Anal bölgede kaşıntı neden olur ? Anal kaşıntı nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Anal bölgede kaşıntı neden olur ? Anal kaşıntı nasıl tedavi edilir ?
Anal kaşıntı hem erkek hem de kadınları etkileyebilecek çok utanç verici bir sorundur ve bu problem cilt tahrişine bağlı olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, anal kaşıntıya neden olan birçok başka faktör ve tıbbi sorun vardır. Fungal ve maya enfeksiyonu, aşırı terleme, sedef hastalığı, kimyasal maddelere maruz kalma, ishal, kabızlık, anal tümörler, alerjiler, hemoroidler vb.Anal kaşıntı, dünyadaki birçok insanın yaşamlarında deneyimledikleri yaygın bir sorundur. Ana semptom, genellikle bağırsağın hareketinden sonra ortaya çıkan kaşıntılı ve oldukça yoğun olacaktır. Açık işaretler, kızarıklık, ağrı, anüs bölgesinin etrafındaki yanık hissi ile tahriştir.


anal kaşıntı.jpgBağırsak hareketinden sonra anal bölgenin yeterince temizlenmemesi enfeksiyonlara neden olabilir. Diyare veya yaşlılığa bağlı olarak anal kaşıntı ortaya çıkabilir. Kabızlık nedeniyle bağırsak hareketi sırasında cilt tahrişinden dolayı orataya çıkabilir.Deterjanlara karşı alerjik reaksiyonlardan da kaynaklanabilir. Sedef hastalığı veya egzama gibi cilt rahatsızlıkları kalıcı kaşıntıya neden olabilir. Bağırsak hareketlerini tamamladıktan sonra rektumunuzu temizlemek için kullandığınız yöntemler ne olursa olsun, doğru yaptığınızdan emin olun. Anüs bölgesini arkasından herhangi bir dışkı izi bırakmadan nazikçe temizleyerek uygun hijyen sağlayın. Hassas rektum cildini incitebilecek sert ve agresif silme yapmayın.Anal Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?En sık görülen semptom özellikle gece ve bağırsak hareketinden sonra kaşıntıdır.

Anal bölgede cilt döküntüsü veya ağrılı bir akıntı ile döküntü olabilir .Anal Kaşıntı Nedenleri:İç medikal veya cilt sorunları.
Yiyecek alerjisi.
Anal çatlaklar.
İshal.
Anal tümörler.
Kabızlık.
Hemoroid.
Mantar enfeksiyonu.
Cinsel yolla bulaşan hastalık
Parazit.


Sistemik (tüm vücut) nedenleri


Diyabet
Karaciğer hastalığı
Tiroid problemleri
Kan kanserleri
Anemi
Romatolojik hastalıklar
Otoimmün hastalıklarPsikolojik nedenlerAnksiyete , stres ve depresyonun anal kaşıntıyı daha da kötüleştirdiği bilinmektedir.
Hemoroit anal bölgedeki kan damarlarının şişmesine neden, kaşıntıya neden olabilir.
Kanser , nadir durumlarda, anal kaşıntıya neden olabilir.
Maya ve genital siğiller gibi enfeksiyonlar kaşınmaya neden olabilir.
Ter veya ishalden gelen nem kaşıntıya neden olabilir.
Tuvalet kağıdına parfüm, kimyasal madde veya boya alerjik reaksiyona neden olabilir .
Bazı gıdalar bağırsak hareketi sırasında dışarı atıldığında anüsü tahriş edebilir.TeşhisAnal kaşıntı, size semptomlar, kişisel alışkanlıklar veya tıbbi geçmiş hakkında sorular sorduğunda doktorunuz tarafından kolayca teşhis edilebilir. Doktorunuz rektal muayene yapabilir.Daha fazla sindirim sistemini etkileyen durumları fark etmek için kolonoskopi veya proktoskopi dahil olmak üzere başka testler de yapabilirler. Bununla birlikte, anal kaşıntı sebebinin tespit edilememesi mümkündür.Sıkı çamaşırlar, özellikle nemli koşullarda cilt tahrişine neden olabilir. Rahat yumuşak iç çamaşırı giyin.Bazen iç çamaşırları yıkamak için kullanılan deterjan cildinizle uyumlu olmayabilir. Giysilerdeki deterjan izleri deri döküntülerine neden olur. Anal bölgeyi kaşımak size geçici bir rahatlama sunabilri ancak anal bölgeyi kaşımaktan tahriş edebilirsiniz. Kaşıntıyı yatıştırmak için doğal merhem veya kremleri uygulayın. Aloe Vera jeli iyi bir seçenek olabilir.Kendinizi her gün temiz tutun. Sabah erken duş almak her açıdan iyi bir hijyen uygulamasıdır. Sedef, egzama, anal fissür veya mantar enfeksiyonu gibi cilt rahatsızlıklarınız varsa bunları tedavi edin.
Yoğurt, maya enfeksiyonunu tedavi etmede etkilidir. Anal kaşıntı tedavisi için, sadece şekersiz, sade probiyotik yoğurt kullanmalısınız. Biraz sade yoğurt alın ve etkilenen cildinize sürün. Alternatif olarak, her gün günde iki defa yoğurt tüketebilirsiniz.Genel olarak, bir Epsom tuz banyosu, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etme gücüne sahiptir. Bunun dışında anal kaşıntıdan kaynaklanan kaşıntı ve yanma hissini ortadan kaldırır.Bir küveti ılık suyla doldurun ve içine Epsom tuzu karıştırın. Daha sonra, 15-20 dakika içinde bekleyin. Kabızlık anal kaşıntı ana nedenlerinden biridir. Kabızlık tamamen tedavi edildiğinde anal kaşıntı otomatik olarak çözülecektir. Artan lif alımı kabızlığı tedavi etmek için harika bir yoldur.Lif sağlıklı sindirimi iyileştirir, dışkıyı yumuşatır. Fasulye, patates, kahverengi pirinç, havuç, kinoa, kuru erik, karabuğday, yeşil yapraklı sebzeler, taze meyveler, fındık, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, brokoli ve bezelye gibi lifli yiyecekler yemelisiniz.
Meyan Anal kaşıntıdan sorumlu olan egzama ve sedef hastalığı gibi cilt durumlarıyla baş edebilir. Bunun dışında, anal kaşıntıya bağlı kaşıntı, tahriş ve kızarıklık azaltmaya yardımcı olur. Bir bağırsak hareketi sırasında, bazı gıdalar tahrişe yol açarak anal kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca, iltihap ve kaşıntıyı arttırabilecek bazı gıdalar da vardır. Böylece, yiyecekleri akıllıca tercih edin. Kahve, çay, çikolata, soda ve alkollü içecekler rektal kaşıntıyı artıran yiyeceklerden bazılarıdır. Limon, üzüm ve portakal gibi turunçgillerden ve biber gibi baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bu yiyeceklerden en az iki hafta uzak durmanız ve daha sonra bunları düzenli diyetinize yavaş yavaş tekrar sokmanız tavsiye edilir. Hindistan cevizi yağı cildi yatıştırır. Antibakteriyel, antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahip olan hindistancevizi yağı, anal kaşıntıya katkıda bulunan herhangi bir enfeksiyonla savaşabilir. Bunun dışında bağırsak solucanlarını uzaklaştırmaya yardımcı olur.
Elma sirkesi , anal kaşıntıya neden olan maya ve mantar enfeksiyonlarını kontrol edebilir. Bununla birlikte, vücudu alkalize etmeye yardımcı olur. Sarımsak, anal kaşıntıyı etkili bir şekilde tedavi etmede yardımcı olabilir. Özellikle, anal kaşıntıya neden olan bağırsak solucanları ile savaşabilir. Ayrıca, antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özellikleri, anal kaşıntıya katkıda bulunan herhangi bir enfeksiyonla başa çıkmaya yardımcı olur. Aloe vera birçok cilt bakım ürününde yaygın olarak kullanılmaktadır . Ayrıca, bu bitki anal kaşıntı, iltihap ve ağrıyı hafifleten yatıştırıcı maddeler içerir. Ayrıca, anal kaşıntıya neden olan hemoroid tahrişini azaltabilir.


Uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçınmak için oturma pozisyonunu düzenli olarak değiştirin, bu da anüs bölgesinde nemi artırabilir ve kaşınmaya neden olabilir. Tahrişe yol açabileceğinden, anüs alanı üzerinde kokulu sabun kullanmayın.Sıkı iç çamaşırlardan uzak durun, özellikle pamuklu iç çamaşırları tercih edin.Stresinizi her zaman kontrol edin. Tahriş edici maddelerden kaçının. Daha önce de belirtildiği gibi, genital deodorantlar, köpük banyoları, parfümlü sabunlar anal bölgede kaşıntıya neden olabilir. Kanama ve şiddetli enfeksiyon belirtileri olabilecek herhangi bir garip acı ile birlikte anal kaşıntı problemi ortaya çıkarsa, anal kaşıntı için ev ilaçları iyi gelmeyebilir ve bizim tavsiyemiz derhal profesyonel tıbbi yardım almanız gerekir.
Toksinleri ve mikropları gastrointestinal sisteminizden çıkarmak ve kaşıntı ve ağrıyı gidermek için günde 10 ila 12 bardak su içmek çok önemlidir. Limon otu çok yıllık bir bitki olarak kabul edilir. Bu bitki, kalsiyum, fosfor ve manganez gibi cilt sorunlarına neden olan faktörlerden kurtulmaya yardımcı olabilecek alerjenler ve antioksidanlar içerir. Anal kaşıntı için yukarıdaki ev ilaçları yararlı ve etkilidir. Ancak, anal kaşıntı kanama veya ciddi enfeksiyon belirtileri olabilecek herhangi bir ağrı ile birlikte ortaya çıkarsa, ve ev ilaçları işe yaramazsa, anında tıbbi yardım için bir doktora gitmeniz gerekir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Anal kaşıntı nispeten yaygın bir şikayettir birçok nedeni vardır ve çoğu kez, başarılı bir şekilde tedavi edilebilir . Kötü hijyen anal kaşıntının nedenlerinden biridir.Cinsel yolla bulaşan hastalıklar özellikle herpes, gonore ve klamidya kaşıntıya neden olabilir.Bazen, kaşıntı egzema kaynaklı olabilir.Egzamanın kesin nedeni bilinmemektedir, bağışıklık sistemi tarafından aşırı aktif tepkiye bağlı olduğunu ve alerjiler veya astım tarafından tetiklenebileceğini belirtmektedir.Anal bölge bağırsak hareketinden sonra düzgün temizlenmezse, cildin arkasında küçük bir miktar dışkı bırakılabilir ve bu da kaşınmaya neden olabilir. Bir dizi yiyecek ve içecek, baharat ve baharatlı yiyecekler, kahve (kafeinli ve kafeinsiz), çay, kola, süt, alkollü içecekler (özellikle bira ve şarap) dahil olmak üzere, anüsü tahriş edebilir . Birçok farklı bakteri türüne karşı çalışan bazı güçlü antibiyotikler, bağırsakların normal ekolojisini bozarak anal kaşıntıyı tetikleyebilir.Hassas bölgelerde, anal bölgeye uygulanan kimyasallar ve ilaçlar lokal tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tuvalet kağıtları, losyonlar,vs.Sedef hastalığı, egzama ve sebore, rektal fistüller, rektal fissürler hemoroid gibi cilt sorunlarıda kaşıntıya neden olabilir. Makalede yer alan septomlara sahipseniz en kısa zamanda bir hekime görünmeniz faydanıza olacaktır.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
9
Görüntüleme
16K
senemefsun55
S
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
903
Uzman SühaN
Uzman SühaN
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
THESECRET
THESECRET
Üst