Etiketler:
 1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Anakonda Özellikleri Nelerdir? Anakonda Yılanı Hakkında Bilgi

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Anakonda Yılanı Anakonda Nasıl Bir Yılandır


  Meleklerim size ilginç bir hayvan hakkında bilgi sunacağım..Dün bir belgesel izledim anakondalar hakkında bilmediğim ilginç şeyler öğrendim...Ve sizinle bu ilginç hayvan hakkında ilginç bilgileri paylaşmak istiyorum....Mesela öğrendiğim şeylerden biri anakondalar biliyosunuzdur boğarak sıkarak öldürüyorlar avını..Ve avını boğarken tonlarla baskı uyguluyormuş...Burada da kafesli piton yılanı hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz...  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>

  Anakonda veya Latince ismiyle Eunectes Güney Amerika’nın balta girmemiş tropik ormanlarındaki bataklık ve nehirlerde yaşayan 4 boa yılanı çeşidine verilen bir isimdir. Hakkında çıkan efsaneler sebebiyle pek çok filme konu olmuş kâh pazarlama kokan Hollywood filmlerinde insanları korkuturken kâh belgesellerde geyikleri tek lokmada yutarken karşımıza çıkmıştır.
  Yılanların ısırmasından daha doğrusu ısırması sonucu vücuda zerk ettiği zehirinden (venom) korkulur ama durum Boa yılanları için farklıdır. Avlarının etrafını çevreler alabildiğine sıkarlar. Tamamen kastan mamül yapıları sebebiyle çevreledikleri canlının kemiklerini kolayca kırar ezilerek ölmelerine sebep olurlar. Sonra her biri birbirinden kolayca ayrılabilen çene kemiklerinin yardımıyla avlarını tek lokmada yutarlar.

  Belki de bu yüzden anakonda filmlerinin afişlerini “Nefes alamazken bağıramazsınız!” gibi afilli cümleler süsler.
  Pek iç açıcı değil değil mi?
  Eh zaten hakkında bu kadar konuşulan bir hayvanın da böyle ürkütücü bir yanının olması muhtemeldir. Rengarenk kelebekler çeşit çeşit böcekler heyecan meraklılarına pek heyecan vermezler.
  Boyu hakkında yığınla efsane duyulan hatta bazı kaynaklarda 45 metre uzunlukta oldukları iddia edilen bir hayvan “aksiyon” ihtiyacını fazlasıyla karşılar.
  Peki anakonda nasıl bir tür? Gerçekten filmlere konu olduğu gibi 20-30 metre uzunlukta bir metre genişlikte olabiliyorlar mı?
  İsterseniz temelinden başlayalım. Anakonda kelimesinin muhtemel iki kökeni var. Birinci ihtimal Sri Lanka dilindeki ‘henakanday’ kelimesinin değişimiyle ortaya çıktığı ki ‘gök gürültüsü yılanı’ anlamına geliyor. 2. ihtimal Tamil dilindeki “anaikondran” kelimesinden köken almış olması. Bu ismin de anlamı ürkütücü: Fil Öldüren!
  Anakondalar büyük Asya pitonlarıyla ciddi anlamda benzerlik taşıyorlar. Bu sebeple internette yayınlanan pek çok anakonda video’sundaki hayvanların aslında boa yılanları olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.
  Güney Amerika’da anakondalar İspanyolca kökenli matatoro -’boğa öldüren’- ve kızılderili kelimeleri olan sucuriAnakonda Resimleri - yakumamaAnakonda Resimleri - Anakonda Yılanının Özellikleri - ve jibóia adlarıyla anılıyorlar.

  Türleri:

  Bolivya Anakonda Eunectes beniensis
  Koyu benekli Eunectes deschauenseei
  Yeşil Anakonda Eunectes murinus
  Sarı Anakonda Eunectes notaeus

  “Büyük Anakonda” Efsaneleri
  Anakondaların maksimum uzunluğu hakkında farklı söylentiler var. Bazı kaynaklar 30-45 m uzunluğunda büyük anakondalardan bahsetmişlerse de bunu ispatlayabilen çıkmamış.

  1944 yılında Kolombiya’ya bir petrol araştırması için giden Lee Krystek 11.4 m uzunluğunda bir örneğe rastladığını belirtmiş fakat bazı araştırmacılar bu iddiaya şüpheyle yaklaşmışlar. Vincent Roth isimli bir bilimadamının Guyana’da 10.3 m uzunluğunda bir Anakonda yılanını vurarak öldürdüğü yönündeki iddiası ise daha güvenilir sayılıyor ilgilileri tarafından.
  “Hem ziyaret hem ticaret; azıcık köle bol zebercet” düşüncesiyle Güney Amerika’ya giden bazı Avrupalı seyyahlar(!) boyları 18.2 m’ye varan dev anakondalar gördüklerini söylemişler. Bölge halklarının da 15.2 m uzunluğunda yılanlardan bahsettikleri anlatılıyor. Fakat bu iddiaların hiç biri ispatlanamamış.
  Maceraperest Percy Fawcett inanılmaz boyutlarda bir yılan gördüğünü söyleyenlerden biri. 1906′daki gezisi sırasında burnundan kuyruğuna boyu 18.9 m olan bir anakondayı öldürdüğünü söylemiş. Bu iddia yayınlandığında Fawcett’in güvenilirliği oldukça sarsılmış bilim çevrelerinde hakkında iyi düşünmeyenlerin sayısı artmış. Bilim çevrelerini eleştirecekler bir daha düşünsünler; zira Fawcett’in iddia ettiği uzunluk kaba bir hesapla bir futbol sahasının boylamasına 5′te biri enlemesine 3′te biri ediyor. Yeterince ürkmeyenler için 10 adam boyu ettiğini söylemeden geçemeyeceğim.

  10 yıl sonra Belçikalı zoolojist Bernard Heuvelmans Fawcett’i savunmuşAnakonda Resimleri bu yayının yalan olmadığını düşündüğünü söylemiş.

  Tarihçi Mike Dash bu iddialardan bir adım ileriye giderek 30-45 metre uzunluklara ulaşan anakondaların varlığını öne sürmüş hatta gözlemlerinin bazılarını fotoğraflarla desteklemiş. Fakat bu resimlerde gerçek boy ölçümü yapılamamış.


  Wildlife Conservation Society (Vahşi Yaşamı Koruma Derneği) 20. yüzyılın başlarında 30 feet’den (9Anakonda Resimleri - Anakonda Yılanının Özellikleri - Anakonda Nasıl Bir Yılandır?144 m) uzun bir yılanı canlı olarak ele geçirene büyük ödül verileceğini ilan etmiştir (Şu anki ödül 50000 Amerikan doları). Ödül için bugüne kadar başvuran kimse olmadı. Yine Brezilya’da 1000 vahşi anakonda üzerinde yapılan bir araştırmada yakalanan en uzun anakondanın 17 feet (518 m) uzunluğunda olduğu tespit edildi.


  Varlıkları ispatlanamamasına rağmen dev anakondalar hala zihinlerdeki ürkütücü yerlerini koruyor şehirli insanların bile arada bir “Ya karşıma çıksaydı?!” diye düşünmelerine sebep olabiliyorlar.

  Kulaktan kulağa yayılan haberlerin gücü de bir kere daha karşımıza çıkıyor.
  Bilgilerin çoğu İngilizce Wikipedia’nın Anaconda başlığından tercüme edilmiştir. Yazının yazıldığı tarihte - Vikipedi’nin Anakonda başlığı içeriğini yazacak birilerini bekliyordu.


   
Anakonda Özellikleri Nelerdir? Anakonda Yılanı Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sıvıların Özellikleri Hakkında Bilgiler

  Sıvıların Özellikleri Hakkında Bilgiler

  sıvılar sıvı maddeler özellikleri nelerdir hangileridir maddeler halinde özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler Sıvı, maddenin üç halinden biridir melekler.(katı,sıvı,gaz) Sıvıların miktarı hacim birimleri ile ölçülür. Litre ve m3 vb. birimler kullanılır.Şimdi de gelelim sıvıların özelliklerine; * Sıvılar içinde bulundukları kabın şeklini alırlar. * Basınç yükseltildiğinde...
 2. Suyosunu Özellikleri Hakkında Bilgi

  Suyosunu Özellikleri Hakkında Bilgi

  Suyosununun Yararları Suyosunu Neye İyi Gelir Suyosunu Hakkında Bilgi Doğada ki şifalı bitkilerden suyosunu bitkisi, özellikleri ve alternatif tıpta ki kullanım alanları ile ilgili bilgileri aşağıda ki makalemizde bulabilirsiniz melekler :) Tatlı bitkiler şubesinden; genellikle suda yaşayan klorofilli bitkidir. Yeşil, esmer, kırmızı ve mavi su yosunları diye sınıflara ayrılır ve değişik...
 3. Yavşanotu Özellikleri Hakkında Bilgi

  Yavşanotu Özellikleri Hakkında Bilgi

  Yavşanotunun Yararları Yavşanotu Bitkisi Nelere İyi Gelir Şifalı Bitkiler Yavşanotu Sevgili melekler, bu yazımızda yavşanotu bitkisi, özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili bilgiler vereceğiz sizlere :) Sıracagiller familyasından; çok yıllık bir bitkidir.Yuvarlak saplıdır. Bitkinin alt kısımları yere yatık olup yerde bulunan kısımları kök salarak büyük bir alana yayılabilir. Üst...
 4. Google Drive Özellikleri nedir hakkında bilgiler

  Google Drive Özellikleri nedir hakkında bilgiler

  Google Drive yüklemek için Google Drive özellikleri Merhaba SEvgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, bu yazımızda bizden Google Drive hakkında bilgi isteyen misafirimiz için Google Drive özellikleri ve hakkında ki diğer bilgilerini paylaşıma açıyoruz. Google Drive resmi olarak kullanıma açıldı Google Drive, 24 Nisan'da resmi olarak duyuruldu.Google Drive, internet...
 5. sedir çamının özellikleri hakkında bilgiler

  sedir çamının özellikleri hakkında bilgiler

  Sedir çamı bitkisi ve ağıcı hakkında bilgiler istiyorum tam olarak bu çam ağıcının özellikleri nelerdir ne kadar sürede büyüyor tam ve güzel bir bilgi istiyorum verebilirseniz sevinirim teşekkür ediyorum sağoluuuuuuuuuuuuuun

Sayfayı Paylaş