Amniyosentezin riskleri ve zararları

Uzman SühaN

Administrator
Amniyosentezin riskleri ve zararları
amniyosentez,amniyosentez nedir,amniyosentez ne için yapılır,amniyosentez faydaları,amniyosentez zararları

Amniyosentez, kromozomal bozuklukları teşhis etmek ve spina bifida gibi nöral tüp kusurlarını açıklamak için fetüsü çevreleyen amniyotik sıvının küçük bir örneğini elde etmek için kullanılan bir prosedürdür.


Test, aile öyküsüne ve prosedür sırasında laboratuvar testlerinin kullanılabilirliğine bağlı olarak diğer genetik defektler ve bozukluklar için geçerlidir. Genellikle gebeliğin 15. ve 20. haftaları arasında kromozom anomalileri açısından risk altında olan kadınlara, doğum sırasındaki 35 yaş üstü kadınlara tarama testi anormal olan kadınlara amniyosentez önerilir; Bu da bir kromozomal anormallik veya sinirsel tüp defekti için artmış bir riski işaret eder.


amniyosentez.jpg

Amniyosentez nasıl gerçekleştirilir?

Bir amniyosentez, muayene için amniotik sıvının küçük bir numunesini geri almak için annenin karnından uzun, ince bir iğneyi amniyotik kese içine sokmayı içeren bir işlemdir.. Amniyotik sıvı, genetik bilgiyi içeren cenin tarafından döşenen hücreleri içerir. Her işlemin spesifik ayrıntıları biraz farklıdır.

Her bir bebeği incelemek için, ikizlere veya diğer çoğul gebeliğe sahip olan kadınlar amniyotik kese örneklemesine ihtiyaç duyarlar. Bebeğin, plasentanın, sıvı miktarının veya annenin anatomisinin konumuna bağlı olarak bazen amniyosentez gerçekleştirilemez.Sıvı, genetik laboratuvarına gönderilir, böylece hücreler analiz edilebilir. Sıvı içerisinde bulunan fötus tarafından üretilen bir protein olan alfa fetoprotein spina bifida gibi açık bir sinir tüp defekti ekarte etmek için de ölçülebilir. Sonuçlar genellikle laboratuvara bağlı olarak yaklaşık 10 gün ile iki hafta arasında bulunur.

Amniyosentezin riskleri ve faydaları nelerdir?

Riskler

Amniyosentezden sonra kadınlar kramp, kanama veya amniyon sıvısı sızıntısı yaşayabilir. Ayrıca hafif bir enfeksiyon riski vardır. Hamileliğin ikinci trimestrinde amniyosentez yapıldıktan sonra düşük yapma riski genellikle yüzde 1in altında olarak düşünülür. Bu, hamilelikte şu anda amniyosentez yapılmamakla birlikte düşük riski normalden biraz daha yüksektir.

Faydaları

Amniyosentez, diğer testlerde bulunan bir anormallik için geçici bir teşhis doğrulamasına yardımcı olur. Bir fetusta şüphelenilen anormallik bulunmadığını da bulabilir. Bu, çiftlerin gebeliğin geri kalanını planlamasına ve seçeneklerini değerlendirmelerine izin verir.

Amniyosentez şunları sunar ;
Kromozom anomalisinin teşhisi.

Açık sinir tüp defektlerinin teşhisi (yüzde 95'in üstünde, kapalı veya küçük kusurlar normal sonuç verebilir).

Aile öyküsüne ve testlerin bulunup bulunmadığına bağlı olarak diğer kusurların teşhisi.
 
Son düzenleme:
Amniotik sıvı, doğmamış bebeğinizi çevreler. Bu sıvı bebeğinizin hücrelerinin bir bölümünü içerir ve bebeğinizde genetik bozukluk olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Aynı zamanda, bebeğinizin ciğerlerinin rahmin dışında hayatta kalacak kadar olgun olup olmadığını belirlemek için kullanılır.
Doktorunuz az miktarda amniyotik sıvı almak için uzun, ince bir iğne kullanacaktır. Bu sıvı, bebeği rahminizdeyken kuşatır ve korur. Bir laboratuar teknisyeni, Down sendromu, spina bifida ve kistik fibroz gibi bazı genetik bozukluklar için sıvıyı test edecektir.
 
iyi günler 42 yaşındayım gebeyim 2li test sonucumda down sendromu 1/530 yaş riski 1/55 çıktı doktor aminosentez dedi ben yaptırmak istemiyorum sizin öneriniz nedir?
 
Merhaba , Amniyosentez yaptırmak istemiyorsanız mutlaka anne kanında fetal DNA ya bakılıp anomali taraması yapılması gerekiyor. Bu soru ile ilgili endişelerinizi hekiminizle konuşmanız daha mantıklı olacaktır.
 
Geri
Üst