1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Amerika Su Soreksi (Sorex palustris)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] AMERİKA SU SOREKSİ
  (Sorex palustris)  «Amerika su soreksi» mükemmel bir yüzücüdür ve Kuzey Amerika'nın en enteresan hayvanlarından biridir. İlk bakışta gözü ve kulağı olmayan (o kadar miniktir ki görülmez), minyatür bir misk faresine benzer, fakat yüzü bu ikinci hayvandan daha sivridir.
  Bu yaratık diğer sorekslerle ölçü-lürse büyükçedir. Başı ile vücudunun uzunluğu 7-8 santime yaklaşır. Bir o kadar da kuyruğu vardır. Bu kuyruğun yanlan basılmıştır. Soreks, bunu ileri, geri sallamaktan kuvvet alır ve suyun içinde süratle yol kazanır. Art ayakları bilhassa uzun ve yüzmeye yardımcı olan sert kıllarla çevrilidir. Kadifeyi andıran siyah kürkü o kadar sıktır ki, hayvanın vücudunu suyun içinde dahi kuru tutar.
  Suyun üzerinde yürür: Su sorek-si'nin usta bir yüzücü olduğunu söyledik. En hızlı tatlı su yüzücüleri olan susamurlarıyla vücuduna göre pekâlâ boy ölçüşebilir. Sığ gölcüklere dalarak, suyun üzerinde sürüklenir, yahut dipte yürür. İster inanın, ister inanmayın, bu zayıf hayvancık, bir gölcüğün yüzeyinin üzerinde suya batmadan yürüyebilir ve koşabilirde.Sakin bir gölcüğün üzerinde sektiği sırada ayakları hava kabarcıklarını zapteder.
  Fakat bu suyun üzerinde yürümesi huyunun birçok mahzurları vardır. Su soreksi böyle zamanlarda pek seri yüzücüler olan alabalık ile istron-gilos'a kolayca yem olur.
  Bu hayvan diğer soreks'lerden kıyasla daha az kavgacıdır, yerine göre arkadaş canlısı bile olabilir. Çok kere birkaç su soreksi'nin, bir nehrin yukarısmdaki bir ağaç kovuğunda bir arada yaşadıkları görülmektedir. Bu hayvan yılda bir kere altı yavru yetiştirir.
  Su soreksi geceleri ekseri sorekslerden daha faaldir ve su örümcekleri, tatlı su kabukluları ve minik balıklarla karnını doyurur.
   
Amerika Su Soreksi (Sorex palustris) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Amerika

  Amerika

  İşinizde çok başarılı olup, birden yükseleceksiniz. Fakat bu, birçok kişinin sizi kıskanmasına ve size düşman olmasına neden olacak. Ailenizde bazı tartışmalar olacağına işarettir. İşinizde çok başarılı olup, birden yükseleceksiniz. Fakat bu, birçok kişinin sizi kıskanmasına ve size düşman olmasına neden olacak. Ailenizde bazı tartışmalar olacağına işarettir.Çok başarılı olup, aniden...
 2. Güney Amerika oyunu

  Güney Amerika oyunu

  http://www.oyuncinim.com/veri/1974533858728dff3c9c7fbe31037f2c2a262dad3a.swf
 3. Amerika Tarihi

  Amerika Tarihi

  Amerika Bağımsızlık Savaşı Bu savaş aslında bir bağımsızlık savaşı olarak ortaya çıkmamıştır. Tam tersine 13 İngiliz Kolonisi'nin İngiltere'ye karşı ayaklanmasında vergi meselesi temel sebep olmuştur. Zira 1756-1763 Yedi Yıl Savaşları sonucunda İngiltere, 1765'te vergi meselesinden çıkan sürtüşme, 1775'lerde iyice dallanıp budaklandı. 1776'ya gelindiğinde Thomas Jefferson'ın kaleminden çıkan...
 4. Maskeli Soreks (Sorex cinereus)

  Maskeli Soreks (Sorex cinereus)

  MASKELİ SOREKS (Sorex cinereus) «Maskeli soreks» Birleşik Amerika'nın kuzeyi ile Kanada'da en çok raslanılan soreks'tir. Bu minik mahlûk o kadar yırtıcıdır ki, iki tanesi aynı kutuya konulacak olursa, bir tanesi ötekini birkaç saatin içinde mutlaka paralar ve yer. Pek minik bir hayvan: Maskeli soreks yetişkin zamanında bile pek minik bir yaratıktır. Ağırlığı 3 - 4 gramı geçmez; bu...
 5. Amerika Adı Nereden Geliyor?

  Amerika Adı Nereden Geliyor?

  amerika, adı nereden geliyor, ne demek, ameryk kimdir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Amerika deyince aklıma hemen ,Rafet El Roman'ın elinde gitarla ,''Macera dolu Amerika'' diyerek ülkenin sokaklarını dolaştığı klibi aklıma gelir nedense..Canlı,hayat dolu,macera dolu,kıpır kıpır ,bir o kadar da tehlikelerle dolu bir ülke..Bence yanlış olan...

Sayfayı Paylaş