Amniyosentez işleminde bebeğimi kaybedermiyim?

Uzman SühaN

Administrator
Amniyosentez işleminde bebeğimi kaybedermiyim?
amniyosentez nedir,amniyosentez yaptırmak risklimidir,amniyosentez yaptıranlar,amniyosentezin yan etkileri,amniyosentezin yararları,amniyosentez hakkında bilgiler
a.jpg
Tecrübeli ellerde yapıldığında oldukça ağrısız ve bebek için riskleri azdır. Ama bu işlemi yaptırmaya karar veren ailelerin 200'de bir oranında bebeğin kaybedilme riskinin olduğunu bilmeleri gerekir.

  • Fetusun enfeksiyon kapması.
  • Fetusun iğneden zarar görmesi
  • Fetusun eşinin enfeksiyon kapması.
  • Düşük.
  • Suyun gelmesi.
  • Erken doğum gibi riskleri vardır.
gereksinimi
Amniosentez sonrası anne adayının 2-3 gün istirahat etmesi, bol su içmesi ve ilişkiden kaçınması gerekmektedir. Amniosentez dışında bebekteki kromozonal anomalileri tespit etmek için daha erken dönemlerde CUS (koryon villus biyopsi) denilen bebeğin eşinden parça alınması yöntemi ile birlikte daha geç 20 hafta üzerinde kordosentez denilen bebeğin kordonundan kan alınması işlemleri de yapılabilir.

Bebeklerin %2-4'ü çeşitli anomalilerle doğarlar. Bunların oluşumunda genetik kusurların rolü çok büyüktür. Genetik hastalıklar için kalıcı bir tedavi yöntemi henüz olmadığından bu hastalıkların erken tanısı ve anne ve baba adayının karar vermesi durumunda bebek "kritik" sınıra ulaşmadan gebeliğin sonlandırılması (örnek: Down sendromu)çok önemlidir. Bu amaca yönelik kullanılan çok sayıda yöntem vardır ve anne adayında invaziv girişim gerektiren prenatal (doğum öncesi) tanı yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem amniyosentezdir.
Amniosentez en sık ileri anne yaşı olan anne adaylarının bebeklerinin kromozom anomalisi açısından değerlendirilmesinde ve üçlü test veya ikili test, veya dörtlü test incelemelerinden birinde risk saptandığı durumlarda kesin tanı amacıyla kullanılır.

Amniyosentez (AS) nedir?
Amniosentez (AS) anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle rahim içine ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amniyos sıvısına ulaşılması ve buradan sıvı alınması işlemine verilen isimdir. AS ağır polihidramnios (bebeğin sıvısının normalden fazla olması) gibi durumlarda anne adayını rahatlatmak için tedavi amaçlı kullanılabileceği gibi, bebekte kromozom anomalisi araştırması, NTD (nöral tüp defekti) araştırması, ya da bebeğin akciğer olgunlaşmasının araştırılması gibi nedenlerle tanı amaçlı da kullanılabilir.
 
Geri
Üst