1. cücük

  cücük Forum Okuru

  Ananasin zayiflattigini biliyormuydunuz meleklerim.....

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında cücük tarafından paylaşıldı.

  ananasin faydalari, ananasin faydalari nelerdir, ananasin faydalari ve zararlari
  Ananasin Faydalari

  Ananasin Faydalari Nedir?

  [​IMG]

  İlk defa Orta ve Güney Amerika da yetiştirilen ananas, Avrupa ya tanıtıldıktan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmış. Ananas geniş ve silindirik yüzeyli, pürüzlü, kahverengi sarı karışımı bir renk taşıyan bol lifli tropik bir meyve.

  Meyve olarak yenilebilir, suyu çıkartılarak kokteyllerde kullanılabilir. Meyve veya sebze olarak ya da salata malzemesi olarak tercih edilebilir.

  Kansere karsı etkili taze ananas bromelin enzimini içerir. Bromelin protein ayrıştırıcı ve sindirimine yardımcı bir enzimdir.

  İlk kez 1957 yılında tanımlanmış ve birçok araştırmaya konu olmuştur. Kükürtlü bileşikleri içeren bromelin enzimi sadece protein sindirimine yardımcı olmakla kalmaz, ayni zamanda şişkinliğin ve ödemin atılmasına da katkıda bulunur.

  Deneysel çalışmalarda kanser önleyici etkilerine rastlanmıştır. Klinik çalışmalarında ise şişkinliğin ve ödemin görüldüğü sinüzit, boğaz ağrısı, kireçlenme ve gut gibi iltihabi durumlarda iltihap önleyici etki göstererek şişkinliğin azalmasına yardımcı olabileceği saptanmıştır.

  Ananasın tek başına öğün aralarında sap kısmının ve gövdesinin tüketilmesiyle bromelin enziminin iltihap ve ödem önleyici etkisi maksimum düzeyde artırılabilir.

  Bağışıklık sisteminin destekçisi Ananas biyo yararlılığı yüksek olan C vitaminini içerir. C vitamini antioksidan özelliğiyle vücutta hasar oluşturan serbest radikallerin etkisini azaltmakta ve hücre kaybını önleyebilmektedir.

  Yüksek düzeyde serbest radikal damar hasarına neden olup hasarı ilerletmekte, astım ataklarını sıklaştırmakta, kolon hücrelerine zarar verip kolon kanseri riskini artırmakta, eklem ağrılarının görüldüğü hastalıklara neden olabilmektedir.

  Ananas besinlerle az miktarda alınan manganezin de zengin bir kaynağıdır. Manganez enzimlerin etkinliğinin görülebilmesi ve antioksidan özelliğin daha verimli olabilmesi için önemlidir.

  Ananas manganezin yani sıra iyi derecede B1 vitamini içerir. B1 vitamini enzimatik reaksiyonlarda tamamlayıcı ve enerji üretiminde yardımcıdır.

   
Ananasin zayiflattigini biliyormuydunuz meleklerim..... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Biliyormusunuz...?...

  Biliyormusunuz...?...

  Biliyormusunuz...?... » Arıların bazı çiçeklerden yaptığı balların zehirli olduğunu,bu zehrin arıları etkilemediği için arıların bu çiçeklerden de nektar topladıklarını, ancak yaptıkları balın insanları zehirlediğini ve bu zehirli bala deli bal dendiğini, » Çiftçilere zarar veren böceklerden bugün bilinen bir milyon civarında böcek türü olduğunu, tüm böcek türlerinin sayısının ise 10...
 2. Desenler nasıl kullanılmalı? biliyormusunuz meleklerim

  Desenler nasıl kullanılmalı? biliyormusunuz meleklerim

  Evinizde desenli kumaşlar ve döşemeler kullanmayı seviyorsunuz, peki bunları kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Desen çılgınlığının ulaştığı zirvede, her şey, her şeyle güzel duruyor. Yapraklar yuvarlaklara karışıyor, etnik baskılar barok kıvrımlarla buluşuyor. Bu kış iç mekanlara renk ve desen taaruzu var. Renklerdeki özgürlük, desen seçimine...
 3. Biliyormusun.....

  Biliyormusun.....

  Çağır beni, çağırda büyüsün içimde biriktirdiğim bütün yalnızlıklarım! Adım adım büyür yalnızlık, yürüdükçe devasallaşır kimsesizlik! Dur!Ne olur Sende gitme! Yalnızlığın üzerime yüklediği bu sessizlik artık beni boğuyor. Buradayım baksana karanlığın tam ortasında. N'olur artık gitme. Sana çok ihtiyacım var. Kurtulmak istiyorum ama koşamıyorum.Çaresizlik öyle bir bulaşmışki bu...
 4. Uzun ömrün siir ne biliyormusunuz meleklerim....

  Uzun ömrün siir ne biliyormusunuz meleklerim....

  hayat devam ediyor, uzun ömrün s ırları, uzun ömrün sırrı  Söyle bir düsünüldügünde hayatin bos oldugu anlasiliyor. Bu dünyada kimse kalmadiki biz kalalim. Her an hayatimizin sonu ola bilir, hep baskalariyla, baskasi icin yasamak ne kadar dogru? Agninin tadini cikarip kalan yasantimizi uzatmaya calisalim. Baskalarini düsünürkende s ınırı asmayalim. Hayata gülümsemeyse bakalim. Uzun...
 5. Hamilelikte Narin / Ayvanin Faydalarini Biliyormusunuz Meleklerim

  Hamilelikte Narin / Ayvanin Faydalarini Biliyormusunuz Meleklerim

  narin faydalari, narin faydasi ayvanin faydasi Meleklerim bildiginiz gibi bende artik anne olacagim henüz bebisim daha cok kücük ama annenin yedigi bebegi cok etkiledigini okudum. Begenin karakterini, huyunu, görünüsünü etkiliyormus..... Narin icinde bir damla cennetin suyundan bulundugunuzu biliyormuydunuz. Ve hamilelerin bunu yemesini Peygamber efendimiz S.A.V in tavsiye ettigini. Ve...

Sayfayı Paylaş