Etiketler:
 1. AV. GÖKHAN ARICAN

  AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

  Kayıt:
  22 Aralık 2011
  Mesajlar:
  176
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  ANKARA

  Analık (doğum) izni ve kadın memur

  Konu, 'Kadın ve Hukuk' kısmında AV. GÖKHAN ARICAN tarafından paylaşıldı.

  [FONT=&amp]ANALIK (DOĞUM) İZNİ VE KADIN MEMUR
  [/FONT]

  Benzer konudaki (4857 s. İş Kanunu’na tabi çalışan kadınlar ile ilgili) yazımın ardından şimdi de kadın memurların doğum, hamilelik dönemi ve doğum sonrasına ilişkin bir yazıyı kalem almaya karar verdim.

  Memurların mazeret izni (analık izni) 657 s. Devlet Memurları Kanunu'nda ele alınmıştır. Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.

  Yine doğumdan önce ve sonraki sekiz haftalık sürede çalışmasına devam etmek isteyen kadınlar da olmaktadır. 657 s. Kanun bu durum için de bir çözüm getirmiştir. Beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Mesela kadın memur az önce belirttiğim üzere doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalıştı. Başka bir anlatımla; doğumdan önceki 8 haftalık izin döneminin 5 haftasını çalışarak geçirdi. Bu durumda doğumdan sonraki 8 haftalık süreye çalıştığı 5 haftalık sürede eklenecek ve doğumdan sonra toplam 13 haftalık izni olacaktır.


  Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.
  Buraya kadar 657 s. Kanun 4857 s. İş Kanunu ile aynı hükümleri taşımaktadır. Farklı olarak 657 sayılı Kanun’da doğumla ilgili olarak babaya da bir kısım haklar tanınmıştır. Bu haklar:

  -Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.

  -Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, yine isteği üzerine on gün babalık izni verilir.

  -Eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir.

  Bir diğer önemli husus ise doğan çocukla ilgili emzirme saatleri konusundadır. Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır. Oysaki 4857 s. İş Kanunu’nda doğumdan sonra kadın çalışanlara bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Görüldüğü üzere emzirme hususunda da memuriyet kadınlara daha geniş haklar tanımaktadır.

  İzinler konusunda doğum yapan memura, 6111 s. Kanun’un 105. maddesi ile getirilen bir diğer yenilik ise, verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren memura isteği üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilebileceği hususudur (analık izinleri sırasında fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeler hariç malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz). Bununla beraber kadın memur doğumdan önce ve sonra 8 hafta, analık izni sonrası 24 ay olmak üzere doğumla ilgili olarak 26 ay izin kullanabilmektedir.

  Bir diğer konu ise doğum yardımı ödeneğidir. Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir. Ana ve babanın her ikisi de Devlet memuru iseler ödenek yalnız babaya verilir. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği yapılan doğum yardımı ödeneği daha yüksek ise, memur olan eşe ayrıca doğum yardımı ödeneği ödenmez, daha düşük ise yalnız aradaki fark ödenir. Bu konularda genelde merak edilen ilk husus ayrılık davaları sırasında doğan çocuklarla ilgili doğum yardımı ödeneğinin kime verileceği hususudur. Bu durumda, mahkemelerce verilen ayrılık süresi içinde doğan çocuklar için bu yardım anaya verilir. Ayrıca bu yardımın da herhangi bir borç için haczedilemeyeceğini de unutmamak gerekir. Yine doğum yardımı ödeneği hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ve ödeme emri aranmaksızın saymanlarca derhal ödenir.

  Günün yirmidört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

  Doğum konusunda, 657 s. Kanun’da yer alan düzenlemelerin 4857 s. İş Kanunu’na tabi olarak çalışan kadınlara da getirilmesi dileğiyle.


  Av. Gökhan ARICAN
  Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
  A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA,
  Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89
  www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr   
Analık (doğum) izni ve kadın memur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum izni hakkım!

  Doğum izni hakkım!

  Sevgili hamiş melekler, içimizde çalışanlarımızda vardır illaki.doğum yaklaştığı zaman bir izin alma işi olduğunu biliyoruz fakat;ne kadar doğru,ne kadar yanlış bilgiye sahibiz buradan öğrenebiliriz. DOĞUM İZNİ Çalışan anne adaylarının doğum izinleri hakkında bilinçli olması, gerekirse doktorunu zamanı geldiğinde uyarması son derecede önemlidir. Bir takım dalgınlıklar sonucu doğum izin...
 2. DOĞUM İZNİ ve ÇALIŞAN KADIN

  DOĞUM İZNİ ve ÇALIŞAN KADIN

  DOĞUM İZNİ ve ÇALIŞAN KADIN Kadın çalışanların hamilelik dönemi ve doğum sonrası 4857 s. İş Kanunu ile tanınan pek çok yasal hakkı bulunmaktadır. Ancak bu hakların neler olduğu çoğu zaman tam bilinmemekte veya yanlış bilinmektedir. Konuyla ilgili ilk olarak analık hali olarak adlandırılan bu dönemin ne anlama geldiğinin bilinmesi yerinde olacaktır. Kadını çalışanın gebeliğinin başladığı...
 3. DOĞUM ve BABALIK İZNİ

  DOĞUM ve BABALIK İZNİ

  DOĞUM ve BABALIK İZNİ 4857 sayılı İş Kanunu’nda “karısı doğum yapan erkek işçiye” doğum izni verilmesine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebeple SGK’lı çalışanlara ait kanunen düzenlenmiş bir babalık izni uygulaması yoktur. Ancak bazı iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi, işyeri yönetmelikleri veya işyeri iç prosedürleri ile 2-3 günlük ücretli veya ücretsiz babalık izni verildiği...
 4. Çalışan Kadınların Doğum İzni Hakları

  Çalışan Kadınların Doğum İzni Hakları

  Bu konu doğum izni hakkında bilgilere yer vermektedir. Çalışan anneler için gebelik ayları bir hayli zor geçer. Bir düşünsenize; Mide bulantılarını çok ağır yaşıyorsunuz ve işyerindesiniz eminim ki çok zor durumda kaldığınız zamanlar olmuştur. Yada uzanıp dinlenmek istiyorsunuz ve bunada çok ihtiyacınız var ama maalesef işyeri olduğu için de ortam gereği bu mümkün değil...Kısacası çalışan...
 5. Doğum izni ve süt izni nasıl alınır?

  Doğum izni ve süt izni nasıl alınır?

  doğum izni nedir,süt izni nedir,doğum izni için ne yapmalıyım,süt izni için ne yapmalıyım,doğum ve süt izni hakkında bilgiler MADDE 74. Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu...

Sayfayı Paylaş