1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Amniyosentez işleminde bebeğimi kaybedermiyim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  amniyosentez nedir,amniyosentez yaptırmak risklimidir,amniyosentez yaptıranlar,amniyosentezin yan etkileri,amniyosentezin yararları,amniyosentez hakkında bilgiler < Konu Resmi..>

  Tecrübeli ellerde yapıldığında oldukça ağrısız ve bebek için riskleri azdır. Ama bu işlemi yaptırmaya karar veren ailelerin 200'de bir oranında bebeğin kaybedilme riskinin olduğunu bilmeleri gerekir.
  * Fetusun enfeksiyon kapması.
  * Fetusun iğneden zarar görmesi
  * Fetusun eşinin enfeksiyon kapması.
  * Düşük.
  * Suyun gelmesi.
  * Erken doğum gibi riskleri vardır.
  gereksinimi
  Amniosentez sonrası anne adayının 2-3 gün istirahat etmesi, bol su içmesi ve ilişkiden kaçınması gerekmektedir. Amniosentez dışında bebekteki kromozonal anomalileri tespit etmek için daha erken dönemlerde CUS (koryon villus biyopsi) denilen bebeğin eşinden parça alınması yöntemi ile birlikte daha geç 20 hafta üzerinde kordosentez denilen bebeğin kordonundan kan alınması işlemleri de yapılabilir.

  Bebeklerin %2-4'ü çeşitli anomalilerle doğarlar. Bunların oluşumunda genetik kusurların rolü çok büyüktür. Genetik hastalıklar için kalıcı bir tedavi yöntemi henüz olmadığından bu hastalıkların erken tanısı ve anne ve baba adayının karar vermesi durumunda bebek "kritik" sınıra ulaşmadan gebeliğin sonlandırılması (örnek: Down sendromu)çok önemlidir. Bu amaca yönelik kullanılan çok sayıda yöntem vardır ve anne adayında invaziv girişim gerektiren prenatal (doğum öncesi) tanı yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem amniyosentezdir.
  Amniosentez en sık ileri anne yaşı olan anne adaylarının bebeklerinin kromozom anomalisi açısından değerlendirilmesinde ve üçlü test veya ikili test, veya dörtlü test incelemelerinden birinde risk saptandığı durumlarda kesin tanı amacıyla kullanılır.

  Amniyosentez (AS) nedir?
  Amniosentez (AS) anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle rahim içine ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amniyos sıvısına ulaşılması ve buradan sıvı alınması işlemine verilen isimdir. AS ağır polihidramnios (bebeğin sıvısının normalden fazla olması) gibi durumlarda anne adayını rahatlatmak için tedavi amaçlı kullanılabileceği gibi, bebekte kromozom anomalisi araştırması, NTD (nöral tüp defekti) araştırması, ya da bebeğin akciğer olgunlaşmasının araştırılması gibi nedenlerle tanı amaçlı da kullanılabilir.


   
Amniyosentez işleminde bebeğimi kaybedermiyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Amniyosentez: bebeğimin suyunun alınması risklimidir

  Amniyosentez: bebeğimin suyunun alınması risklimidir

  karından su alma anne karnından su alınması karından alınması hamilelikte aldırma gebelikte aldırma Amniyosentez nedir? Bebeğiniz tüm hamileliğiniz süresince amniyon kesesi adı verilen bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin içi amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı ile doludur. Amniyon sıvısı statik bir sıvı olmayıp sürekli emilim ve yapım halinde bulunur. Sıvının ana kaynağı bebeğin...
 2. işlemler

  işlemler

  çok zor değil işlemler
 3. kimlikte bebeğin ismini değiştirmek için hangi işlemler yapılır?

  kimlikte bebeğin ismini değiştirmek için hangi işlemler yapılır?

  merhaba bayanlar kimlikte bebegin ismini tekrar degistiren varmi ne gerekiyo masrafi ne kadar oluyo bilginize ihtiyacim var :)
 4. Tüp bebek tedavisi yumurta toplama işleminde anestezi verilirmi?

  Tüp bebek tedavisi yumurta toplama işleminde anestezi verilirmi?

  tüp bebek yumurta toplama işlemi nasıl yapılır,tüp bebek yumurta toplama işlemi ağrı yaparmı,yumurta toplama işlemi için anestezi verilirmi,yumurta toplama işlemi adetin kaçıncı günü yapılır,tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisinde yumurtalar belirli büyüklüğe geldikten sonra kalçadan yapılan bir "çatlatma iğnesi" ile çatlatılır ve 36...
 5. Bebek Nüfus Kayıt İşlemleri

  Bebek Nüfus Kayıt İşlemleri

  bebek nüfus kaydı nasıl yapılır,bebek nüfus kaydı için ne yapmak gerekir,bebek doğum işlemleri kayıt,bebek nüfus cüzdanı resmi kayıt işleri hakkında bilgiler Dünyada yaşadığımız süre içerisinde pek çok farklı duygu yaşarız. Heyecanlanmak üzülmek sevinmek gibi çok fazla duygusal anımız olur. Ancak bu duyguların en üst noktada yaşandığı an ise anne ve baba olunan zamandır. Bir çocuğa...

Sayfayı Paylaş