1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ana-baba olmanın temel ilkeleri

  Konu, 'Psikoloji ve İlişkiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kimse kimseye yasamayi ögretemez. Çocugunuza hayati hazir bir reçete olarak sunamazsiniz. Çocugunuzun hayat yolunu çizemezsiniz, ona ancak kendi yolunu çizebilecegi bir harita verebilirsiniz.
  Çocugunuzun yetiskinliginde size gösterecegi ilgi ve yakinlik, sizin kendi anne-babaniza gösterdiginizden fazla olamaz. Buna mezarlik ziyaretleri de dahildir.
  Sevginin büyükten küçüge, sayginin küçükten büyüge yönelecegi dogru degildir. Büyügün küçüge gösterecegi saygi, küçüge saygili olmayi ögretir.
  Çocuga saygi demek, onun bagimsiz bir varlik oldugunu kabullenmek demektir.
  Fazla sevginin çocugunuza zarar verecegini düsünmeyin. Sevginin fazlasi zarar vermez. Zararli olan yanlis sevgidir.
  Çocugunuza birçok seyi sartli olarak verebilirsiniz. Ancak sevginiz “sartli” degil, “kayitsiz sartsiz” olmalidir.
  Çocugunuz en çok, sevgiyi hak etmedigini düsündügünüz sirada sevgiye ihtiyaç duyar.
  Çocuklariniza vereceginiz en degerli hediye ilgi ve zamaninizdir.

  Çocugunuza canli hayvan (kedi, balik, kus, köpek) alin. Bir canliyla iliski, onda sevgi ve sorumluluk duygularini sözlerle saglanamayacak ölçüde gelistirir. Ender durumlar disinda, anne-baba daima ayni tarafta olmalidir. Böylece çocuk, anne-babanin zaaflarindan yararlanmak gibi bir yola basvurmayi ögrenmez.
  Hosgörü, çocugunuzu sizin istediginiz gibi davranmaya isteklendirir.
  Hosgörü, karsimizdakini istedigimiz gibi olmaya zorlamak degil, kendi istedigi gibi olmasina imkan vermektir.
  Hosgörü ile büyüyen çocuklar, sabirli ve hosgörülü olmayi ögrenirler.
  Anne-baba olmanin en zor tarafi, bir seyin nasil dogru yapilacagini bildigi halde, yanlis yapilmasina sabir göstermektir.
  Amaçlar, ugurlarinda adim adim çaba harcanirsa ve düzenli olarak o yönde gayret gösterilirse gerçeklesir. Mutlu ve saglikli çocuklar yetistirmek bilinçli bir zaman yatirimi gerektirir.
  Çocugunuza ögüt vereceginize ona örnek olun.
  “Kibarlik, vericilik ve dürüstlük” ancak yasanarak ögrenilir. Örnegin, bir saticinin size fazla verdigi para üstünü mutlaka çocugun önünde geri verin.
  Erkek çocuklarin babalarini, kiz çocuklarin annelerini örnek aldiklari görüsü dogru sayilamayacak kadar “genel” bir görüstür. Çocuklar sicak, yumusak ve verici yetiskinleri kendilerine örnek alirlar.
  Çocugunuza degerlerinizi benimsetmek istiyorsaniz, az kizin ve yumusak olun.
  Hata yaptiginiz zaman bunu kabul edin ve dile getirin.
  Çocugunuza karsi yaptiginiz bir davranisiniz sizi üzüyorsa ondan özür dilemekten çekinmeyin.
  Çocuk anne-babanin görülen birçok özelligini aldigi gibi, gözle görülmeyen özelliklerini de alir.
  Çocugunuzun mizacindan memnun degilseniz, kendinizin ve esinizin ayni yastaki durumunu sorusturun. Sasilacak benzerlikler bulacaksiniz.
  Çocugunuz bagimsiz bir birey olacaktir. Onu sizin kisiliginizin degerlendirilecegi bir karne gibi görmekten vazgeçin.

  alıntı


   
Ana-baba olmanın temel ilkeleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler

  Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler

  Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler Bilinçli Alışveriş : Daha iyi bir yaşam için ihtiyaç duyulan yüksek kalitedeki mal ve hizmetleri düşük fiyata satın alarak, para, zaman, enerji vb. kaynaklardan üst düzeyde yarar sağlamaktır. Bilinçli alışveriş; · Alışverişin planlaması, · Alışverişin yapılması ve · Yapılan alışverişin değerlendirilmesi Olmak üzere üç aşamada...
 2. İslam'in Kadinla İlgİlİ Temel İlkelerİ

  İslam'in Kadinla İlgİlİ Temel İlkelerİ

  1- Kadın insan olma açısından erkek gibidir : Daha önce, diğer toplumlarda "Kadın insanmıdır, değilmidir?" tartışması yapılmaktaydı. Kimisi akıllı hayvan, kimisi yarım kalmış bir erkektir diyordu. İslam'ın kadınlar hakkında getirdiği temel islahatlardan biri budur. Cenab-ı Hak buyuruyor . "Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan Rabbinizden korkun"(Nisa süresi 24)...
 3. İslam’n Kadınla İlgili Temel İlkeleri

  İslam’n Kadınla İlgili Temel İlkeleri

  1- Kadın insan olma açısından erkek gibidir : Daha önce, diğer toplumlarda Kadın insanmıdır, değilmidir; tartışması yapılmaktaydı. Kimisi akıllı hayvan, kimisi yarım kalmış bir erkektir diyordu. İslam;ın kadınlar hakkında getirdiği temel islahatlardan biri budur. Cenab-ı Hak buyuruyor . Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan Rabbinizden korkun (Nisa süresi 24) Allah resülü buyuruyor :...
 4. Yeni Doğan Bebek Bakımının Temel İlkeleri

  Yeni Doğan Bebek Bakımının Temel İlkeleri

  yenidoğan pipisi göbek bağı düşmezse göbek kordonu düşmezse erkek bebeklerde pipi bakımı bebeğin pipisinde iltihap Doğum sonrası beklenen bazı durumlar, sebepleri ve iyi gelecek tedbirler Plastik vakum pompası: Bu pompa bebeğin burnundaki nefes almasına engel olan salgıları temizlemekte kullanılır. Bez değiştirme: Sık bez değiştirme pişikleri önleyecektir. Hergün bebeğin altının...
 5. Psikolojik Danışmanlık'ta Temel İlkeler

  Psikolojik Danışmanlık'ta Temel İlkeler

  Temel ilkelerin amacı, psikolojik danışmanların mesleklerini en üst düzeyde etik kurallara uygun bir biçimde yürütmelerini sağlamaktır... 1. Yetkinlik (yeterlilik, ehliyet): Psikolojik danışmanlar hizmetlerini en üst düzeyde yeterlilikle yürütmeyi amaçlarlar. Uzmanlık alanlarının, yetkilerinin sınırlarını bilirler. Yalnızca eğitim düzeylerine ve formasyonlarına uygun hizmetleri...

Sayfayı Paylaş