açıklamaya çalıştığını akla getiriyor,"Amerika" adının bilindiği ve kullanıldığı tek yer Bristol'dü - Fransa'da yaşayan Waldseemüller'nin gitmesi muhtemel olan bir yer değildi.Waldseemüller anlamlı bir biçimde,1513 tarihli dünya harita*sında "Amerika"yı "Terra Incognita [Bilinmeyen Topraklar]" olarak değiştirdi.

Vespucci Kuzey Amerika'ya hiç varamadı
Yapılan ilk ha*ritalar ve ticaret İngilizler tarafından gerçekleştirildi.Yaptığı keşif sırasında "Amerika" adını da kullanmadı.
Bunun için geçerli bir neden daha var.Yeni ülkelere ya da kıtalara hiçbir zaman bir kişinin adı verilmemiştir;buralara daima bu kişinin soyadı verilmiştir (Tazmanya,Van Diemen Toprakları ya da Cook Adalari'nda olduğu gibi).
Eğer İtalyan kaşif buraya bilinçli olarak kendi adını vermiş olsaydı,Amerika'nın adı "Vespucci Toprağı" (ya da Vespuccia) olacaktı.
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
689
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
560
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
540
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst