gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Amniyon kesesinin erken yırtılması

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  bu konu;su kesesinin erken yırtılması,aminyon kesenin yırtılmasının sebepleri hakkında bilgiler vermektedir
  Beklenenden önce su kesesinin açılmasıdır. Günü dolan gebelerde olabileceği gibi, daha erken gebelik haftalarında gerçekleşip anne ve bebek açısından bazı sorunlara yol açabilir. Bebeğin etrafında yerleşen amnios sıvısı, tüm gebelik boyunca amnios zarı verilen yapı tarafından salgılanmaktadır. Doğum başlangıç belirtileri ile birlikte doğuma yakın dönemde bu zar yırtılarak sıvının boşalmasına ve doğumun kolaylaşmasına olanak sağlamaktadır. Zarların erken yırtılmasının getirebileceği en büyük risk gerek zarlarda, gerekse bebekte gelişebilecek enfeksiyondur.Alt genital sistem enfeksiyonları, annedeki beslenme bozuklukları, sigara kullanımı, gebeliğin erken döneminde geçirilmiş kanama, rahim ağzında yetmezlik bulunması, annenin daha önce erken doğum yapmış olması başlıca risk faktörleri olarak sayılabilir

  [​IMG]
  normalde 40 haftalık hamilelik sürecinden sonra gerçekleşen doğum eylemi, bazı sorunlardan dolayı zamanından önce meydana gelebiliyor. İşte halk arasında “suların erken gelmesi” olarak bilinen “erken membran rüptürü” de bunlardan biri. Anne adaylarını oldukça endişelendiren bu konu hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hüseyin Güntaş’tan sizin için bilgi aldık.
  Bazı kadınların ise, hamilelikleri çok iyi geçer ve görünürde hiçbir sorun yaşamazlar. Fakat hamileliklerinin herhangi bir döneminde ansızın bir sorunla karşılaşabilirler. Bu sorunların en başında erken doğumun en önemli nedenlerinden biri olan “erken membran rüptürü” geliyor.
  Halk arasında “suların erken gelmesi” ya da “zarların erken yırtılması” olarak bilinen “erken membran rüptürü”, tüm hamileliklerin yaklaşık yüzde 10’unda görülüyor ve genellikle hamileliğin 38. haftasından sonra yaşanıyor. Bu haftada bebekler, doğum için yeterli olgunluğa eriştiklerinden, suların erken gelmesi önemli bir soruna yol açmıyor. Ancak özellikle bebek 34 haftadan küçük, yani prematüre ise, bazı problemlerin yaşanması kaçınılmaz oluyor. Fakat bu durum, tüm erken membran rüptürü olan olguların sadece yüzde 5-6’sını kapsıyor.
  Amniyon sıvısı, suyun ta kendisi
  Amniyon kesesi ve sıvısı, bebeğin sağlıklı gelişimi için uygun bir ortam sağlayan mucizevi bir sıvı. Ultrosonografide gördüğünüz, bebeğinizin içinde yüzer gibi hareket ettiği bu sıvının birçok işlevi var. Amniyon sıvısı bebeği dış etkenlere karşı korur; içerdiği sıvı bebeğin rahat hareket etmesine olanak sağladığından, kas gelişimine yardımcı olur; bebeğin sabit sıcaklıkta bulunmasını sağlar; travmalara karşı yumuşak bir yastık görevi görür. Bu yüzden amniyon sıvısı, bebeğin gelişimini normal olarak sürdürebilmesi için oldukça önemlidir.
  Normalde, amniyon kesesini oluşturan zarların doğum eylemi başladıktan sonra genellikle belli bir aşamada yırtılması ve ardından da amniyon sıvısının boşalması gerekiyor. Fakat bazen bu durum böyle gerçekleşmiyor. İşte, bebeği ve onun içinde bulunduğu sıvıyı çevreleyen zarların, doğum başlamadan önce yırtılmasına ‘zarların erken yırtılması’ deniyor. Bunun sonucu açığa çıkan sıvının vajene dökülmesi de ‘suların erken gelmesi’ olarak adlandırılıyor. Yani kadınlar arasında su olarak nitelendirilen sıvı aslında amniyon sıvısının ta kendisi.

  Peki suyunuzun erken geldiğini nasıl anlarsınız? Her kadın bu durumu farklı yaşıyor. Bazı kadınlar suyun birdenbire geldiğini söylerken, bazısı da idrar kaçırma hissiyle birlikte, suyun hafif bir akıntı şeklinde geldiğini belirtiyor. Bunun nedeni zarların yırtılış şekliyle ilgili. Eğer zar, rahmin üst kısımlarından yırtılırsa sıvı az miktarda, yavaş yavaş gelebilir. Hatta böyle durumlarda çoğu anne adayı bu durumu vajinal salgı ya da idrar kaçırma zannedip suyunun erken geldiğini anlamayabiliyor. Bu nedenle suyunun geldiğini ya da bundan şüphelendiğini söyleyerek muayeneye giden hamilenin, çok iyi dinlenilmesi ve kontrol edilmesi gerekiyor.
  Bu durum, hamileliğin herhangi bir döneminde, doğum kasılmaları başlamadan önce vajinadan sıvı gelmesi şeklinde kendini gösteriyor. Sarı renkli ve kokusuz olan sıvının miktarı damla damla olabileceği gibi, aniden fazla miktarda da boşalabiliyor. Bazen sıvının içinde beyaz ‘vernix caseosa’ (fetusun vücudunu kaplayan, krem kıvamındaki koruyucu madde) parçaları görebilirsiniz.
  Sıvı gelmesi sürekli olabileceği gibi aralıklarla devam edebilir ya da bir süre sonra durabilir. Eğer sıvı gelmesine kasılmalar da eşlik ediyorsa, doğum başlamış ya da başlamak üzere olabilir. Bu nedenle eğer karın ağrısı, kötü kokulu akıntı, ateş, halsizlik, nabız hızlanması ve bebeğinizin hareketlerinde azalma hissediyorsanız suyunuz oldukça azalmış demektir.
  Tanı konulması için neler yapılıyor?
  Eğer yukarıda bahsettiğimiz gibi bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gereken ilk şey, doktora gitmek olacaktır. Çünkü yapılacak çeşitli muayeneler ve ultrasonografi ile tanı rahatlıkla konulabiliyor. Rahim ağzını görmek için yapılan vajinal muayenede amniyon sıvısı görülebiliyor. Şüpheli durumlarda ise turnusol kağıdı ile pH ölçümü yapılarak gelen sıvının “amniyon sıvısı mı, yoksa rahim ağzı salgısı mı?” olduğu ayırt edilebiliyor. Yine yapılan ultrason ile bebeğin çevresini saran amniyon sıvısı miktarı araştırılabiliyor.
  En önemli komplikasyon erken doğum
  Suların erken geldiği tanısı konulduktan sonra hamilelik haftası, genel fizik muayene bulguları, kan analizleri ve bebeğin genele durumu değerlendiriliyor. Ortaya çıkan en önemli komplikasyon; erken doğum. Eğer sular tamamen boşalmışsa ve hamilelik yaşı müsaitse, 24 saat kadar bekleniyor. Hamilelik 34-36 haftadan küçükse, bebeğin akciğer olgunlaşmasını hızlandıracak bazı tedavi yöntemleriyle biraz daha zaman kazanılıyor.
  Bunun yanı sıra eğer bebek, 34. haftayı geçmişse ve yapılan ultrason muayenesinde bebeğin yeterli olgunluğa ulaştığı saptanırsa doğum gerçekleştirilebiliyor. Bunun için doğum sancılarının gelmesi bekleniyor. Tabi bu zaman zarfında oluşabilecek komplikasyonlar için hastane ortamında tüm tedbirler alınıyor. Eğer doğum sancıları 24 saat içinde kendiliğinden başlamazsa suni sancı verilerek doğum başlatılıyor.
  Suların erken gelmesini etkileyen faktörler neler?
  Nedeni henüz tam olarak bilinmese de suların erken gelmesini etkileyen faktörlerin başında annenin geçirdiği bazı enfeksiyonlar geliyor. Özellikle idrar yolu ve genital organlarla ilgili enfeksiyonlar ilk sırayı alıyor. Bu tür enfeksiyonlar genellikle rahim içinin enfekte olmasına yol açarak; amniyon sıvısının ve bebeğin içinde bulunduğu zarların zamanından önce yırtılmasına ve suların erken gelmesine neden olabiliyor.
  Çoğul hamilelik ve amniyon sıvısının normalden fazla olması ise, suların erken gelmesini etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Her iki neden de amniyon sıvısında ve bebeği saran zarlarda basınç artışına neden olduklarından, bu zarların erken yırtılmalarına yol açabiliyor.
  Önceki hamileliklerinde bu durumla karşılaşan kadınların, sonraki hamileliklerinde de aynı riskle karşılaşma oranları oldukça yüksek. Ayrıca rahim ağzı yetmezliği, beslenme yetersizliği, karna gelen şiddetli travmalar, sigara kullanımı gibi faktörler de bu durumdan sorumlu tutulan nedenler arasında yer alıyor.
  İstenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir
  Suların erken gelmesini takiben, eğer ilk 48 saat içinde doğum gerçekleşmemişse ortada oldukça riskli bir durum vardır. Bu durumun sonuçlarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  • En büyük risk amniyon sıvısının koruyuculuğundan faydalanamayan bebeğin enfeksiyon kapmasıdır. Bebeğin eşi, zarlar ve annenin rahmi enfekte olabilir. Ateş, karında ağrı, hassasiyet, kötü kokulu akıntı şeklinde belirtilerle kendini gösteren bu durum karşısında, hastanede antibiyotik tedavisine başlanılmalı.
  • Amniyon sıvısının boşalmasıyla nispeten dar ve sıkışık bir ortamda kalan bebek oksijensiz kalabilir. Bunun nedeni de bebeğin yaşaması için büyük önem taşıyan göbek kordonunun basınç altında kalmasıdır. Yine sıvının azalması sonucu bebeğin kordonu sarkabilir ya da eşi (plesenta) erken ayrılabilir.
  • Suların erken gelmesi, miadından önce ‘prematüre’ bebeklerin doğmasına sebebiyet verdiği gibi, 34 haftadan küçük bebeklerde de çeşitli ağır ve kalıcı şekil bozukluklarıyla akciğer problemlerine neden olabilir.
  • Beyin, akciğer, göz, kalp, karaciğer, bağırsakla ilgili çeşitli sorunların görülmesinin yanı sıra, suların erken gelmesi, bu bebeklerde kan şekeri ve kalsiyum dengesinin de bozulmasına neden oluyor.
  • kaynak:annebebek.com


