Amerikalılar iletişim özürlü çıktı

M

Misafir

Forum Okuru
Amerikalılar iletişim özürlü çıktı
Bir araştırma Amerikalıların iletişimini eksik buldu. Peki hangi ülke en iyi...
Çinlilerin, aralarında Amerikalı ve Batılılardan daha iyi iletişim kurduğu ortaya çıktı. Chicago Üniversitesinden Boaz Keysar ve Şali Vu'nun yaptığı araştırma, bireyselliği savunan Amerikan toplumunda ve Batılı toplumlarda
genellikle karşıdaki kişinin bakış açısını anlamakta zorluk çekildiğini, bunun aksine Çinlilerin ortak tutum sergilediğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, iletişim konusundaki farklılıkları incelemek amacıyla
biri Amerikalılar, diğeri Çinlilerden oluşan, 20 öğrencilik 2 gruba bir
oyun oynattı.

Aynı takımdan iki öğrenciyle oynanan, tahtaya çift nesnelerin yerleştirilmesini amaçlayan oyunda bir öğrenci "şefliği" üstlendi. Ekip arkadaşına nesneleri nereye yerleştireceğini söylemekle görevli "şef", tahtadaki bazı nesneleri göremedi ya da çiftlerden sadece birini fark edebildi.

Çinli öğrenciler, hemen şeflerinin baktığı yere yoğunlaşarak arkadaşlarının "yardımına koşarken", Amerikalılar bunu yapmadı ve Amerikalılardan oluşan ekip doğru yeri bulabilmek için Çinlilerden ortalama 2 kat daha fazla zaman harcadı.

Araştırmacılar, Çin kültüründeki karşılıklı bağlılığın, Çinlilere, Amerikalılara göre karşıdakini daha iyi anlama ve bu özelliği etkin biçimde kullanma yeteneği kazandırdığını belirttiler.
 
Üst