   
 2. gel kızım

  gel kızım Forum Okuru

  39 haftalık gebeyim yoğurt çürüğü yoğun su gibi akıntım var bu nedir
   
 3. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113
  Gebelikte akıntı sık rastlanılan bir durum.Bahsettiğiniz şekilde bir akıntının olması enfeksiyon bulgusu taşıyor.Hekime görünmenizde fayda var..
   
Amniyon kesesinin erken yırtılması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğumuma yakın bebek zarının erken yırtılması sakıncalımıdır

  doğumuma yakın bebek zarının erken yırtılması sakıncalımıdır

  rahim yırtılması tedavisi hamilelikte karın yırtılması Bebeğin normal fonksiyonları, büyüme ve gelişimi ve rahat hareket etmesini sağlamak için amniyon sıvısı gereklidir. Bu sıvı, amniyon ve koryon adı verilen zarlarla çevrilidir ve gebelikte oldukça önemli işlevleri olan dinamik bir sıvıdır. Amniyon sıvısı;...
 2. Kas yırtılması

  Kas yırtılması

  kas yırtılması et yırtılması adale adale tedavisi kas ameliyatı izle Kas yırtılması nedir?Kas yırtılması sebebleri ve tedavi yolları ile ilgili bilgileri sizler için aktarıyorum Kaslar, iskelet sistemimizi saran ve bununla birlikte vücudumuzun hareketini sağlayan yapılardır. Kaslar, lif adı verilen küçük telciklerin birleşmesinden meydana gelmiştir. KAS YIRTILMASI NEDİR? KAS YIRTILMASI NASIL...
 3. Erken Membran Rüptürü (Zarın yırtılması)

  Erken Membran Rüptürü (Zarın yırtılması)

  gebelikte zarın erken yırtılması ,hamilelikte zarın erken yırtılması,gebelikte kesenin yırtılması,erken membran rüptürünün tedavisi,kesenin yırtılarak suyun erken gelmesi hakkında bilgiler Halkarasında bebeğin suyu denilen amniyon sıvısı bebeğin dış travmalardan korunmasını, kolay hareket etmesini, solunum sisteminin gelişimini, sabit ısıda tutulmasını sağlar. Bu sıvının etrafındaki zarlar...
 4. Kas yırtılması nasıl tedavi edilir?

  Kas yırtılması nasıl tedavi edilir?

  Aslında kas yırtığı dediğimiz terim, Ortopedi dalında birçok farklı konuyun içine alabilmektedir. Kas yırtığı, kanaması, gerilmesi ya da yorulması gibi durumlar genellikle aynı şey altında toplanmaktadır ve tek bir isim altında tekabül edilir. Kas, birçoğumuzun bildiği üzere birçok farklı lifin bir araya gelmesi ile oluşan güçlü ancak bir o kadar da hassas bir yapı durumundadır. Kas yırtığı...
 5. Bebeğin kesesinin erken yırtılması

  Bebeğin kesesinin erken yırtılması

  Doğum yapacak hastada su kesesinin doktor tarafından açılması işlemine amniyotomi denir. Böylelikle bebeğin gebelik süresince içinde yüzdüğü amniyon sıvısı boşaltılır. Doktor muayene sırasında çubuk şeklinde bir aletle su kesesini açar ve bu sırada hasta herhangi birşey hissetmez. Amniyotomi doğumu hızlandırmak ve amniyon sıvısının niteliğini öğrenmek için yapılır. Amniyon sıvısı çoğunlukla...

Sayfayı Paylaş